LIVE UPDATES
Politike

Forumi në Slloveni! Rama i lutet Bullgarisë për futjen në BE, Presidenti: S’jemi roja që hapim derën. Varhelyi: Europa t

1 Shtator 2021, 09:10 Nga DOSJA
Forumi në Slloveni! Rama i lutet Bullgarisë për futjen në

SLLOVENI– Thelbi i Forumit për Europën në Slloveni ishte integrimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor në Europë. Kryeministri shqiptar Edi Rama është pritur nga homologu i tij slloven, Janez Janša dhe ministri i Punëve të Jashtme, Anže Logar. Teksa parakalonte për tu futur në godinën ku do të mbahej forumi, Rama zgjodhi që të mos jepte asnjë koment për mediat, të cilat kërkuan prononcim nga ai. Ndryshe nga Rama, kreu i qeverisë së Kosovës, Albin Kurti deklaroi se pret që takimi i ardhshëm i negociatorëve kryesore në kuadër të dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës të mbahet në vjeshtë. Kurti i tha “Tanjug” në Bled se gjithçka për takimin e tretë me presidentin serb Aleksandër Vuçiç varet nga ndërmjetësit në dialog, Josep Borell dhe Miroslav Lajçak. Ky i fundit tha se do të takonte të dy gjatë ditës së sotme. Në forumin dedikuar të ardhmes së Evropës morën pjesë gjithashtu presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli, presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, si dhe Komisioneri për Zgjerimit, Oliver Varhelyi.

I pari e mori fjalën Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli i cili u shpreh se Bashkimi Europian duhet të rishikojë qasjen e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Sassoli u shpreh se Tirana, Beogradi, Shkupi apo Sarajeva janë vende të Ballkanit Perëndimor të cilat janë pjesë e historisë së përbashkët me një identitet të njëjtë. Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor përfitoi të sqaronte të ashtuquajturën “Non Paper”, dokument që u publikua për herë të parë më 12 prill, ndërsa fillimisht u aludua se kishte “dalë” nga zyra e kryeministrit të Sllovenisë, Janez Jansa. I pranishëm në Forum, ai tha ndryshime të tilla në kufijtë mes vendeve nuk mund të bëhet me paqe dhe pa pasoja të rënda, por vetëm me luftë, por se kjo gjë nuk ekzistonte. Në dokument shkruhej se gjatë presidencës sllovene të Këshillit të BE, e cila ka filluar në korrik të këtij viti, do të shpërbëhej përfundimisht ish-Jugosllavia.

Kryeministri Edi Rama e ka nisur me humor fjalën e tij në Forumin për të ardhmen e Europës në Slloveni. Rama u ofroi të gjithë të pranishmëve një buzëqeshje duke u shprehur me homor se kjo gjë u mungon nga kolegët gjermanë. Kreu i Qeverisë shqiptare u shpreh se e ardhmja e Europës nuk mund të jetë pa vendet e Ballkanit Perëndimor.

I pranishëm në Forumin për Europën në Slloveni, kryeministri tha se etërit themelues të BE-së do të përpëliteshin në varr nëse do të shikonin që në një mbledhje ku flitet për të ardhmen e Europës, nuk është Shqipëria apo vendet e tjera. Sërish me humor, Rama kërkoi ndjesë që po tregohej aq ballkanas, por tha se është njësoj si historia e atij priftit në Konstandinopojë që kur po shembeshin muret, diskutonin seksin e ëngjëjve. Kreu i Qeverisë shqiptare e mbylli me një tjetër batutë, teksa tha se kur të bëhemi anëtar të BE-së, Macron që është më i riu do të jetë duke shkruar kujtimet. Në fund, Rama u kthye nga presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev dhe i kërkoi që të hiqte dorë nga vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut për të çelur negociatat me BE-në. Mirëpo përgjigjia e Radev nuk ishte dhe aq e “qeshur”. Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, i tha kryeministrit Rama se Bullgaria nuk është roja në derën e Europës që mund të vendosë nëse Shqipëria do të futet brenda apo jo. Radev shtoi ftohtë se çelësat e integrimit i ka vetë Shqipëria në dorë dhe se ishin mjaft të hapur për dialog. Në fjalën përmbyllëse, Rama nuk u kursye kur tha se uronte që Maqedonia e Veriut të mos detyrohej të ndërronte më emrin. Kryeministri i Sllovenisë Janez Janša tha se ka ardhur koha që Bashkimi Evropian të marrë një vendim për vendet që kanë mbetur në pritje të anëtarësimit në BE. I pranishëm në Furomin për të ardhmen e Europës në Slloveni, Jansa tha se vendet që ishin aty prezent, duhet që të bëjnë që skeptikët të ndërrojnë mendje për pranimin e Shqipërisë në BE dhe jo vetëm.

Përsa i përket dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, Vuçiç tha se ishte e qartë se vendi i tij nuk do të bëhej anëtar i Bashkimit Evropian derisa të zgjidhin çështjet me Prishtinën. Ai gjithashtu theksoi se ka informata se Kosova do të nisë fushatën e njohjes që në fakt është në kundërshtim me marrëveshjen e Washingtonit. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç komentoi edhe nismën, në të cilën bën pjesë bashkë me kryeministrin shqiptar Edi Rama dhe atë të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, “Ballkani i Hapur”. Vuçiç tha se përmes iniciativave të tilla bëhej e mundur tejkalimi i vështirësive ekonomike në Ballkanin Perëndimor. Sipas tij, disa njerëz nuk e dëshirojnë suksesin e kësaj nisme vetëm sepse nuk e kanë “timonin” në duart e tyre. Komisioneri për Zgjerim në Bashkimin Evropian, Oliver Varhelyi, gjatë fjalës së tij në Forumin Strategjik të BE-së në Slloveni, solli në vëmendje situatën e krijuar në Afganistan. Varhelyi theksoi se kjo situatë i jep një mësim Bashkimit Evropian, që të mos humbasë kohë në integrimin e Ballkanit Perëndimor.

(k.m;F.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike edi rama edi rama ne slloveni forumi per europen ne slloveni edi rama edi rama ne slloveni forumi per europen ne slloveni

Sondazh

Poll

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët