LIVE UPDATES
Ekonomi

“Dua të shpëtoj fëmijët”/ Familja Çeqi në çadër verore në mes të dëborës, apel shtetit: Më siguroni një shtëp

5 Shkurt 2020, 16:46 Nga DOSJA
“Dua të shpëtoj fëmijët”/ Familja Çeqi

MIRDITË- Në lartësinë rreth 900 metra mbi nivelin e detit jeton familja e Mir Çeqi në Fan të Mirditës, nën një çadër verore teksa dëbora ka zbardhur që prej mesnatës së kaluar gjithçka.

Shtëpia e tyre është bërë e pabanueshme pas tërmetit të 26 Nëntorit dhe thirrja e tyre është të ofrohet ndihmë nga dikush për të dalë nga situata dramatike, në të cilën ndodhen.

E moshuara rrëfen teksa mban nipat në prehër të cilët kolliten gjithë kohës kur gazetari i Fax Neës Preng Gjikolaj merr intervistën, se asnjë ndihmë nuk është ofruar ndaj tyre as nga Bashkia e Mirditës si dhe qeveria shqiptare.

Duke u dridhur nga i ftohti, mbrëmë ka rënë edhe borë, natën e kemi kaluar duke u mbështjellur nëpër batanije. Asnjë nga autoritetet nuk na ka kontaktuar qoftë edhe në telefon. Dimri nuk përballohet. Kërkoj një shtëpi të ngrohtë që të futemi brenda, të më shpëtojnë fëmijët se që të shikojnë verën. Djalin e kam të sëmurë, nuk dëgjon dhe shikimin e ka të dobët, s’kemi pasur asnjëherë të ardhura për ta vizituar”, tha e moshuara.

Fëmijët rrëfejnë se Vitin e Ri e kanë kaluar në çadrën verore në të ftohtë dhe se askush nuk iu ka dërguar qoftë edhe një dhuratë, por në mjerimin e skajshëm në të cilin ndodhen`, kjo mbase është gjëja e fundit që do kërkonin.

Marrë nga Faxweb 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sociale sociale familja çeqi mirdite strehimi i familjes çeqi familja çeqi mirdite strehimi i familjes çeqi

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim