KRYESORET
Editorial

Bashkim, riciklim apo asimilim? Thjesht një tjetër zhgënjim

30 Prill 2022, 15:56 Nga DOSJA
Bashkim, riciklim apo asimilim? Thjesht një tjetër zhgënjim

Nga Enton Abilekaj

Ishte hera e parë që Kuvendi i Partisë Demokratike nuk entuziazmoi askënd. Përveç lotëve të mallëngjyes së Jozefinës, ata që po përfitonin auditorin komod të 18 dhjetorit si shpërblim për 11 dhjetorin e ftohtë dhe entuziast në stadium, u prekën edhe nga rrëzimi i liderit. Në fund të një sprinti të pashpjegueshëm për të marrë në dorëzim asetet e Partisë, Sali Berisha u rrëzua.

I pashpjegueshëm se atë Parti, me gjithë asetet dhe përdoruesit e tyre, i mundi thellë vetëm me emrin e tij në 6 mars. I pashpjegueshëm nxitimi sepse në vend të bashkonte përçau më keq, në vend të konfirmonte besimin që iu dha për shkak të rrethanave zhgenjeu, në vend të rishpikej duke mësuar nga gabimet u rikthye atje ku e kishte lënë më 2013, tek lideri destruktiv, i rrethuar nga politikanë te konsumuar që, sado të ketë, prapë nxiton për më shumë.

I vetmi ndryshim janë gjunjët, 9 vjet më vonë e tradhëtuan. 

Fjalimi i ftohtë, i saktë në konstatime, bujar në premtime, i mangët në zgjidhje, megjithë sloganet e konsumuara dhe ngritjet karakteristike të zërit, në vend që të injektonte entuziazëm, konfirmoi se nuk ishin vetëm gjunjët që kanë ndryshuar për Sali Berishën. Fjalimi programatik sikur të ishte kryetari që do zgjidhet në 22 maj, ishte në vetvete një tjeter tregues i nxitimit me të cilin Berisha po kërkon të akaparojë çdo gjë sa më shpejt, pa u lënë kohë as votuesve të mendojnë, a është kjo zgjedhja më e mirë?

A mundet kështu Edi Rama? Për këtë pyetje Berisha kishte 3 shembuj, të kohës kur Rama ishte në opozitë dhe problemi i zgjedhjeve të lira ishte vetë lideri 78 – vjeçar i PD- së.

Që pas 25 marsit, kur vendimi i gjykatës e bëri zot të selisë për t’i ndryshuar sjelljen dhe gjuhën, ai e kishte parashikuar këtë që vulosi sot në Kuvend. Shtyrja e procesit për të përfshirë edhe kundërshtarët, dhënia e kohës për dialog deri në kompromis apo bashkim, krijimi i kushteve për garimin e atyre që mendojnë ndryshe, që ishin mesazhet e pas 6 marsit, u shndërruan në aksion të njëanshëm për marrjen në kontroll të çdo celule të partisë, me pretekstin se shtyrja krijon amulli.

Ashtu si Lulzim Bashën kur thoshte jemi shumicë, edhe Sali Berishën kur thotë se shtyrja na dëmton partinë, e përgënjshtron 6 marsi, kur mori 70 për qind të votave opozitare pa parti fare. Leximi i 6 marsit, si licencë për revansh, apo mandat për bashkimin e opozitës, është problemi i vërtetë. Sot, Berisha konfirmoi frikën që lindi kur nxitonte të rrëmbente degët e partisë dhe mbyllte veshët kur i kërkohej një strategji bashkuese. Në një Kuvend që u nis me reportazh kundër Lulzim Bashës, fjala “bashkim” nuk mund të përcillej më, aq më pak kur Arben Imami dhe Jozefina Topalli ishin thirrur në foltore për të gjykuar atë që i hoqi.

Bashkimi nuk ka qenë ndonjëherë tipar i Berishës, por duhet të ishte tipar i një politikani me përvojë 32 – vjeçare, që i ka arritur të gjitha dhe pretendon se është kthyer, jo për të shpëtuar veten, por partinë.

Kuvendi përmbarues i 30 prillit, konfirmoi vetem përçarjen, la jashtë 35 deputetë, që formojnë grupin e dytë parlamentar në parlament, që e lënë grupin e Berishës, këtë herë me logon e PD- së grupin e vogël parlamentar të opozitës, forcën e tretë parlamentare. Gjithmonë nëse Gjykata nuk ia kthen atyre që njihen si drejtues nga Rama dhe SHBA.

Kështu 30 prilli shuajti shpresat që lindën në 6 mars. Agonia do vazhdojë, opozita do merret me veten deri sa të bëhet e panevojshme. Kush donte bashkim të shpresojë se do të ketë asimilim të një krahu, si e vetmja mënyrë për votë opozitare te unifikuar. Këtë mesa duket po ofron Berisha./Dosja.al

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 28 Prill 2022, 11:21

Kjo është opozita e fortë?

Arsyeja kryesore se përse mbështetësit e Berishës brenda dhe jashtë PD-së u rreshtuan kundër Bashës ishte sepse e akuzonin atë për opozitë të dobët. Sipas tyre,...

Editorial 23 Prill 2022, 13:57

Davidi, Golia, Enkelejdi dhe Partia

Nga Meri LikaSot në ditën ndërkombëtare të librit më pëlqen të sjellë një fragment nga një libër i Malcom Gladëell me titull “Davidi dhe Golia”. Në prathënien e...

Editorial 22 Prill 2022, 18:41

Rama zgjedh precedentin, jo presidentin!

TIRANË– Pasi socialistët pas mbledhjes së grupit parlamentar shprehën emrat e tyre për Presidentin e vendit, kryeministri Edi Rama ua ka hedhur të gj...

Editorial 15 Prill 2022, 16:49

Akuzat ndaj Bashës që denoncojnë Berishën

Nga Andi BushatiSali Berisha po vazhdon në mënyrë inerciale akuzat tashmë të kota ndaj Lulzim Bashës, sa herë që i paraqitet kjo mundësi. Edhe në konferencën e ...

Editorial 15 Prill 2022, 16:33

Berisha po i bën naftën akoma pa e nisur…

Nga Ermal MulosmaniDuke pohuar këtë fakt pohoj edhe zhgënjimin tim të plotë nga një shpresë naive për ndryshim. Kam marrë anën e tij në betejën kundër Lulzim Ba...

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar