LIVE UPDATES
Editorial

Unë sot jam Ibsen Elezi

12 Maj 2022, 07:43 Nga Meri Lika

Nuk ka ditë që të mos lexojmë lajme për aksidente, vrasje, vetëvrasje, vjedhje e një mori ngjarjesh të tjera të këtij lloji, të cilat na trishtojnë dhe na bëjnë të ndihemi jo të qetë madje, besoj edhe ju si unë, të ndihemi jo shumë të sigurt si fizikisht ashtu edhe ekonomikisht.

Por, duke qenë se këto lajme janë bërë të zakonshme dhe kemi fituar një fare imuniteti ndaj tyre, dje vëmendjen ma tërhoqi një lajm, jo i zakontë, i cili lidhej me konferencën për shtyp që do të jepte kandidati për kryetar të Partisë Demokratike, Ibsen Elezi.

Unë nuk e njoh, personalisht, Ibsen Elezin por, mendoj, se ai është një njeri luftarak dhe idealist, se ai është nga ato “speciet” e rralla të politikës shqiptare të cilat janë në rrezik zhdukje, sepse politika e ndërtuar tek ne për 30 vjetë nuk e do moralin, idealizimin dhe njeriun që lufton për idealin dhe për lirinë e mendimit të tij.

Para disa kohësh, kam lexuar një lajm pak të çuditshëm, i cili fliste për një person që pasi hëngri një ushqim të ndenjur, nga bakteret e krijuara tek ushqimi, pësoi një infeksion të tmerrshëm aq sa mjekëve iu desh t’i prisnin këmbët për t’i shpëtuar jetën.

Bojkoti total, nga ana e mediave, i konferencës së djeshme për shtyp të Ibsen Elezit, më dha mua ndjesinë e një situate të tillë.
Shoqëria jonë ka ngrënë ushqimin e prishur dhe tashmë është duke pritur vendimin e mjekëve të cilët duan t’i presin këmbët për t’i shpëtuar jetën.

Përse u braktis Ibsen Elezi?

E mendojnë fals kandidaturën e tij?

E mendojnë si kukull që ka kandiduar për t’i dhënë mundësi Berishës për të thënë se pati garë?

E braktisi pikërisht ajo media e cila ka bredhur pas të ndjerit Hysni Milloshi që ta intervistonin kur na fliste për Enverin, apo që vrapojnë të na japin kronika çdo 16 tetor, t’iu marrin “mendim” vajzave tona me “origjinë” nga Dubai, që ndjekin çdo hap të “vipeshave dhe vipushëve” shqiptarë!

Kanë pasur presion?

Kujt nuk i intereson gara në Partinë Demokratike?

A ka ndopakëz dorë në këtë bojkot selia e rrugës së Elbasanit, apo nuk vlen kjo pyetje konspiracioniste?

Kush i bëri bashkë mediat në këtë bojkot???

Unë mendoj se përpjekjet po bëhen që të zvjerdhin zgjedhjet në Partinë më të madhe opozitare, se ujërat që po vërshojnë mbi rrogoz e nën rrogoz të shoqërisë shqiptare janë duke na përmbytur dalëngadalë, ashtu pa e kuptuar dhe kur të na vijnë tek hunda ku nuk do të mund të marrim më frymë, atëherë do të duam të reagojmë, por do të jetë shumë vonë.

Media dje tregoi se është e varur, se është nën presion, se është e shantazhueshme, se ajo njësoj si politika është e korruptuar dhe nuk ka aspak pavarësi.

Media dje tregoi se edhe pushteti i katërt i shoqërisë sonë është në duart e një pakice dhe shoqëria jonë, sipas mendimit tim krejtësisht modest, është e pashpresë.

Unë sot jam Ibsen Elezi, sepse njësoj si ai dua të jetoj me një ideal dhe të luftoj për idealin tim.

Unë sot jam Ibsen Elezi, sepse njësoj si ai nuk lejoj të bëhem pjesë e tufave por dua të luftoj qoftë edhe e vetme.

Unë sot jam Ibsen Elezi, sepse si qytetare dua të më dëgjohet zëri, madje dua që më shumë të më dëgjohet kur e kam gabim, në mënyrë

që ata të cilët nuk mendojnë si unë të kenë të drejtën dhe mundësinë të më argumentojnë gabueshmërinë time.

Unë sot jam Ibsen Elezi sepse dua të jem një njeri i lirë.

Sondazh

Poll

Editorial 7 Maj 2022, 12:26 Enton Abilekaj

Urdhërat për SPAK, me kë e ka Edi Rama

Nëse do të ishte thjesht një urdhër për SPAK, Rama nuk ka pse ta lëshojë publikisht. Kontaktet e tij me SPAK janë t&eu...

Editorial 4 Maj 2022, 15:04

Impakti gjeopolitik i luftës: 10 teza

UKRAINË– Lufta në Ukrainë shënon një periudhë të re gjeopolitike. Teksa rënia e Murit të Berlinit në 1989 shënonte mbarimin e Luftës së Ftohtë dhe pë...

Editorial 3 Maj 2022, 10:51

Kuvendi i Berishës

Nga Blendi KajsiuKy është togfjalëshi që përmbledh më së miri Kuvendin e datës 30 prill. Ai ishte në thelb kuvend i Berishës më shumë se kuvend i Partisë Demokr...

Editorial 28 Prill 2022, 11:21

Kjo është opozita e fortë?

Arsyeja kryesore se përse mbështetësit e Berishës brenda dhe jashtë PD-së u rreshtuan kundër Bashës ishte sepse e akuzonin atë për opozitë të dobët. Sipas tyre,...

Editorial 23 Prill 2022, 13:57

Davidi, Golia, Enkelejdi dhe Partia

Nga Meri LikaSot në ditën ndërkombëtare të librit më pëlqen të sjellë një fragment nga një libër i Malcom Gladëell me titull “Davidi dhe Golia”. Në prathënien e...

Editorial 22 Prill 2022, 18:41

Rama zgjedh precedentin, jo presidentin!

TIRANË– Pasi socialistët pas mbledhjes së grupit parlamentar shprehën emrat e tyre për Presidentin e vendit, kryeministri Edi Rama ua ka hedhur të gj...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra