LIVE UPDATES
Ekonomi

Blerjet e KESH forcojnë Euron, agjentët besojnë se kulmi i efektit sezonal ka kaluar

Agjentët e këmbimit valutor shprehen për “Monitor” se arsyeja kryesore që e ka frenuar rënien e euros, sidomos në muajt e fundit, kanë qenë blerjet e valutës nga Korporata Elektroenergjetike Shqiptare (KESH), për nevoja të importit të energjisë elektrike.

18 Gusht 2022, 07:02 Nga A.B

Blerjet e KESH forcojnë Euron, agjentët besojnë se kulmi i

Rënia e Euros në kursin e këmbimit valutor me lekun tashmë duket se e ka kaluar pikën më të ulët dhe monedha europiane po fiton sërish terren. Sipas kursit zyrtar të këmbimit të Bankës së Shqipërisë, Euro u këmbye sot me 117.18 Lekë, në rritje me 0.12 pikë krahasuar me ditën e martë. Kjo vlerë është 0.58 pikë më e lartë se vlera minimale historike e kursit Euro-Lek, që u shënua më datë 27 korrik të këtij viti.

Agjentët e këmbimit valutor shprehen për “Monitor” se arsyeja kryesore që e ka frenuar rënien e euros, sidomos në muajt e fundit, kanë qenë blerjet e valutës nga Korporata Elektroenergjetike Shqiptare (KESH), për nevoja të importit të energjisë elektrike. Ata shprehen se KESH në ditët e fundit e fundit ka kryer blerje të mëdha valute, që kanë ndikuar në rritjen e kursit të Euros, edhe në kulmin e sezonit turistik. Në mungesë të blerjeve të KESH, agjentët shprehen se me sigurimi kursi i këmbimit të Euros do të kishte shënuar rekorde të reja në rënie.

Vlerat e këmbimeve të KESH në tregun valutor janë konfidenciale, megjithatë mbështetur në të dhënat jozyrtare, vlerësohet se vetëm për muajin korrik janë kontraktuar rreth 50 milionë Euro energji nga importi, ndërsa në javën e parë të gushtit blerjet kanë arritur në 22 milionë Euro. Një sasi e tillë valute e blerë është e konsiderueshme për përmasat e tregut valutor shqiptar dhe kursi nuk ka pësuar luhatje të mëdha piërisht për shkak të prurjeve sezonale. Në muajin mars, kur KESH realizoi blerje të përqendruara në vlerën e 130 milionë Eurove, kjo solli një efekt paniku në tregun valutor, që u qetësua vetëm pas ndërhyrjes së Bankës së Shqipërisë.

Sipas burimeve nga tregu, KESH kryen blerje valute me operacione direkte me një numë rtë kufizuar të bankave tregtare. Në rast se blerjet do të bëheshin me procedura konkurruese, ndoshta efekti mund të ishte më i kufizuar.

Sidoqoftë, duke pasur parasysh edhe situatën e zymtë në tregun energjetik, të lidhur me nevojat e larta për importe dhe rritjen e fortë të çmimeve, ekspertët besojnë se rritja e kursit të këmbimit të Euros ndaj Lekut do të vazhdojë gradualisht në pjesën e mbetur të muajit Gusht dhe në muajin shtator.

Blerjet e KESH forcojnë Euron, agjentët besojnë se kulmi i

Të dhënat e deritanishme treguan se ky sezon solli numrin më të lartë historik të turistëve të huaj në Shqipëri, megjithë rritjen e çmimeve. Prurjet e larta të Euros nga sezoni turistik u reflektuan një rënie të kursit të këmbimit të Euros në vlerat më të ulëta të regjistruara ndonjëherë. Ndërkohë, agjentët e këmbimit shprehen se prurjet informale vazhdojnë të kenë një ndikim të konsiderueshëm në ecurinë e kursit të këmbimit. Përveçse në Euro, prurjet janë shumë të larta edhe në paundë britanikë. Edhe prurjet e paundit përgjithësisht ndikojnë në drejtim të zhvlerësimit të Euros, sepse bankat i mbajnë pozicionet valutore kryesisht në monedhën europiane./MONITOR

euro

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE