LIVE UPDATES
Ekonomi

Mposhti kancerin: Isha e lodhur dhe doja gjumë, kam 4 muaj që…

4 Shkurt 2020, 16:28 Nga DOSJA
Mposhti kancerin: Isha e lodhur dhe doja gjumë, kam 4 muaj që…

TIRANË-Në Ditën Botërore Kundër Kancerit, në programin “Historia ime” në TV Klan ishte e ftuar Evisa Sulejmani. Ajo ka përfunduar studimet e larta për Shkenca Sociale dhe në studio rrëfeu betejën e saj me kancerin e gjirit.

Evisa vendosi të bënte një kontroll pasi kuptoi se në gjoksin e saj ishte shfaqur një gjëndër. Gjithashtu ajo tregoi se atë periudhë ndihej shumë e lodhur dhe donte vetëm të flinte gjumë.

Kur mori vesh diagnozën, Evisa vendosi të mos bënte asnjë kërkim në Google për sëmundjen sepse nuk donte të merrte asnjë lloj informacioni. Fatmirësisht para 4 muajsh, ajo arriti ta mposhte sëmundjen.

Evisa Sulejmani: Ka qenë data 11 Qershor e vitit 2018, kur unë kam vajtur vetë të bëj vizitën, por më përpara kam një rutinë timen mbase nuk e di, më vjen natyrshëm të kontrolloj gjoksin. Është diçka që nuk e shpjegoj dot. Nuk kisha tërheqje, por kisha vetëm një gjëndër. Ajo që më dha më tepër siguri ishte që edhe kur shtrihesha, ajo ishte akoma aty dhe kjo më bëri që duhet patjetër të shkoj dhe të bëj një kontroll. Sepse nuk lëvizte ishte një gjëndër që ishte e jashtme dhe mund ta kuptoje.

Mirela Milori: Kishe ndonjë informacion?

Evisa Sulejmani: Fare. Vetëm një gjë më bënte shumë çudi që kisha shumë lodhje atë periudhë dhe më flihej jashtëzakonisht gjumë. Doja vetëm të flija gjumë atë periudhë.

Mirela Milori: Pra trupi ishte i lodhur, i drobitur!

Evisa Sulejmani: Totalisht dhe kisha dhe rënie shumë të flokëve. Nuk e di nëse janë këto simptomat, por lodhjen e kam patur jashtëzakonisht të madhe dhe trupi më kërkonte gjumë.

Mirela Milori: Dhe shkove?

Evisa Sulejmani: Bëra konsultën dhe ajo më tha që duhej të bëja një eko. E mbaj mend totalisht gjithë fragmentin e asaj dite. Doktoresha më tha mua është një gjë që duhet ta heqësh dhe vetëm kaq. I thashë: Por çfarë është? Isha vetëm sepse thashë nuk është ndonjë gjë shqetësuese. Aty pastaj telefonatën e parë e kam bërë me motrën dhe i thashë: Bëra një vizitë, por duhet ta marrësh me sportivitet se dhe unë ashtu po e marr. Më kanë thënë që kam diçka që duhet hequr. Motra u shqetësua faktikisht më shumë se unë. Nuk jam futur në Google, nuk e kam bërë deri në momentin e kimios, domethënë nuk doja të merrja asnjë lloj informacioni.

Mirela Milori: Kur e ke lënë kimion e fundit?

Evisa Sulejmani: Unë e kam mbyllur në Qershor dhe në Gusht e kam mbyllur komplet. Pra unë kam 4 muaj që e kam mbyllur gjithë ciklin.

Më tej, Evisa tregoi se ajo është drejtuar drejt Italisë dhe aty është kuruar gjatë gjithë kohës.

4 Shkurti është Dita Botërore Kundër Kancerit, e cila është konsideruar si sëmundja e shekullit. Sipas statistikave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, 70% e vdekjeve nga kanceri ndodhin në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

Përafërsisht 3.7 milionë jetë mund të shpëtohen çdo vit, nëpërmjet strategjive të duhura të parandalimit, kapjes së hershme, trajtimit në kohë dhe cilësor të kancerit.

Marrë nga tvklan.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sociale sociale dita botërore kundër kancerit evisa sulejmani dita botërore kundër kancerit evisa sulejmani

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim