LIVE UPDATES
Editorial

Çfarë tregon historia për ligjet që Trump akuzohet se shkeli

Trump akuzohet për një krim që do të kishte qenë makthi më i keq i qeveritarëve: një përpjekje e një presidenti në detyrë për të përmbysur zgjedhjet në bazë të një gënjeshtre egoiste, duke rezultuar në një sulm ndaj Kapitolit nga një turmë e mashtruar militantësh. (Ish-presidenti mohon çdo akuzë.)

3 Gusht 2023, 20:37 Nga John Avlon
Çfarë tregon historia për ligjet që Trump akuzohet se
Donald trump

Ekziston një tendencë për të parë aktakuzën e fundit të ish-presidentit Donald Trump përmes një prizmi politik të garave me kuaj, a do ta ndihmojë apo do ta dëmtojë atë në zgjedhjet presidenciale republikane të 2024-ës?

Ky është një gabim. Ai largon vëmendjen nga graviteti i akuzave kur shihet me ndonjë kuptim të perspektivës historike. Trump akuzohet për një krim që do të kishte qenë makthi më i keq i qeveritarëve: një përpjekje e një presidenti në detyrë për të përmbysur zgjedhjet në bazë të një gënjeshtre egoiste, duke rezultuar në një sulm ndaj Kapitolit nga një turmë e mashtruar militantësh. (Ish-presidenti mohon çdo akuzë.)

Kjo është arsyeja pse është e dobishme të kuptohet historia pas titujve, veçanërisht pasi lidhet me krimet specifike për të cilat akuzohet Trump. Në sipërfaqe, këto akuza anashkalojnë qëllimisht shkelje më të dukshme, si komploti rebel, i cili u  përdor me sukses kundër anëtarëve të grupeve të ekstremit të djathtë Oath-Keepers dhe Proud Boys.

Dy nga katër akuzat mbartin akuzën më të përhapur pas 6 janarit, komplot për të penguar një proces zyrtar, një term që mbart të gjithë peshën morale të një zarfi manila. Është shpjegimi minimal i asaj që ndodhi në sulmin në Kapitol. Por Trump është akuzuar për dy shkelje të tjera të pazakonta, të dyja të rënda me histori.

"Konspiracioni për të Mashtruar Shtetet e Bashkuara" nuk tingëllon në sipërfaqe sikur ka të bëjë me një përpjekje për të përmbysur një zgjedhje. Historikisht, kjo akuzë kishte të bënte me mashtrimin e qeverisë amerikane. Por, siç shpjegoi ish-Presidenti dhe Shefi i Gjykatës së Lartë William Howard Taft në një opinion historik të vitit 1924 , kuptimi i plotë i statutit pothuajse parashikon skenarin tonë aktual surreal: Do të thotë gjithashtu të ndërhysh ose të pengosh funksionet e ligjshme qeveritare me mashtrim, mjeshtëri ose të paktën me mjete që janë të pandershme.

Gënjeshtrat e zgjedhjes së Trump sigurisht që duken të llogaritura për të penguar një funksion të ligjshëm qeveritar, zgjedhjet presidenciale, me mashtrim dhe mjete që ishin të pandershme. Aktakuza paraqet në mënyrë metodike rastin që Trump e dinte se po gënjen, sepse atij iu tha herë pas here se zgjedhjet ishin humbur në baza legjitime nga stafi, këshilltarët dhe anëtarët e kabinetit të tij. Gënjeshtrat ishin përpjekja e tij e dëshpëruar për të mbajtur pushtetin, e kuptuar edhe nga shumica e miqve si 'ide konspirative që erdhën nga anija mëmë' sipas fjalëve të këshilltarit të fushatës së Trump për vitin 2020, Jason Miller.

Besimtarët e vërtetë të Trump ishin dhe janë ende ata që i bën për budallenj. Por gënjeshtrat e Trump ndikuan në besimin e amerikanëve në integritetin e zgjedhjeve. Ky është mashtrim ndaj Shteteve të Bashkuara.

Akuza "Konspiracion kundër të drejtave" mund të ngrejë edhe më shumë pikëpyetje. Kuptimi i historisë së këtij ligji, -Seksioni 241 i Titullit 18 të Kodit të SHBA- ndihmon në zbardhjen e misterit. Ai daton me Aktin e parë të Zbatimit të miratuar nga Kongresi nën ish-Presidentin Ulysses S. Grant në 1870 për të shtyrë përpjekjet e Ku ​​Klux Klan gjatë Rindërtimit për të privuar qytetarët me ngjyrë nga ushtrimi i të drejtave të tyre të plota kushtetuese, veçanërisht Amendamenti i 15-të, i cili u dha atyre të drejtën e votës.

Një pjesë thelbësore e përpjekjes për të hequr ato të drejta në Jug ishte përmes frikësimit të votuesve, shtypjes së votuesve dhe përmbysjes së zgjedhjeve. Me kalimin e kohës, ligji filloi të zbatohej për çdo përpjekje që do të prishte të drejtën e njerëzve për të votuar, jo vetëm për të hedhur votën, por për të numëruar në mënyrë të drejtë votat. Përpjekjet e Trump për të përmbysur zgjedhjet, përfshirë skemën e elektorëve të rremë, kishin qëllimin për të hequr të drejtën e votuesve në shtatë shtete ku shifrat luhateshin. Përpjekja për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve ka efektin themelor të mohimit të së drejtës së individëve që votat e tyre të numërohen në mënyrë të drejtë.

Konteksti historik i këtyre ligjeve na ndihmon të vlerësojmë peshën e krimit, të cilin Trump dyshohet se u përpoq të kryente mbi demokracinë tonë. Ndërsa ne nuk kemi përjetuar asgjë si ky test i stresit qytetar deri më sot, fakti që akuzat kryesore lidhen me përpjekjet e supozuara të pandershme për të penguar një funksion thelbësor të qeverisë ose datojnë që nga përpjekjet e dhunshme për të shtypur të drejtat e votës në vazhdën e Luftës Civile, duhet të jetë një thirrje zgjimi. Ne të gjithë jemi kujdestarë të një trashëgimie të çmuar, një republikë, nëse mund ta mbajmë atë.

Historia paralajmëruese e këtij rasti është ajo që ndodh kur egoja dhe interesi vetjak partiak tejkalojnë parimet më të thella të demokracisë sonë. Është një rrezik që nuk do të përfundojë pa llogaridhënie.

Shënim: Opinioni i marrë te CNN dhe përshtatur nga Dosja.al

john avlon donald trump

Sondazh

Poll
Editorial 29 Korrik 2023, 15:19 Ermal Mulosmani

PD, rest in peace

Lulzim Basha duke votuar Uzurpimi i logos së PD-së nga Lulzim Basha dhe krijimi i dy partiçkave antagoniste "demokratike" shënon sip...

Editorial 18 Korrik 2023, 13:31 Dosja.al

Fotoja nga Kreta që nxjerr bllof Edi Ramën

Albin Kurti dhe Miroslav Lajcak Mjaftoi një foto nga Kreta, për të kuptuar se zhurma e Ramës në rajon, nuk ka asnjë lidhej me...

Editorial 8 Korrik 2023, 14:42 Enton Abilekaj

Si dështoi fluturimi luksoz i Edi Ramës

Enton Abilekaj Në fund mbeti vetëm një shëtitje me charter nëpër kryeqytetet e Ballkanit. As Vuçiç, miku i tij,...

Editorial 7 Korrik 2023, 19:24 Ola Xama

Çfarë kuptuam për fisin Rraja?!

Ola Xama Nga pamjet e rrahjes së dy njerzve të pafajshëm në Fushë Krujë kuptuam që: -Drejtimin e Policisë së...

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme