LIVE UPDATES
Ekonomi

Pagat e ulta nxitën emigrimin/ Ekspertët: Taksimi progresiv mbi pagat solli efekte negative

24 Shtator 2021, 19:09 Nga DOSJA
Pagat e ulta nxitën emigrimin/ Ekspertët: Taksimi progresiv mbi pagat

“Punoj jashtë, në ndërtim në Gjermani. Paguhet më mirë se këtu 1500-2000 euro në muaj.”

“Punoj sanitare, rrogë minimale ose me orë shtesë. Është e papërballueshme jetesa.”

“Unë nuk jetoj këtu, jetoj në Gjermani. Kam të afërm që i kam marrë atje. Punojnë nëpër firma, ndërtim apo në kafene. Në ndërtim paguhen 1500-2000 euro ndërsa në kafene 1500-1700 euro. Nuk kanë të krahasuar rrogat e Gjermanisë me të Shqipërisë.”

Janë pagat e ulëta në vend dhe mundësitë e shumta që ofron Europa e jo vetëm ato që po detyrojnë mijëra shqiptarë të lënë vendin. Këtë e tregojnë vetë ata dhe ekspertët sipas të cilëve kjo ka sjellë edhe krizën për fuqi punëtore dhe bëjnë apel që pagat të rriten në mënyrë të vazhdueshme. Me gjithë rritjen, Shqipëria pas Kosovës ka pagën më të ulët minimale në rajon, ndërsa qëndron e fundit në listë për nivelin e pagës mesatare prej 468 euro, teksa në vendet e tjera si Serbi e Mal të Zi arrin përkatësisht në 764 dhe 791 euro.

“Njerëzit nuk mund të punojnë më thjesht me paga për të mbajtur frymën gjallë. Çdo vit duhet të rriten pagat minimale por dhe pagat e punonjësve. Minimalisht duhen indeksuar me inflacionin. Pra nëse kemi një inflacionin 2%, duhet që edhe paga të rritet automatikisht. Po ashtu një nga elementët është merita në punë”, u shpreh Erald Pashaj, ekspert për çështjet e punësimit.

Veç pagave, shqetësuese sipas ekspertit për çështjet e punësimit Erald Pashaj janë edhe taksat mbi punën që rëndojnë pagëmarrësit. Taksa progresive mbi të ardhurat duhet të ndryshohet shton ai.

Nëse duam të bëjmë një korrigjim të skemës duhet shikojmë sa kjo familje që ka një kryefamiljar sa persona ka në familje. Ndryshe është taksimi kur jeni më fëmijë, e ndryshe pa fëmijë. Kjo siç është sot nuk është e mirë. Taksa progresive e vendosur pas vitit 2013 nuk është mbështetur nga askush, nuk na ka dhënë rezultatet që kemi dashur, na ka dhënë dhe emigracion të lartë. Atëherë nëse një taksë e tillë nuk ka qenë kontribuuese në ekonomi, pse duhet ta mbajmë?”, tha Erald Pashaj.

Marrë nga Top Channel

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

ekonomi sociale ekonomia ne shqiperi taksa progresive ekonomia ne shqiperi taksa progresive

Sondazh

Poll
Ekonomi 24 Shtator 2021, 05:15

Në 18 nëntor 2020, Këshilli i Ministrave miratoi një vendim për rimbursimin e paketës së trajtimit ambulator në banesë për Covid-19 dhe udhëzimin përkatës se si...

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska