LIVE UPDATES
Bota

Femrat thyejnë “tabutë”, 120 vajza fluturojnë drejt selisë së NASA-s

11 Tetor 2019, 09:10 Nga DOSJA
Femrat thyejnë “tabutë”, 120 vajza fluturojnë drejt

SHBA- Një fluturim Delta, i operuar ekskluzivisht nga gratë, ku në bord ndodheshin 120 femra të reja si pasagjere është nisur këtë javë në fluturim. Ky fluturim është organizuar për të frymëzuar më shumë gra për t’u bërë aviatore dhe për të kërkuar barazi në një “industri të mbizotëruar nga meshkujt”.

Në fluturimin Delta “Wing” morën pjesë vajza midis moshës 12-18 vjeç nga Salt Lake City në selinë e NASA-s në Houston për të tërhequr vëmendjen për nevojën e zhdukjes së hendekut gjinor në aviacion, sipas një njoftimi për shtyp nga linja ajrore të djelën.

Nuk më dukej reale të shkoja pas një karriere në aviacion, por sot kuptova që mundem ta realizoi. Hej edhe unë mund ta bëj këtë“, u shpreh një studente e klasës së 12 e quajtur Katelyn. Ndërkohë një tjetër studente e klasës së 11-të, Karyanna tha: “Është kaq emocionuese të jesh në STEM. Kemi shumë për të zbuluar”.

Fluturimi ishte planifikuar dhe orkestruar nga një ekuipazh i përbërë vetëm mga femrat, të cilat shërbyen gjithashtu si agjente në fluturim, agjente që punojnë në tokë, agjente të portave që hipin në fluturim dhe operatore në kullën e kontrollit që drejtonin aeroplanin jashtë pistës.

Sipas të dhënave nga Qendra Aeronautike e Administratës Federale të Aviacionit, për 2017 nga 609.306 pilotë në SHBA, rreth 7% janë gra. Gjithashtu po sipas këtyre të dhënave nuk ka navigatore femër fluturimi.

Kur fluturimi u ndal në Huston, vajzat vizituan Qendrën e Kontrollit të Misioneve të NASA-s, Qendrën Hapsinore Johnson dhe Huston Center. Vajzat gjithashtu kanë takuar edhe femra të tjera, eksperte në fushën e aviacionit, si Jeanetter Epps, një austronaute dhe një inxhiniere e hapsirës në NASA.

ABC News shkruan se për përzgjedhjen e vajzave që do ishin pjesë e fluturimit, Delta ka punuar me shkollat Salt Lake City që kanë STEM ose programe aviacioni. Pasagjeret pjesë e fluturimit përfshinin studentë nga Qendra e Mësimit të Avancuar, Shkolla e Mesme Bryant, Instituti Teknik i Granitit, Instituti Teknik i Jordanisë, Akademia Përgatitore Karl G. Maeser dhe Salt Lake Center for Science.

(E.S. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota delta wing fluturimet delta salt lake city delta wing fluturimet delta salt lake city

Sondazh

Poll
Bota 11 Tetor 2019, 05:48

Serbi-Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç në një intervistë për Opinion.al ka deklaruar për çështjen e dialogut me Kosovën, ku pritet të...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve