LIVE UPDATES
Editorial

PD, rest in peace

E drejta e logos nuk mund të fitohet as me proçedurë apo Gjykatë, ajo fitohet me SHUMICË, me një votim ku çdo palë ka numëruesit e vet. Gjykata, për të qenë e paanshme, duhet të urdhërojë një votim të tillë. Ai grupim që ka shumicën merr LOGON, tjetri krijon Partinë Euroatllantike, krejt të kundërtën e zezonës Demokratike.

29 Korrik 2023, 15:19 Nga Ermal Mulosmani
PD, rest in peace
Lulzim Basha duke votuar

Uzurpimi i logos së PD-së nga Lulzim Basha dhe krijimi i dy partiçkave antagoniste "demokratike" shënon sipas meje fundin e Partisë së dikurshme që shënoi fillimin e pluralizmit politik në Shqipëri. Nuk ka asnjë parti në botë që merr logon sepse ka drejtësinë e kauzës, pastërtinë e lidershipit, përkrahjen e euroatlantikëve e broçkulla të tilla.

As e kundërta nuk mund të ndodhë, pra, që një parti e diskredituar, me liderë të vjetëruar, hajdutë e të korruptuar politikisht, me akuza monstruoze që nga vrasjet civile e deri te torturat mizore me pasojë vdekjen e qytetarëve, e shpallur nongrata nga USA, Britania e Madhe dhe Bashkimi Evropian të humbë të drejtën e logos për këto arsye.

E drejta e logos nuk mund të fitohet as me proçedurë apo Gjykatë, ajo fitohet me SHUMICË, me një votim ku çdo palë ka numëruesit e vet. Gjykata, për të qenë e paanshme, duhet të urdhërojë një votim të tillë. Ai grupim që ka shumicën merr LOGON, tjetri krijon Partinë Euroatllantike, krejt të kundërtën e zezonës Demokratike.

Euroatllantikët duhet të largoheshin nga Demokratikët si nga djalli, duke filluar që nga emri. Emri PD ka përfaqësuar në shumicë atë elektorat që identifikohet me korrupsionin, revanshin, luftën pakompromis ndaj kundërshtarit, veriorët më së shumti (kam qenë edhe vetë pjesë e këtij grupimi).

Në çdo votim që të bëhet shumicë e PD-së del Sali Berisha. Kjo u vërtetua me 6 Mars por edhe me 14 Maj.

"Pastërtorët" euroatllantikë "bashistë" kanë të gjithë të drejtën e botës të shkëputen nga llumi PD- ist dhe të krijojnë Partinë e tyre. Shumë prej tyre e ngatërrojnë kontributin shumëvjeçar në shërbim të PD-së me të drejtën për të trashëguar emrin. Njoh mjaft prej tyre, i kam miq disa. Pra, meqë ne i shërbyem kësaj Partie 30 vjet, pa përfitimet adekuate, tani që erdhi koha t'i shpëtojmë emrin nuk duhet ta lëmë në dorë të "nongratës", të errësirës, braktisjes, privatizimit për interesa të liderit e pallavra të tilla. Kjo thjesht nuk është e vërtetë.

Bota i ka zgjidhur këto dilema: ka vetëm një kriter, SHUMICA! Kush ka më shumë vota merr logon dhe emrin, pjesa tjetër krijon Parti tjetër.

Nuk më ka mbetur asnjë emocion politik apo nostalgjik për logon e PD-së. Kthimi i binomit 18 vjeçar Berisha-Basha, i vuri gurin e fundit çdo lloj raporti me këtë Parti.

Ajo çka jam i bindur tashmë është se Basha po privatizon një llokmë të mirë pushteti. Ai e di shumë mirë që elektorati i tij nuk i kalon kurrë 200 mijë vetë. Kaq i duhen, më shumë ndoshta i prishin punë. Do thotë me vete i shqetësuar: "mora shumë, ndoshta herë tjetër më kërkojnë të rris votat". Me këtë sistem elektoral, marrë parasysh firot, merr mes 10-15 deputetë. Pjesa tjetër( Berisha, Meta) mund të marrë 25-30 deputetë ndërsa Rama merr 95-100 deputetë. Kjo është krejt e qartë.

Por më e bukura është se Basha dhe Berisha tashmë e kanë në majë të gjuhës justifikimin e humbjes, është sivëllai plangprishës! Çfarë komedie! Kur të dëgjoj Bashën në 2025-ën entuziast me 20 deputetë të thotë që jemi me ngritje nën udhëheqjen time! Apo Berishën që të akuzojë "pengun" Basha për shërbimin e radhës. "Euroatllantikët" zgjodhën emrin më të papërshtatshëm për ta vënë në krye të tyre, ata treguan një pafuqi lidershipi dhe mungesë kurajoje të pashembullt. Nuk mundet kurrë që një eunuk i tredhur nga Berisha të bëhet lider i të ardhmes. Distanca nga Berisha nuk bëhet duke i vjedhë emrin por duke ia lënë si pjesë të të shkuarës.

Simbolikisht emri i Bashës duhej zhdukur i pari nga lista e lidershipit të Partisë së ardhshme. Le të ishte kushdo tjetër por jo Basha, simboli i dështimeve politike, gafave, memeve; një emër totalisht i konsumuar...

Për pjesën e Berishës nuk ia vlen të komentoj këtu, mjafton të përmend që figura numër 2 e pjesës së Berishës është Mul Noka, për të shpjeguar të ardhmen e kësaj Partie.

PD, rest in peace.

partia demokratike logo zgjedhjet

Sondazh

Poll
Editorial 18 Korrik 2023, 13:31 Dosja.al

Fotoja nga Kreta që nxjerr bllof Edi Ramën

Albin Kurti dhe Miroslav Lajcak Mjaftoi një foto nga Kreta, për të kuptuar se zhurma e Ramës në rajon, nuk ka asnjë lidhej me...

Editorial 8 Korrik 2023, 14:42 Enton Abilekaj

Si dështoi fluturimi luksoz i Edi Ramës

Enton Abilekaj Në fund mbeti vetëm një shëtitje me charter nëpër kryeqytetet e Ballkanit. As Vuçiç, miku i tij,...

Editorial 7 Korrik 2023, 19:24 Ola Xama

Çfarë kuptuam për fisin Rraja?!

Ola Xama Nga pamjet e rrahjes së dy njerzve të pafajshëm në Fushë Krujë kuptuam që: -Drejtimin e Policisë së...

Editorial 3 Korrik 2023, 16:54 Klodian Tomorri

Ekonomia e oligarkëve

Klodian Tomorri Ekonomia shqiptare po merr gjithmonë e më shumë fytyrën e një çifligu bejlerësh. Të paktën, ...

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta