LIVE UPDATES
Bota

Del në treg makina fluturuese? Së shpejti transport urban ajror (VD)

11 Tetor 2019, 08:31 Nga DOSJA
Del në treg makina fluturuese? Së shpejti transport urban ajror (VD)

SHBA- Avancimi i teknologjisë çdo ditë e më tepër po ia kalon asaj që mund të kishim imagjinuar pak vite më parë. Asnjërit prej nesh nuk do ti shkonte në mendje që shumë shpejtë do të kishte në treg edhe makina fluturuese.

Këtë të enjte gjigandi amerikan i avionëve dhe prodhuesi gjerman i makinave kanë njoftuar se do të bashkohen për të eksploruar tregun premium të lëvizshmërisë ajrore dhe shtrirjen e trafikut urban në hapsirën ajrore, “përmes një ngritjeje vertikale plotësisht elektrike dhe automjetit të uljes”, thuhet në njoftim.

Konkretisht ata duan të krijojnë dhe zhvillojnë një automjet elektrik që mund të fluturojë.

Në njoftim nuk jepen detaje në lidhje me sasinë e parave ose burimeve të tjera që dy kompanitë planifikojnë të investojnë.

Kompania mëmë e Porsche, Volkswagen AG është prodhuesi më i madh në botë.

Ajo ka njoftuar një shtytje të madhe për zhvillimin e automjeteve elektrike, duke vendosur si objektiv ndërtimin e 22 milionë makinave elektrike në markat e saj gjatë 10 viteve të ardhshme.

Ne po ndërthurim pikat e forta të dy kompanive udhëheqëse globale për të adresuar një segment potencial të tregut kryesor të së ardhmes”, është shprehur Detlev Von Platen, anëtar i bordit të Porche, përgjegjës për shitjet dhe marketingun.

Në afat më të gjatë, kjo mund të nënkuptojë kalimin në dimensionin e tretë të udhëtimit.

Të ardhurat e Boeing arritën në 100 miliardë dollarë për herë të parë në 2018, ndërkohë shitjet e saj do të jenë shumë më të ulëta këtë vit për shkak të avionit më të shitur komercial, 737 MAX me të cilin u bënë dy aksidente fatale që humbën jetën 346 njerëz, shkruan CNN.

Anëtari i bordit të Porsche, Platen tha se tashmë ekziston një prototip i një makine elektrike fluturuese, drejtuar nga një automjet elektrik në fillim të këtij viti.

Porsche dhe Boeing (BA) së bashku sjellin inxhinierinë precize, stilin dhe inovacionin për të përshpejtuar lëvizjen e ajrit urban në të gjithë botën“, tha Steve Nordlund, menaxher i përgjithshëm i Boeing NeXt, një njësi e kompanisë që punon në automjete dhe aeroplanë të gjeneratës së ardhshme.

(E.S. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota gjigandi i avioneve porsche dhe boeing teknologjia e fundit urbani ajror gjigandi i avioneve porsche dhe boeing teknologjia e fundit urbani ajror

Sondazh

Poll
Bota 11 Tetor 2019, 05:48

Serbi-Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç në një intervistë për Opinion.al ka deklaruar për çështjen e dialogut me Kosovën, ku pritet të...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve