LIVE UPDATES
Ekonomi

Turizmi, lejet e zhvillimit të KKT, rekordin për kapacitetin e mban Himara

22 Shtator 2021, 05:09 Nga DOSJA

TIRANË– Rritja e numrit të turistëve nga viti në vit bëri që Shqipëria të përjetonte një rritje drastike të ndërtimit të strukturave akomoduese, diçka që nuk u ndal as gjatë pandemisë. Në zonën e Golemit ku po zhvillohet prej disa vitesh edhe turizmi i organizuar, marka me kontrata me garanci me agjencitë e huaja kanë nisur praktikën e ndërtimit në zinxhir të disa strukturave duke zgjeruar kapacitetet ndërkohë që pjesa e Jugut të vendit vazhdon të kenë tipologjinë e vilave dhe fshatrave turistike.

Gjatë viteve të fundit Këshilli Kombëtar i Territorit ka miratuar një sërë resortesh e fshatrash turistikë që janë të vendosura kryesisht në brezin mes Palasës dhe Himarës ndërkohë që edhe disa projekte të tjera në pjesën e Sarandës kanë marrë miratimin dhe po gjejnë zbatim.

Por cila është pjesa më dinamike e bregdetit në vend ku po ndërtohet ose pritet të nisë ndërtimi referuar lejeve të dhëna nga Këshilli Kombëtar i Territorit. Bashkia e Himarë mban rekordin për numrin e shtretërve që po i shtohen sektorit të turizmit përmes strukturave akomoduese që kanë marrë tashmë lejen e zhvillimit nga Këshilli Kombëtar i Territorit. Konkretisht në bashkinë e Himarës janë dhënë leje zhvillimi për struktura me një total prej 5726 shtretër.

Analiza e cila përfshin lejet e dhëna deri në muajin prill të këtij viti tregon për dinamikën që po merr zona bregdetare në vend ku e dyta nga bashkitë për nga numri i shtretërve në struktura akomoduese që kanë marrë leje zhvillimi është Saranda me 1958 shtretër. Lejet e zhvillimit të dhëna për Vlorën parashikojnë shtimin e 1688 shtretërve. Bashkia e Kavajës që përfshin edhe një pjesë të Golemit ka 970 shtretër ndërkohë që Durrësi 758 dhe Shkodra 646 shtretër.

Përveç lejeve të zhvillimit KKT miraton edhe lejet e ndërtimit. Në përmbledhjen e fundit për punën e Këshillit Kombëtar të Territorit sa i takon turizmit bashkia me kapacitet më të lartë shtretërish për projekte që kanë marrë lejen e ndërtimit është Durrësi me 4303 shtretër dhe pas saj Himara me 3330 shtretër. Më pas vjen Bashkia e Vlorës me 1688 shtretër dhe ajo e Kavajës me 1116 shtretër.

Turoperatorët kanë vlerësuar vit pas viti se Shqipëria vijon të ketë kapacitete të ulëta akomoduese në raport me volumin e turizmit që kërkon të presë i cili është në rritje nga viti në vit. Politika e fshatrave turistikë dhe vilave është parë me sy kritik duke qenë se një pjesë e tyre nuk po funksionojnë si struktura hoteliere por për shitje. Të dhënat zyrtare të Institutit të Statistikave tregojnë se në vitin 2019 në vend 1.456 struktura akomoduese (hotele, motele, kampe, bujtina, streha malore dhe struktura të tjera për qëndrime afatshkurtra) dhe janë vënë në dispozicion rreth 37 mijë dhoma dhe rreth 87 mijë shtretër./N.Maho

Marrë nga Monitor.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

ekonomi ekonomi nderimet ne bregdet nderimet ne bregdet

Sondazh

Poll
Ekonomi 20 Shtator 2021, 08:30

Fitnesi i tregon “muskujt” Covid

Viti 2020 shënoi një kthesë të menjëhershme për shumë biznese, ndër të cilat industria e fitnesit pati ndikim negativ. Njëkohësisht, në mes të karantinës, lindë...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve