LIVE UPDATES
Editorial

Veprat penale që kreu Veliaj ditën që shkoi në SPAK

Vetëm pak minuta përpara mbledhjes së Këshillit Bashkiak të orës 16 30, urdhëroi që mbledhja të zhvillohej online. Këshilltarët e opozitës qe ishin duke hyrë në Bashki, nuk u lejuan nga qindra policët që rrethuan godinën. Nuk u dhanë as mundësinë të hynin online, duke e përjashtuar në mënyrë arbitrare opozitën nga mbledhja. Ky është rast i paprecedentë në 33 vitet e pluralizmit politik, përveçse shkelje e hapur e ligjit.

30 Prill 2024, 18:22 Nga Enton Abilekaj
Veprat penale që kreu Veliaj ditën që shkoi në SPAK
enton abilekaj

TIRANË- Në ditën e vet më të vështirë, Erion Veliaj, tregoi se ka degraduar deri në atë pikë sa të mos ketë më frikë as nga ligji, ka hequr dorë nga çdo vlerë qytetare dhe ka më shumë ngjashmëri me një bandit se me një politikan. 

Në ditën kur duhet të tregonte më shumë disponim për instituicionet, me shumë disponim për ligjin, ndërsa shkonte të përballej me përfaqësuesit e ligjit, u bë më i paligjshëm dhe më i paprinciptë.

Vetëm pak minuta përpara mbledhjes së Këshillit Bashkiak të orës 16 30, urdhëroi që mbledhja të zhvillohej online. Këshilltarët e opozitës qe ishin duke hyrë në Bashki, nuk u lejuan nga qindra policët që rrethuan godinën. Nuk u dhanë as mundësinë të hynin online, duke e përjashtuar në mënyrë arbitrare opozitën nga mbledhja. Ky është rast i paprecedentë në 33 vitet e pluralizmit politik, përveçse shkelje e hapur e ligjit.

Nuk i mjaftoi kjo, por duke dalë nga SPAK vendosi të tregonte raportin e tij me median, transparencën dhe të vërtetën. U tha gazetarëve se do të pranonte pyetje pasi të bënte një deklaratë. Pasi lëpiu me komplimente pa kuptim 2 hetuesit që e pyetën dhe gjithë SPAK, vendosi të ikte me vrap, në mbledhjen e Këshillit, qe çuditërisht nuk bëhej dot pa të, megjithëse nuk ka asnjë rol në atë mbledhje që ligjërisht drejtohet nga Kryetarja e Këshillit dhe, kur opozita mungon, nuk ka as nevojë që Kryetari i Bashkisë të jetë prezent për sqarime.

Sepse në fakt nuk dha sqarime, por mori fjalën pa leje, pa procedurë, në kundështim me ligjin, bëri nje monolog fyes, ku mori nëpër gojë gjithë kritikët e tij, shpiku gjëra që nuk ekzistojnë, ngriti akuza personale, sulmoi dhe shfryu urrejtjen ndaj opozitës dhe gazetarëve kritike.

Në më pak se 30 minuta përjashtoi opozitën, përjashtoi dhe median, sulmoi çdo mendim ndryshe. Në më pak se 30 minuta bëri atë që Komunizmit nuk i mjaftuan 45 vjet dhe shefi i tij nuk e ka menduar ta bëjë në mënyrë kaq absolute dhe asgjësuese. Ndërkohë, ata që e thirrën dhe e pyetën, i quante kolegë, me një lëpirje ekzemplare që edhe Edi Rama do të bëhej xheloz. I rrezikshëm kur ka pushtet dhe rrënqethes në lëpirje kur ka interes, Erion Veliaj tregoi vetë pse nuk ka asnjë lidhje me një detyrë publike.

enton abilekaj erion veliaj

Sondazh

Poll
Editorial 20 Prill 2024, 10:34 Ditmir Bushati

Spiralja e rrezikshme e përshkallëzimit

foto ilustruese Fundjavën e kaluar Irani ndërmorri një sulm të drejtpërdrejtë kundër Izraelit, përmes ​​qindra dron...

Editorial 14 Prill 2024, 14:39 Kostana Morava

Lufta nuk filloi, testi i njeriut po

  Kostana Morava   Mbrëmë e kam gdhirë me sytë në platformën X(Twitter) duke përjetuar live çdo momen...

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare