KRYESORET
Editorial

Urdhërat për SPAK, me kë e ka Edi Rama

7 Maj 2022, 12:26 Nga Enton Abilekaj

Urdhërat për SPAK, me kë e ka Edi Rama

Nëse do të ishte thjesht një urdhër për SPAK, Rama nuk ka pse ta lëshojë publikisht. Kontaktet e tij me SPAK janë të qarta, që në hetimin e patronazhistëve, tek hetimi i dosjes 184, 339, etj. Është e njohur aftësia e Ramës për të marrë në telefon direkt, këdo që i duhet dhe, në varësi të kontrollit që ka mbi të, ta urdhërojë, shantazhojë, komplimentojë e kështu me radhë deri në lëpirje. I vetmi që përjashtohet është ai që urdhëri publik i drejtohet SPAK.

Ai urdhër i drejtohet si kërcënim opozitës së re që po i del përballë, Berishës dhe Metës, frikës që ka Rama nga një opozitë e fortë që nuk e ka gjuhën e lidhur tek ortakët e tij dhe është e lirë të denoncojë aferat e mëdha. Edhe për të marrë maksimumin bëmave të pandëshkuara të së shkuarës së tyre. Urdhëri publik për SPAK, u drejtohet ndërkombëtarëve si ankesë dhe paralajmërim për rebelim ndaj Reformës në Drejtësi.

Duke qenë se veçanërisht SHBA, por edhe BE, kanë akses në SPAK dhe ushtrojnë një influencë konkuruese në institucionet e reja të Drejtësisë, Edi Rama ndihet i kërcënuar ose i tradhëtuar. Kupa u derdh me arrestimin e Alqi Bllakos. Jo se deputeti ishte i afërt me kryeministrin, por sepse arrestimi i tij ishte i paautorizuar dhe i pakontrolluar nga i gjithëpushtetshmi. Arrestimi i tij ishte konfirmim i një fuqie konkuruese madje sfiduese në kontrollin e Drejtësisë. Pas kësaj, Rama nxitoi të tregojë që Reforma nuk bëhet pa votat e tij, prandaj nuk mund të dalë kundër tij.

Nuk mund të rikuperojë dëmin e bërë tashmë, por i del përpara të panjohurës, që mund të jetë dërrmuese për qeverinë e tij, arrestimin e ndonjë ministri apo bashkëpunëtori më të ngushtë që është në detyrë. Ai nxiton të vendosë vijën e kuqe të bashkëpunimit, që ndërkombëtarët mos ta nxisin SPAK të ngrejë stekën, por të kthejë kokën mbrapa, tek dëmet e së shkuarës. Të mos merret me rrugët e florinjta, me koncesionet shkatërrimtare të buxhetit, me Rilindjen Urbane 2 miliardëshe, por t’i kthehen edhe një herë 1 miliardëve të Rrugës së Kombit, Gërdecit, bllokut të Ilir Metës dhe 21 janarit që e pasoi. Urdhëri publik është paralajmërimi i fortë që Rama u bën dubluesve të pushtetit të Drejtësisë, që atë influencë që kanë fituar falë votave të tij, janë duke e humbur përfundimisht.

Këtë mund t’ua komunikonte gjithashtu privatisht ndërkombëtarëve, por pasiguria që mesazhi shkon në vendin e duhur, e detyron ta bëjë publikisht. Urdhëri për SPAK mbi të gjitha, u shkon si jusitifikim atyre që nuk i mbrojti dot, ose i shiti për të shpëtuar të tjerët. I drejtohet Saimir Tahirit, Lefter Kokës dhe më pak Alqi Bllakos. Komunikimi direkt me ta është i rrezikshëm, pakënaqësia e tyre, dyshimi për besëprerje nga Rama, është akoma më i rrezikshëm. Për këtë arsye duhet ky mesazh i koduar, ku Rama pranon se nuk është ai kontrolluesi i Drejtësisë dhe se është shumë i pakënaqur nga SPAK.

Ata duhet të binden që nuk e kanë nga Rama, nuk i shiti ai. Jo më kot, mbajti një fjalim të gjatë për “shitjen e shokëve nga i Gjati” në Kongres. Frika nga zemërimi i atyre që janë mbrapa hekurave dhe nuk kanë asgjë për të humbur, është arsyeja kryesore e komunikimit të paprecedentë të Kryeministrit me Drejtësinë. Edi Rama e di se duke urdhëruar publikisht arrestimin e Berishës dhe Metës, vetëm sa u jep atyre imunitet, duke e komptomentuar më keq SPAK-un e mbushur me dyshime. Por qëllimi i tij nuk është që të ketë Drejtësi. E kundërta i duhet tani, kur dosjet e denoncimeve për aferat e qeverisjes së tij janë bërë stivë në Prokurorinë Speciale.

Të fundit

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Ndërhyrja e Tabakut, Balla: Ç’punë ke ti? Çfarë bëjmë ne brenda PS na takon ne

Tabaku: Procesi s’ka seriozitet, mazhoranca s’ka legjitimitet, 2 deputetë janë në burg

Emri i presidentit të ri/ Spiropali ftesë PD: Ne kemi takimet tona në PS, mund të vini

Presidenti i ri/ Grida Duma: Do ishte fisnikëri të na i kishit lënë ne propozimin e emrave

Presidenti i ri/ Balla: Më 10 maj nis procesi, me 16 votojmë

Bie dakord me Alibeajn! Balla: Pranoj shtyrjen e procesit, fillimi të jetë data 10

‘Të përfshihen deputetët’/ Kërkesa e Mediut, Balla: Do jem i qartë, ky është kushti jonë

Me 16 maj votohet për presidentin, Spiropali në merak:Aman, vetëm me 17 jo. Kemi kujtime

Shqipëria në krizë për vaj, marketet vënë njoftime: Mos blini më shumë se 6 shishe

Marrëveshja Rama-Basha në Dhërmi, Berisha: Flasim të premten për këtë

Mahmutajt iu sekuestrua pasuria, Berisha: SPAK i PS, u bë pas Kuvendit e në ditë pushimi

Sali Berisha: Do ta bëj Edi Ramën të na njohë mirë, këtu do jemi

22 maji pa asnjë rival? Berisha: S’e kam unë në dorë, gara është transparente

Zyrtarja e DASH e anashkaloi, Berisha: E majta amerikane s’e cakton drejtuesin e PD!

Afat 7 maji, Berisha: S’e kam depozituar ende kandidaturën, sot u informova

Berisha krahason 30 prillin me Kuvendin e PS: Cosa Nostra, u fol vetëm për drogë

Deputetët bojkotuan Kuvendin, Berisha: Vendi juaj është në PD, 30 prilli nuk shtyhej

Berisha i bindur: Edhe ato grupet e vogla do bashkohen me ne

Kuvendi/ Berisha: Kush është i pakënaqur të kërkojë rinumërim të votave

Naftëtarët kërkojnë pagat, Dautaj: Ndihen të poshtëruar, askush s’mban përgjegjësi

Zelenskyy në Kuvendin e Shqipërisë: Ne s’kemi pasur asnjë ditë paqësore

Zelensky në Kuvendin shqiptar: Mbështetja tuaj më kujton Nënë Terezën

‘Të dëbohet diplomati’/ Balla: Berishës i ka mbaruar koha, mbush tollumbace e i lëshon

Fjalimi i Zelenskyy-t në Kuvend, Berisha: Rama na turpëroi sot!

Do e zbatojë Rama? Kërkesa e Zelenskyy-t: Mos lejoni hyrjen e turistëve rusë në Shqipëri

Rama krahason Rusinë me Serbinë: E ndjemë dhimbjen tuaj, na kujton Kosovën

Nuk është i vëmendshëm! Rama s’dëgjon Zelenskyy-n, i pëshpërit diçka Spiropalit

1 orë rruga e bllokuar/ Nis përplasja! Policia shtyn banorët e Rinasit

Sherri me efektivët në Fier! VIDEO nga konflikti, të rinjtë futen në furgonin e policisë

Mirush Kabashi harron emrin e kryebashkiakut të Krujës: Turi, turpi për të gjallët…

Alibeaj u shkarkua, me kë flasë për presidentin?Balla: Është nga Fieri, s’e komentoj dot

Dosja POP...me lot

‘Ti dhe Muli keni mbetur’/ Si u përmbush profecia e Ramës për Partinë Demokratike

VIDEO- Shiu përmbyt Tiranën, probleme në të gjitha akset

Tirana zbardhet nga breshëri i dendur

VIDEO- Në Bulqizë nuk ka qytetarë e minatorë, protestojnë qentë

Përplasi për vdekje të moshuarin në Tiranë, 45-vjeçari ishte i droguar në timon

Iva Tico prezanton burrin

Berisha si Biden, i jep dorën "njeriut të padukshëm"

‘Non-grata’ nga SHBA/ Ish-kryeministri: Unë jam Sali Berisha, s’ka prova, s’pranoj shpifje

Tersi për çiftin Berisha! Para ish-kryeministrit ra dhe e shoqja, momenti kur bie Liria

Berisha rrëzohet në mes të Kuvendit, truproja shkon ta ngrejë

PD mbledh Kuvendin! Rikthehen emrat e njohur, votohet për Këshillin Kombëtar

Ekskluzive/ Urbani i Unazës përfundon në Lanë, pamjet e para nga vendngjarja

Të shtënat në Vlorë, pamje nga aksioni i policisë duke ndjekur autorin

“Shtëpi bari” në Tiranë, kapet mat pronarja, dalin pamjet e “Drug House”, 6 të arrestuar

Floriana Garo jep detaje për Kuvendin e PD: Risi e njerëz me vlera

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…