LIVE UPDATES
Ekonomi

Eficenca e zbatimit të kontratave, APP: Institucionet të hartojnë planet sipas udhëzimit

22 Shtator 2021, 05:14 Nga DOSJA
Eficenca e zbatimit të kontratave, APP: Institucionet të hartojnë

TIRANË– Institucionet që nënshkruajnë kontrata me operatorë të caktuar ekonomikë pas përfundimit të procedurave të prokurimit duhet të hartojnë planin e zbatimit të kontratës. Një udhëzim i publikuar në fillim të shtatorit i njihte autoritetet me elementët kyç që duhet të kishte ky plan ndërkohë në një njoftim të fundit të datës 20 shtator APP ka nënvizuar nevojën për këto plane.

Përgjatë këtij viti si nga ana e qeverisë janë nxjerrë disa vendime që janë në plotësim të ligjit të ri të prokurimeve publike ndërkohë që nga ana e Agjencisë janë bërë plotësime me udhëzimet respektive.

“Agjencia e Prokurimit Publik (ne vijim “APP”), në ushtrim të kompetencave të saj sipas parashikimeve të nenit 124, të Ligjit Nr. 162/2020, date 23.12.2020 “Për Prokurimin Publik” dhe pikës 4, 8, te nenit 107, të Vendimit të Këshillit te Ministrave Nr. 285, date 19.05.2021 “Për Miratimin e Rregullave të Prokurimit Publik”, ju bën me dije se, ka publikuar në faqen zyrtare të APP, Udhëzimin Nr. 08, date 01.09.2021 “Mbi hartimin e planit të zbatimit të kontratës” dhe “Formularin standard të planit te zbatimit te kontratës”, të cilat mund të aksesohen nëpërmjet linkut: http://www.app.gov .al/legjislacioni/prokurimi-publik/udhëzime/.

Ky udhëzim u vjen në ndihmë autoriteteve kontraktore për hartimin e planit të zbatimit të kontratës si dhe për të lehtësuar administrimin e dokumentacionit me qëllim sigurimin e eficensës gjatë zbatimit të kontratës.

Autoritetet/entet kontraktore pasi nënshkruajnë kontratën me operatorin/ret ekonomik/e fitues, në përfundim të procedurës së prokurimit për pune/mallra ose shërbime, hartojnë planin e zbatimit të kontratës në respektim të parashikimeve ligjore të LPP-se dhe legjislacionit përkatës, në fuqi. Plani i zbatimit të kontratës, përfshin në veçanti çështjet organizative, afatet e përcaktuara, çështjet ekonomike, kushtet specifike teknike, personin/personat përgjegjës për ndjekjen e zbatimit të kontratës, si dhe çdo çështje dhe informacion tjetër në përputhje më kushtet kontraktuale dhe legjislacionin në fuqi.

Gjithashtu, APP sjell në vëmendje të autoriteteve/enteve kontraktore se, në çdo rast, planin e zbatimit të kontratës, të hartuar sipas udhëzimit të sipërcituar, mund ta dërgojnë edhe në rrugë elektronike” thuhet në njoftimin e APP.

Marrë nga Monitor.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

ekonomi ekonomi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!