LIVE UPDATES
Editorial

Shqipëria në rrezik! Ç'duhet të bëjmë?

Ne thjesht, kush më shumë e kush më pak kemi ngritur ndonjëherë zërin kundër padrejtësive, kemi dalë si spektatorë nëpër protesta, disa që kanë dashur dhe të shfryjnë dufin e tyre, kanë marrë mikrofonin dhe kanë folur, por ne kurrë nuk nisëm, nuk zhvilluam dhe nuk çuam deri në fund një ide, një kauz, një betejë.

24 Qershor 2022, 18:12 Nga Meri Lika
Shqipëria në rrezik! Ç'duhet të bëjmë?
Meri Lika

Isha edhe unë e ftuar në takimin “Shqipëria në rrezik! Çfarë duhet të bëjmë?”, por për arsye se nuk ndodhem në Shqipëri nuk e pata të mundur pjesëmarrjen. Megjithatë e ndoqa live takimin. Nëse do të isha në takim, do të kisha thënë fjalë të tjera por pasi dëgjova të gjithë ata që morën fjalën pata refleksione krejt të tjera nga ato fillestaret. Në takim përemri vetor “Unë” ishte fjala që pati dendurinë më të madhe të përdorimit.

Pjesa më e madhe treguan se ata ishin faktorët, se ata kishin luftuar pushtetin, diktaturën, komunizmin, qeverinë, oligarkitë etj, etj, etj. U ndjeva bosh brenda vetes dhe shumë e vogël përpara atyre “heronjve” sepse në fakt unë nuk kam bërë asgjë, unë kam qenë një individ i thjeshtë kundër pushtetit dhe asgjë më shumë.

Historikisht ne vlonjatët jemi kritikuara dhe kritikohemi se e kemi gjoksin gropë ngaqë themi “unë” por, çuditërisht ata që e përdorën aq shumë këtë përemër nuk ishin nga Vlora. Mehdi Malkaj në fjalën e tij (dua të përdor vetën e parë sërish) tha se duhet të heqim mendësinë e shprehej “ç’më duhet mua” por sipas mendimit tim duhet të ndryshojë mendësia edhe për përdorimin e përemrit vetor “Unë”.

Në asnjë moment nuk e mendova takimin si një shpalosje të meritave tona, sepse për secilin mjaftonte emri, mbiemri dhe nëse kishte ide për atë që duhet të ndodh nesër. Askush nga ne, sado të thotë se ka bërë këtë dhe atë, e atë dhe këtë, përsëri nuk ka bërë asgjë përderisa nuk ka rezultat. Të bësh diçka nuk do të thotë të protestosh vetëm, të bësh diçka do të thotë të ngresh masat, të kesh ide, të kesh pasion, të jesh motivim për të tjerët, të kesh këmbëngulje, e nga ne asnjëri nuk e ka bërë (kjo gjithmonë sipas mendimit tim).

Ne thjesht, kush më shumë e kush më pak kemi ngritur ndonjëherë zërin kundër padrejtësive, kemi dalë si spektatorë nëpër protesta, disa që kanë dashur dhe të shfryjnë dufin e tyre, kanë marrë mikrofonin dhe kanë folur, por ne kurrë nuk nisëm, nuk zhvilluam dhe nuk çuam deri në fund një ide, një kauz, një betejë.

Ky është momenti!

Ky është momenti që ne të harrojmë se jemi një “Unë”. Ky është momenti që të hedhim ide, mendime, nëse nuk kemi nuk ka rëndësi nuk është e thënë që të gjithë të kenë ide, kush nuk ka ide mund të kenë mënyra dhe metoda për të zhvilluar idenë e tjetrit, e tjetri të zhvillojë më tutje idenë e një tjetri e kështu me radhë. Ky është momenti që nëse opozita do të na dëgjojë atëherë shumë më mirë për idetë tona, se nëse nuk na dëgjon atëherë në djall vaftë edhe ajo, e ne do të duhet të luftojmë vetë.

Vetë por jo si “Unë”, por si “Ne”. Kur të vijë momenti që në një takim tjetër të mblidhemi sërish në diskutimet tona të themi:

- Ne patëm ketë ide. Ne krijuam këtë kauzë. Ne nisëm këtë betejë.

Ne pra ne dhe asnjë “Unë”, e sigurt që në atë moment do të kemi fituar. Në atë moment NE do të jemi opozita, NE do të jemi makthi i pushtetit, Ne do të jemi shpresa e fëmijëve tanë. Por deri atëhere, keq më vjen por, duhet të ngopemi me lugën plot me zbrazëtinë “Unë”./Dosja.al

Sondazh

Poll
Editorial 21 Qershor 2022, 13:45 Enton Abilekaj

Çfarë i fali Albin Kurti Edi Ramës

Edi Rama, Albin Kurti, Aleksander Vucic, Enton Abilekaj Albin Kurti e përcolli me buzëqeshjen statike, karakteristike për një sforcim s...

Editorial 20 Qershor 2022, 17:53 Jonathan Miller

Makthi i Macron ka përfunduar

Foto ilustruese Nga Jonathan Miller Presidenti francez Emmanuel Macron është poshtëruar nga votuesit, disa javë pasi u rizgjodh nga nj...

Editorial 18 Qershor 2022, 10:34 Ditmir Bushati

Luftë dhe shpresë

Ursula von der Leyen, Volodymyr Zelenskyy dhe Ditmir Bushati “Ukrainasit janë të gatshëm të japin jetën për perspektiv&...

Editorial 11 Qershor 2022, 17:45 Ditmir Bushati

Tri mesazhet e Kancelarit në Ballkan!

Olaf Scholz Mesazhi i parë ka të bëjë me simbolikën, e cila në politikë të jashtme reflekton veprimin politik. P&eu...

Editorial 9 Qershor 2022, 15:10 Arber Zaimi

Po me urën ç’pati Rama?

Ura që lidh Velipojën me Ulqinin do të ishte me të vërtetë punë me vlerë, kur të kryhet. Prandaj duhet mbësh...

Editorial 7 Qershor 2022, 11:48 Monitor

Si po varfërohen më shumë të varfërit

Varferi Në median angleze, të shkruar e televizive, janë të pafund artikujt, kronikat dhe lidhjet direkte për efektet që ka s...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni