LIVE UPDATES
Ekonomi

Tregu jep sinjale qetësimi, yield-i i obligacioneve dyvjeçare bie pas “kërcimit” të muajit nëntor

Në ankand u paraqitën kërkesa për më pak se gjysmën e shumës së shpallur për financim, ndërsa përfundimisht Ministria e Financave pranoi kërkesa vetëm për 2.3 miliardë lekë.

7 Dhjetor 2022, 07:16 Nga DOSJA
Tregu jep sinjale qetësimi, yield-i i obligacioneve dyvjeçare bie
Foto Ilustruese

TIRANË- Yield-i mesatar i obligacioneve 2-vjeçare pësoi rënie në ankandin e së martës, duke dhënë sinjale të reja inkurajuese për stabilizimin e tregut, pas një cikli disamujor të rritjes së shpejtë të interesave. Yield-uniform i pranuar i obligacioneve 2-vjeçare zbriti në 6.24%, nga 6.48% që kishte qenë në ankandin e mëparshëm, të datës 22 nëntor. Kërkesa e tregut u paraqit në përmirësim dhe arriti vlerën e 5 miliardë lekëve, nga 3.45 miliardë lekë që ishte shuma e shpallur për financim nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë.

Ankandi i ditës së martë ishte në fakt rihapja e dytë e ankandit të obligacioneve dyvjeçare, që u mbajt fillimisht në datë 5 tetor. Ankandi fillestar u mbyll me një kupon dhe yield prej 4.9%, por mbi të gjitha me një dështim të thellë për të siguruar shumën e planifikuar të huamarrjes, prej shtatë miliardë lekësh. Në ankand u paraqitën kërkesa për më pak se gjysmën e shumës së shpallur për financim, ndërsa përfundimisht Ministria e Financave pranoi kërkesa vetëm për 2.3 miliardë lekë.

Ankandi u rihap në datën 22 nëntor, për një shumë më të vogël, prej 3.45 miliardë lekësh. Këtë herë shuma e kërkuar u plotësua, por yield-i pësoi një kërcim të paprecedent në 6.48%, nga 4.9% që kishte qenë në ankandin fillestar të muajit tetor. Ankandi i kësaj jave ishte rihapja e dytë, ku u shënua një rritje e mëtejshme e pjesëmarrjes dhe një reduktim i yield-eve. Sinjale të ngjashme edhe ankandi i bonove 12 mujore, i mbajtur në fund të muajit nëntor, ku yield-i mesatar i ponderuar shënoi rënie për herë të parë pas katër muajsh.

Inflacioni i lartë dhe rritja e shpejtë e normave të interesit nga Banka e Shqipërisë kanë krijuar një gjendje pasigurie te investitorët, që është reflektuar më së shumti në tregun primar të instrumenteve të borxhit qeveritar. Rritjet e njëpasnjëshme të normës bazë dhe pritshmëritë për rritje të mëtejshme në të ardhmen kanë bërë yield-et e kërkuara nga investitorët të rriten madje edhe më shumë se norma bazë e interesit. Për shembull, në fillim të muajit mars, kur nisi normalizimi monetar, yield-i i obligacioneve dy vjeçare shënonte nivelin 2.07%. Në fund të nëntorit, yield-i arriti në 6.48% ose 4.4 pikë më shumë, interval shumë më i lartë se rritja me 2.25 pikë përqindje e normës bazë të interesit.

Megjithatë, në javët e fundit, në tregje ka optimizëm se rritja e inflacionit mund të jetë afër pikut dhe bashkë me të edhe faza e rritjes me intervale të larta e normës bazë të interesit. Banka e Shqipërisë ka paralajmëruar se normalizimi monetar do të vazhdojë edhe vitin e ardhshëm, por pritet që rritja të jetë më graduale dhe me intervale më të vogla.

Po t’i referohemi ankandeve të fundit, këto sinjale duket se po përcillen edhe në tregun primar të bonove të obligacioneve. Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë pritet të zhvillojë mbledhjen e fundit për vendimmarrjen e politikës monetare këtë vit më datë 21 dhjetor. Nëse sinjalet e ngadalësimit të rritjes së inflacionit bazë do të konfirmohen edhe këtë muaj, analistët mendojnë se këtë herë rritja e normës bazë do të jetë më e vogël, ndoshta në masën 0.25 pikë përqindje./E.Shehu

Marrë nga Monitor.al

ministria e financave dhe ekonomisë yeld

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN