LIVE UPDATES
Politike

Petulla, zhytje dhe relaks! Ku i kaluan pushimet politikanët shqiptarë, Rama si ndahet Vlorës, Berisha harron rekordet me not

1 Shtator 2021, 08:41 Nga DOSJA
Petulla, zhytje dhe relaks! Ku i kaluan pushimet politikanët

TIRANË– 1 shtatori mbyll zyrtarisht pushimet e verës për politikën shqiptare! Figurat më të rëndësishme të politikës vendosën që edhe këtë verë të pushonin “shqip”, duke eksploruar kryesisht jugun e vendit. Kreu i qeverisë, Edi Rama, i ka pasur të rralla daljet publike përgjatë muajit gusht, megjithatë është kapur “mat” nga qytetarët në jug të vendit. Vunoi, Dhërmiu dhe fshatra të tjerë të Vlorës ishin më të preferuarat e kryeministrit për të pushuar dhe për të marrë energjitë që i duhen për vitin e tij të 8 në pushtet.

Ndryshe nga kryesocialisti, kundërshtari i tij politik, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk është parë askund. Ndoshta ka zgjedhur që të mos bëjë pushime por të fokusohet tek “lufta” ndaj qeverisë; ose ndoshta ka zgjedhur që të kalojë kohë me familjen, larg teknologjisë dhe mediave. Do të ketë kohë në shtator për të gjitha.

E njëjta “strategji” duket se është ndjekur edhe nga kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi. Këtë verë, ndryshe nga vjet kur këndonte “Desperado-n” mbi varkë për kryeministrin Edi Rama, nuk u pa thuajse fare. E vetmja herë që doli në public ishte disa ditë më parë në kampin e Jalës, ku edhe nuk i kurseu lotët pas fjalëve që i dedikuan kolegët.

Ndryshe nga të sipërpërmendurit, Sali Berisha, Damian Gjiknuri, Ilir Meta kanë pasur pushimet më aktive ndër politikanë. Ish-kryeministri Berisha ka pozuar disa herë nga malet e Veriut të vendit, duke u rikthyer tek pasioni për ‘hiking’. Por as kjo verë për liderin historik të Partisë Demokratike nuk pati asnjë thyerje rekordi në not, ashtu si dikur…

Presidenti i vendit, Ilir Meta, ndoshta është politikani që i ka shijuar më shumë pushimet, duke pozuar me birrë apo dhe duke ngrënë petulla. Madje dhe së fundmi ka nisur që të praktikojë edhe zhytjet në det me stile të ndryshme. Video këto që janë bërë virale në rrjete sociale.

Së fundmi, por jo më pak i bujshmi, Damian Gjiknuri suprizoi të gjithë me “look-un” e tij. Pas videove teksa praktikonte boksin, Gjiknuri duket se nuk u ndal me aq. Në Himarë, ku edhe po kalonte pushimet, qarkullonte me biçikletë, i veshur si një atlet i “Tour de France”. Mesa duket pushimet e thjeshta në bregun e detit duke u relaksuar në shezlong nuk bëjnë për të.

Tani më ardhjen e shtatorit, jeta politike pritet që të rigjallërohet. Për pak ditë, kryeministri pritet që të zyrtarizojë emrat e qeverisë së re, ndërsa pritet edhe rikthimi i Kuvendit. Kësaj herë me 140 deputetët e rinj të zgjedhur nga zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

(k.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike edi rama pushimet e politikaneve shqiptare edi rama pushimet e politikaneve shqiptare

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE