LIVE UPDATES
Ekonomi

“Isha poshtë gurëve me batanije, i thirra babit”/ U hodh nga kati i 5-të dhe i shpëtoi tërmetit: Kur më treguan për m

3 Shkurt 2020, 21:10 Nga DOSJA
“Isha poshtë gurëve me batanije, i thirra babit”/ U hodh

TIRANË– Alesio Cakoni kujtoi atë natë, duke treguar se si kishte ndjerë tërmetin e orës 22 teksa shihte filma me të atin. Më pas, tronditjet e forta të orës 4 të mëngjesit, e kishin gjetur Alesion në shtratin e tij, të bllokuar mes gurëve dhe batanijeve.

Fatmirësisht i ati dhe xhaxhai bashkë me disa të afërm të tjerë e kishin nxjerrë në kohë, e sot vogëlushi gëzon jetë e shëndet të plotë.

Alesio– Isha me babin tek dhoma e pritjes, ishim duke parë filma se rrija vonë duke parë filma edhe pastaj..

Gazetarja– Edhe aq vonë?

Alesio– Deri në 10 kur ra i pari, pastaj ika të fle gjumë, mendova të rri atje.

Gazetarja–  S’kishe frikë në fillim

Alesio-Jo. Shkova për të fjetur gjumë, vetëm të orës katër kam dëgjuar të tjerët jo, as të dytin, kur ra ky ishim duke fjetur gjumë unë dhe motra bërtisnim, mami thoshte pushoni. Unë isha në krevat me mamin motra ishte vetëm. Tek këmbët më ra betoni ose rafti nuk e di dhe pastaj rashë poshtë, kur jam trondit kam qenë i vetëdijëshëm vetëm kur u rrëzova nuk isha, poshtë gurëve isha i mbështjellë me batanije dhe jorganin sipër.

Gazetarja– Ishe i mbështjellë me batanije, që kur të hidheshe të ishe më i sigurt?

Alesio– Jo se nuk e dija që do bija poshtë, thjesht isha mbuluar si çdo natë dhe kur rashë poshtë nuk dilja dot pasi isha ngatrruar nga batanija gurët dhe jorgani dhe bërtita thirra babain dhe xhaxhain disa herë dhe pastaj më thirri xhaxhai: “Alesio ti je,”- i thashë po. U bënë disa burra dhe erdhën tek unë dhe më nxorën nga gurët bashkë me një burrë nga Mamurrasi që ka bërë shumë, që ka dalë dhe në media duke thënë që ka nxjerrë fëmijën e parë. Kam dalë i pari në 4 të mëngjesit që kur ka rënë tërmeti kam dalë direkt dhe pastaj më vendosën në barrel dhe më nisën për tek Spitali i Traumës. Aty u shtriva në krevat.

Gazetarja–  Fillove të ndjeje nga pak dhimbje?

Alesio– Jo fare asnjë lloj dhimbje nuk kam ndjerë dy ditë, pastaj filloj duke më dhembur shpatulla, e duroja po kur isha në krevat nuk duhej të lëvizja shumë. Më jepte më shumë dhimbje dhe vetëm rrija në krevat, ndonjë herë dija tek spitali.

Gazetarja-Tek spitali tek korridoret ose jashtë

Alesio– U mësova të dilja dhe dilja, unë nuk dija gjë për babin dhe motrën dhe nuk më nxirrnin dhe i’u thashë më tregoni-më tregoni dhe më tha një psikolog dhe qava dhe dola xhiro që ta heq nga mendja por mu hoq vetëm pak jo shumë edhe..

Gazetarja-Pastaj ne një pjesë të gjërave i dimë i kemi parë të kanë ardhur për vizitë shumë

Alesio-Po shumë kanë ardhur

Marrë nga Top Channel

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sociale sociale alesio cakoni termeti i 26 nentorit alesio cakoni termeti i 26 nentorit

Sondazh

Poll

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska