LIVE UPDATES
Editorial

Çfarë duhet bërë për t’i dhënë fund rasteve femicide

Femicidi i ka rrënjët në pabarazinë gjinore, diskriminimin dhe normat e dëmshme kulturore. Mund të ndodhë në kontekste të ndryshme, duke përfshirë dhunën në familje, vrasjet për nder, trafikimin e qenieve njerëzore dhe forma të tjera të dhunës me bazë gjinore.

17 Prill 2024, 13:31 Nga Dina Lilly Kondoa
Çfarë duhet bërë për t’i dhënë fund
Protesta

Femicidi është një shkelje e rëndë e të drejtave të njeriut dhe shfaqja e tij reflekton çështje më të thella brenda shoqërive, si mizogjinia, seksizmi dhe mungesa e strukturave adekuate ligjore dhe sociale për të mbrojtur gratë. Femicidi i referohet vrasjes së qëllimshme të grave ose vajzave për shkak se ato janë femra. Është një krim i bazuar në gjini që shpesh përfshin akte dhune si vrasje, tortura, sulme seksuale, gjymtime ose forma të tjera dëmtimi.

Femicidi i ka rrënjët në pabarazinë gjinore, diskriminimin dhe normat e dëmshme kulturore. Mund të ndodhë në kontekste të ndryshme, duke përfshirë dhunën në familje, vrasjet për nder, trafikimin e qenieve njerëzore dhe forma të tjera të dhunës me bazë gjinore.

Adresimi dhe ndalimi i femicidit kërkon një qasje gjithëpërfshirëse dhe shumëdimensionale që përfshin individë, komunitete, qeveri dhe organizata. Kjo mund të përfshijë kryerjen e fushatave ndërgjegjësuese për të edukuar publikun për përhapjen dhe pasojat e femicideve dhe promovimin e një kulture që refuzon dhunën ndaj grave dhe sfidon normat e dëmshme gjinore.

Ne të gjithë duhet të avokojmë dhe të mbështesim zbatimin e ligjeve që trajtojnë në mënyrë specifike dhunën kundër grave, duke përfshirë femicidin dhe të sigurojmë që kornizat ligjore të jenë gjithëpërfshirëse, të zbatueshme dhe të ofrojnë mbrojtje adekuate për viktimat.

Agjencitë e zbatimit të ligjit duhet të jenë të trajnuara mirë për të trajtuar rastet e dhunës ndaj grave me ndjeshmëri dhe ekspertizë. Ata gjithashtu duhet të sigurojnë që autorët të mbahen përgjegjës përmes proceseve ligjore të drejta dhe efikase.

Shërbimet mbështetëse për të mbijetuarit, si strehimoret/shtëpitë e shpëtimit, këshillimi dhe ndihma ligjore duhet të krijohen dhe financohen dhe aksesi i tyre në këto shërbime të rritet, veçanërisht në zonat e pashërbyera si zonat rurale dhe vendbanimet informale. Gjithashtu, të krijohen linja telefonike dhe shërbime për ndërhyrje në krizë për të ofruar mbështetje të menjëhershme për gratë në rrezik. Sigurohuni që këto shërbime të jenë të aksesueshme dhe të mirëpublikuara.

Shkollat duhet të zbatojnë programe arsimore që promovojnë barazinë gjinore dhe sfidojnë stereotipet që në moshë të re dhe të përfshijnë edukimin për marrëdhënie të shëndetshme dhe pëlqimin në kurrikulat shkollore. Promovimi i mundësive ekonomike për gratë dhe vajzat për të reduktuar varësinë nga partnerët potencialisht abuzues dhe për të mbështetur sipërmarrjen dhe programet e zhvillimit të aftësive për gratë/vajzat në të gjitha nivelet.

Komunitetet duhet të angazhohen në biseda rreth dhunës me bazë gjinore dhe femicideve dhe të inkurajojnë liderët e komunitetit që të mbajnë qëndrim kundër dhunës dhe të jenë modele për sjellje pozitive në shoqëri.

Shtëpitë mediatike duhet të inkurajojnë raportimin e përgjegjshëm për rastet e dhunës ndaj grave. Duke adoptuar praktika të përgjegjshme raportimi, media mund të kontribuojë në një kulturë që refuzon dhunën ndaj grave, sfidon narrativat e dëmshme dhe promovon një shoqëri më të sigurt dhe më të barabartë.

Përmirësoni mbledhjen e të dhënave për femicidin për të kuptuar modelet, për të identifikuar faktorët e rrezikut dhe për të informuar strategjitë parandaluese. Mbështetni kërkimin mbi shkaqet rrënjësore të dhunës ndaj grave. Bashkëpunoni me organizatat ndërkombëtare dhe vendet fqinje për të adresuar çështjet ndërkufitare që lidhen me femicidin. Ndani praktikat më të mira nga iniciativat e suksesshme globalisht.

dina lilly kondoa

Sondazh

Poll
Editorial 14 Prill 2024, 14:39 Kostana Morava

Lufta nuk filloi, testi i njeriut po

  Kostana Morava   Mbrëmë e kam gdhirë me sytë në platformën X(Twitter) duke përjetuar live çdo momen...

Editorial 20 Mars 2024, 12:49 Lutfi Dervishi

Pastrimin e parave e bëjnë pastrueset!

Lutfi Dervishi Një ngjarje që do të hyjë në analet e historisë si ‘Gjyqi i Shekullit’, ndodhi sot në Tiran&...

Editorial 18 Mars 2024, 18:11 Meri Lika

Një gaç Shqipëri!

meri lika Ndoshta shumë prej jush nuk e dinë kuptimin e fjalës “gaç” dhe paraprakisht më duhet të shjegoj kupti...

Editorial 13 Mars 2024, 12:08 Ditmir Bushati

Rrethimi Demokratik

Ditmir Bushati Ndërkohë që kemi hyrë në vitin e tretë të luftës në Europë, si pasojë e agresionit ru...

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat