LIVE UPDATES
Ekonomi

Mbi 6 milionë euro për fshatra me potencial turizmin, ankimohen 4 tenderat në KPP

Procedura e parë e ankimuar është “Ndërhyrja Rigjenerimi Urban në Fshtra me potencial Turistik (Qytezë, Arrëz, Sinicë, Rehovë, Leus, Sotirë” me një fond limit 187.5 milionë lekë.

19 Gusht 2022, 07:04 Nga A.B
Mbi 6 milionë euro për fshatra me potencial turizmin, ankimohen 4
Fshat

Të paktën katër procedurë që parashikojnë ndërhyrjet në disa fshatra me potencial turizmi janë ankimuar në Komisionin e Prokurimit Publik.

Bëhet fjalë për procedura të hapura pak kohë më parë nga ana e Fondit Shqiptar të Zhvillimit si pjesë e një projekti më vete dhe ku për secilin prej procedurave është parashikuar një fond limit 187.5 milionë lekë. Procedurat në fjalë janë në pjesë të ndryshme të vendit dhe disa fshatra janë pjesë  e listës 100 fshatra të nisur si nismë pak vite me parë.

Procedura e parë e ankimuar është “Ndërhyrja Rigjenerimi Urban në Fshtra me potencial Turistik (Qytezë, Arrëz, Sinicë, Rehovë, Leus, Sotirë” me një fond limit 187.5 milionë lekë.

Procedura e dytë është ajo për ndërhyrja Rigjenerim Urban në Fshatra me potencial Turistik (Fushë-Studën, Sutaj, Seferan).

Procedura e tretë “Ndërhyrja rigjenerimi urban në fshatra me potencial turistik (Vermosh, Lëpushë, Curraj i Epërm, Shishtavec, Radomir dhe Rabdish” ku edhe në këtë rast fondi limit i procedurës ka qenë 187.5 milionë lekë.

Procedura e katërt është “Ndërhyrja Rigjenerimi Urban në Fshatra me potencial Turistik (Hekal, Klos, Vajze, Plloçë, Tragjas, Kuç”.

Në total fondi limit për të katër procedurat llogaritet në 750 milionë lekë apo mbi 6.1 milionë euro. Tenderët u hapën në fund të qershorit dhe paraqitja e ofertave ishte parashikuar në datën 17 korrik. Tashmë që ankimimi nga një operator ka mbërritur në KPP për të katërta procedurat do të thotë se ka kaluar fazën e parë të ankimimit në autoritetin kontraktor.

Fondi Shqiptar i Zhvillimit njoftoi në fillim të qershorit zbatimin e dy projekteve të tjera ku parashikohej  që përmes tyre të riparohen shtresat asfaltike të rrugëve në zonat që ishin në listën e 100 fshatrave si dhe të përmirësohen fasadat në disa zona urbane.

Procedurat që u hapën në atë kohë kishin një fond limit të parashikuar prej 1.6 miliardë lekë apo rreth 13 milionë euro./MONITOR

fshat tender

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra