LIVE UPDATES
Ekonomi

IKM letër Ministrisë së Financave: Afati i depozitimit të Pasqyrave Financiare të shtyhet edhe 15 ditë

Ministria e Financave dhe e Ekonomisë më herët sqaroi se bazuar në nenin 54 të Kodit të Procedurave Administrative, afati për depozitimin e pasqyrave financiare në regjistrin tregtar do të shtyhet për aq ditë sa nuk ka funksionuar portali qeveritar e-Albania.

29 Korrik 2022, 07:09 Nga A.B
IKM letër Ministrisë së Financave: Afati i depozitimit të
Foto ilustruese

Instituti i Kontabilistëve të Miratuar (IKM) në një letër drejtuar ministres së Financave Delina Ibrahimaj, drejtoreshës së QKR znj.Pranvera Fagu dhe për dijeni kryeministrit Edi Rama kërkohet shtyrja edhe me 15 ditë të tjera përtej përcaktimeve ligjore të afatit për dorëzimin e pasqyrave financiare.

Ministria e Financave dhe e Ekonomisë më herët sqaroi se bazuar në nenin 54 të Kodit të Procedurave Administrative, afati për depozitimin e pasqyrave financiare në regjistrin tregtar do të shtyhet për aq ditë sa nuk ka funksionuar portali qeveritar e-Albania.

Kontabilistët në letrën e tyre thonë se nga mosfunksionimi i sistemit bënë që ngarkimi dhe depozitimi i pasqyrave financiare kërkon një kohë të gjatë fizike dhe për pasojë çon edhe në tejkalimin e afatit ligjor për dorëzimin e tyre. Për këtë arsye ata kërkojnë shtyrje të afatit edhe 15 ditë të tjera përtej shtyrjes bazuar në Kodin e Procedurave Administrative, me qëllim mospenalizimin e bizneseve.

Kryetari i këshillit të drejtimit të IKM kontabilisti Sotiraq Dhamo më herët tha për Monitor se mungesa e udhëzimit të nga Ministria e Financave për shtyrjen e afatit të dorëzimit të pasqyrave financiare po konfuzon dhe streson bizneset. Dhamo shtoi se shtyrja e afatit nuk ka efekt negativ te të ardhurat, pasi pasqyrat e tatimfitimit janë dorëzuar që më 31 mars.

Kërkesë e IKM për shtyrjen e afatit të dorëzimit të Pasqyrave Financiare për vitin 2021

Ministër i Financave dhe Ekonomisë

Qendra Kombëtare e Regjistrimit.

Kryeministër i Republikës së Shqipërisë

Instituti i Kontabilistëve të Miratuar (IKM) është organizatë e profesionistëve, të cilët mbajnë titullin Kontabilist i Miratuar dhe ushtrojnë aktivitetin në fushën e kontabilitetit, hartimit të Pasqyrave Financiare dhe të Konsulencës financiare dhe tatimore për të gjitha shoqëritë tregtare dhe personat tregtar.

Në përputhje me kërkesat e Ligjit Nr. 9723datë 03.05.2007 “Për regjistrimin e Biznesit” i ndryshuar, të gjithë shoqëritë tregtare dhe personat tregtare (të cilët kanë detyrimin ligjor për dorëzimin e Pasqyrave Financiare), duhet që brenda datës 31.07.2022 të dorëzojnë pasqyrat financiare dhe raportet që shoqërojnë ato në Qendrën Kombëtare të Biznesit (QKB) në mënyrë elektronike.

Nisur nga fakti se gjatë muajit Korrik portali qendror e-Albania u sulmua nga hakerat dhe se kryeministri Z. Edi Rama, me të drejtë e quajti një sulm mbi shtetin Shqiptar, u pamundësua dhe shërbimi për depozitimin e Pasqyrave Financiare në QKB për disa ditë.

Me gjithë rikthimin e shërbimeve të e-Albania, anëtarët e IKM kanë pasur dhe kanë vështirësi në depozitimin e Pasqyrave Financiare pasi sistemi për shkak të ngarkesës apo edhe të ndonjë shkaku tjetër nuk është 100% funksional. Ky mos funksionim i sistemit bënë që ngarkimi dhe depozitimi i pasqyrave financiare kërkon një kohë të gjatë fizike dhe për pasojë çon edhe në tejkalimin e afatit ligjor për dorëzimin e tyre.

Në kushtet që aktiviteti i portalit e-Albania u ndërpre për disa ditë, koha e gjatë që duhet për të bërë depozitimin e Pasqyrave Financiare pas rifillimit të aktivitetit të portalit si dhe periudha e ngarkuar e fund muajit korrik dhe e pushimeve, kërkojmë që të shtyhet afati i depozitimit të Pasqyrave Financiare në QKB për një periudhë te paktën 15 ditore në mënyrë që mos të penalizohen bizneset për tejkalimin e afatit ligjor.

Mbetemi në pritje të një përgjigje të shpejtë si dhe të njoftimi zyrtar nga ana juaj për shtyrjen e afatit të depozitimit të Pasqyrave Financiare në QKB./MONITOR

ministria e financave

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave