LIVE UPDATES
Editorial

Qesharakë deri në dhimbje

Tallja politike që janë duke i bërë vetes Enkelejd Alibeaj, Jorida Tabaku, Gazmend Bardhi e 'kompani', mendoj se është tipar i politikanëve të paaftë për të patur një projekt politik për të bindur elektoratin dhe për këtë arsye përpiqen të qëndrojnë në skenë me allishverishe dhe artifica të sajuara.

17 Maj 2022, 09:46 Nga Meri Lika
Qesharakë deri në dhimbje
Meri Lika, Enkelejd Alibeaj, Jorida Tabaku dhe Gazmend Bardhi

Kam përmendur në një shkrim një thënie të Hitlerit, i cili thoshte se dinjitetin nga qesharkja i ndan vetëm një hap. Kjo thënie vlen për çdo njeri, por sidomos ajo zë vend në politikë, sepse sipas mendimit tim, diçka që një politikan nuk duhet t'ia lejojë kurrë vetes është që të bëhet qesharak.

Takimi i të vetëquajturës opozitë me senatorin Pompeo, i cili kishte ardhur për një vizitë jo zyrtare, dhe ngërdheshja e tyre e jargavitur në dëshpërimin për të rrëmbyer një foto, ma solli sërish në kujtesë thënien e Hitlerit dhe më vjen shumë inat të pranoj, se ai ka patur shumë të drejtë në atë që ka thënë.

Tallja politike që janë duke i bërë vetes Enkelejd Alibeaj, Jorida Tabaku, Gazmend Bardhi e 'kompani', mendoj se është tipar i politikanëve të paaftë për të patur një projekt politik për të bindur elektoratin dhe për këtë arsye përpiqen të qëndrojnë në skenë me allishverishe dhe artifica të sajuara. Këta lloj personazhesh përditë e më shumë po kthehen në estradën e politikës shqiptare dhe mua më duken njësoj si pjesëzat LEGO, jo si ato të parat origjinalet prej druri, por si këto kopjet prej plastike, me të cilat fëmijët mundohen të krijojnë figurat që përmban udhëzuesi.

Të kuptohemi, këta qesharakët, nuk janë fëmija që krijon, janë copëzat plastike të lojës argëtuese, ku udhëzuesin dhe të drejtën e krijimit të saj e kanë në dorë të tjerët. Ajo që i bën më qesharak këto fragmente të deformuara është vetëbesimi që shfaqin se këta janë e djathta dhe se këta janë Partia Demokratike, janë nën sindromën e gënjeshtarit i cili dalëngadalë fillon ta besojë edhe vetë gënjeshtrën që thotë. 'Gjynafqarët' politikë, edhe pas votës së 6 marsit, ende nuk e kanë kuptuar se që të jesh politikan në një vend, nuk vendos as Amerika dhe as Yuri Kimi, por vota e qytetarëve të vendit, gjë të cilën këta personazhe vocërrake me vetëdije apo pa vetëdije (këtë e dinë vetëm ata), po e injorojnë totalisht.

Qesharakët, të cilët janë duke u shfaqur ekstremisht radikalë me termin "non grata", janë duke u shfaqur po aq ekstremisht servilë të neveritshëm me proamerikanizmin velesitës, por ajo që është më e keqja për opozitën është nënshtrimi i tyre politik ndaj shumicës. E vetë emëruara opozitë po kërkon të eklipsojë elektoratin duke u përpjekur të ketë rolin kryesor në “mërrëdhëniet ndërkombëtare”, dhe është për të ardhur keq se e vetmja gjë që janë duke fituar është roli kryesor i një komedie të dobët mediokre dhe jo roli frymëzues për elektoratin.

Ndërkohë që Berisha po e përshkon Shqipërinë për herë të tretë në më pak se 6 muaj, ata janë duke përshkruar me të hyra e me të dala vetëm korridorët e zyrave dhe kulisave sa nga PS-ja tek Ambasada Amerikane. Duhet ta pranojmë se kemi një të ashtuquajtur opozitë, e cila është një opozitë gënjeshtare, servile, injorante dhe budallaqe.

Ata janë një karikaturë e keqe me të gjitha veprimet dhe persiatjet e tyre. Ata mendojnë se zëri i popullit është tek Ambasada Amerikane dhe se mospërfillja e elektoratit përcakton kursin e tyre kombëtar. Ata merren me "non grata-t"  kur Berisha i bie kryq e tërthorë Shqipërisë e në vend që të merren me problemet e rëndësishme të opozitës duke lejuar krijimin e opozitës reale, preferojnë të shikojnë këpucët e lustruara me kujdes të Yuri Kimit.

Thelbi i fisnikërisë politike më detyron të pranoj se brenda kësaj opozite me titullarë qesharake ka edhe njerëz që janë qëllimmirë, të ndershëm dhe të nevojshëm të cilët me vetëdije janë duke u lënë në prapaskenë nga këta servilët gjuhëtheksuar dhe po me vetëdije qëndrojnë të heshtur dhe nuk reagojnë (kjo apati për mendimin tim është gabim i madh nga ana e tyre).

Këngëtari i madh Leonard Cohen ka thënë se ndonjëherë ju e dini se në cilën anë duhet të jeni thjesht duke parë se kush është në anën tjetër. Elektorati i djathtë kur sheh se në njërën anë janë Legot qesharake Alibeaj &Co,  mendoj se e ka marrë vendimin e se në cilën anë është./Dosja.al

Sondazh

Poll

Editorial 12 Maj 2022, 07:43 Meri Lika

Unë sot jam Ibsen Elezi

Nuk ka ditë që të mos lexojmë lajme për aksidente, vrasje, vetëvrasje, vjedhje e një mori ngjarjesh të tjera të k&e...

Editorial 7 Maj 2022, 12:26 Enton Abilekaj

Urdhërat për SPAK, me kë e ka Edi Rama

Nëse do të ishte thjesht një urdhër për SPAK, Rama nuk ka pse ta lëshojë publikisht. Kontaktet e tij me SPAK janë t&eu...

Editorial 4 Maj 2022, 15:04

Impakti gjeopolitik i luftës: 10 teza

UKRAINË– Lufta në Ukrainë shënon një periudhë të re gjeopolitike. Teksa rënia e Murit të Berlinit në 1989 shënonte mbarimin e Luftës së Ftohtë dhe pë...

Editorial 3 Maj 2022, 10:51

Kuvendi i Berishës

Nga Blendi KajsiuKy është togfjalëshi që përmbledh më së miri Kuvendin e datës 30 prill. Ai ishte në thelb kuvend i Berishës më shumë se kuvend i Partisë Demokr...

Editorial 28 Prill 2022, 11:21

Kjo është opozita e fortë?

Arsyeja kryesore se përse mbështetësit e Berishës brenda dhe jashtë PD-së u rreshtuan kundër Bashës ishte sepse e akuzonin atë për opozitë të dobët. Sipas tyre,...

Editorial 23 Prill 2022, 13:57

Davidi, Golia, Enkelejdi dhe Partia

Nga Meri LikaSot në ditën ndërkombëtare të librit më pëlqen të sjellë një fragment nga një libër i Malcom Gladëell me titull “Davidi dhe Golia”. Në prathënien e...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra