LIVE UPDATES
Ekonomi

“Shkrijnë” investimet në energji, OST jep 11.8 milionë euro për nënstacionin e Hoxharës dhe linja 220 kv

Në Agjencinë e Prokurimit Publik këtë të martë u shpallën dy procedura ku e para” Furnizim Vendosje e qarkut të dytë të linjës 220 kV TEC Fier – Babicë – TEC Vlore” dhe e dyta “Ndërtimi i linjës së re 220 kV dopjo qark Fier – Hoxharë me përcjellës ACSR 490/65, si dhe ndërtimi i nënstacionit të ri 220/110/20 kV Hoxharë, bashkë me dy dalje linjë 220 kV” respektivisht me vlera 225 milionë lekë dhe 1.36 miliardë lekë.

7 Dhjetor 2022, 07:19 Nga DOSJA
“Shkrijnë” investimet në energji, OST jep 11.8
Foto Ilustruese

TIRANË- Emergjenca e furnizimit me energji në vend tkurri dukshëm investimet në sektorin e energjisë në dy vitet e fundit duke pezulluar gjithçka përveç atyre të domosdoshme. Planet e kompanive të prodhimit, shpërndarjes dhe transmetimit kanë qenë dukshëm të rrudhura ku investimet në vlera të mëdha kanë munguar. Por Operatori i Sistemit të Transmetimit duket se në fundvit ka vendosur që vijojë me dy investime të rëndësishme që kapin një vlerë jo të vogël.

Në Agjencinë e Prokurimit Publik këtë të martë u shpallën dy procedura ku e para” Furnizim Vendosje e qarkut të dytë të linjës 220 kV TEC Fier – Babicë – TEC Vlore” dhe e dyta “Ndërtimi i linjës së re 220 kV dopjo qark Fier – Hoxharë me përcjellës ACSR 490/65, si dhe ndërtimi i nënstacionit të ri 220/110/20 kV Hoxharë, bashkë me dy dalje linjë 220 kV” respektivisht me vlera 225 milionë lekë dhe 1.36 miliardë lekë. Të dyja këto investime kapin një fond limit prej rreth 11.8 milionë euro pa TVSH. Projekti më i rëndësishëm është ai që i referohet ndërtimit të nënstacionit 220/110/20 kV në Hoxharë.

“Nënstacioni 220/110/20 kV në Hoxharë ndërtohet krejtësisht i ri. Skema e Nënstacionit 220/110/20 kV Hoxhare do të përbëhet nga: Ana 110 kV; Një trakt Autotransformatori 110kV; Një trakt zbaralidhes 110kV; Dy zbarra 110 kV, të cilët lidhen mes tyre me një çelës zbarralidhës Ana 220 kV; Dy trakte linje 220 kV: Një trakt Autotransformatori 220 kV ; Një trakt i çelësit zbarralidhes 220 kV; Dy zbarra 220 kV te cilet lidhen mes tyre me nje celës zbarralidhes; Nje Autotransformator me parametra 220/110/20 kV, fuqi 100 MVA i cili do të jetë përkohësisht autotransformatori, i përdorur dhe i konservuar në nenstacionin 220/110/20 kV Rashbull”, thuhet në dokument.

Për kontratën me vlerë më të ulët që lidhet me linjën TEC Fier-Babicë-TEC Vlorë koha për punimet pas përzgjedhjes së fituesit dhe lidhjes së kontratës do të jetë 12 muaj ndërkohë që për nënstacionin ky afat është 18 muaj.

Marrë nga Monitor.al

ost operatori i sistemit të transmetimit

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN