LIVE UPDATES
Ekonomi

“Dola të qetësohem se u mërzita shumë mbyllur”/ Rrëfimi i të infektuarës që nuk respekton karantinën: Të gjitha sh

10 Nëntor 2020, 07:16 Nga DOSJA
“Dola të qetësohem se u mërzita shumë mbyllur”/

M.H një vajzë e re 25 vjeçe e cila prej një jave është diagnostikuar me Covid-19, duket se refuzon tëzbatojë karantinën e plotë. Ajo i tregoi Gazetës “Si” se dy ditë më parë ka dalë shëtitje me vëllain e saj, meqë simptomat i ishin qetësuar disi.

E reja tregoi se kishte kaluar një situatë të vështirë në shtëpi, me temperaturë 38 e gjysmë që kishte lodhur aq shumë, sa nuk mbante dot as sytë hapur dhe me një kollë qësiç e tregon ajo “ngjante me kollën e një plaku që kishte pirë gjithë jetën cigare”.

Gjithashtu M.H tregon se me nuhatjen ka probleme ende.Nuk nuhat sa duhet.Siç pohon ajo, mjeku i familjes e kishte këshilluar të merrte shumë ilaçe ku mes tyre mbizotëronin aspirinat dhe vitminat D dhe C. Ndërkaq, pavarësisht gjendjes së rëndë, 25-vjecarja është e bindur se nuk ka bërë gabim që ka dalë. Me kollën që hera-herës nuk e lë të shqiptojë të gjitha fjalët tamam, i thotë Gazetës “Si” se është trajtuar në shtëpi edhe pse ka pasur gjendje të rëndë.

“Babi mori një infermier në shtëpi kur u bëra keq fare sa nuk po merrja dot frymë. Nuk donim të shkonim në spital se çfarë nuk po dëgjojmë për atje. Po kaloi tani, më ka mbetur kolla dhe tani që po eci më merret pak fryma, por temperaturë kam dy ditë që nuk kam. Dola të qetësohem të marr ajër sepse u mërzita shumë mbyllur,” tregon e reja e cila duket qartë që e ka harruar përgjegjësinë e infektimit të personave të tjerë.

Në vijimin e bisedës vajza tregon se prej disa ditësh ka pezulluar edhe aktivitetin në biznesin e saj, ndërsa për ilaçet dhe mjekimet shprehet se ka përdorur të gjitha kursimet e saj nga puna. 25- vjeçarja pohon se përveç sëmundjes qëështë e rëndë për shkak të virusit, ka përjetuar shumë edhe izolimin. Për të fakti i të qëndruarit gjithë kohës brenda kishte qenë shumë e vështirë nga ana psikologjike, por për këtë pjesë nuk kishte kërkuar asistencë mjekësore.

Për linjën 0800 40 40 ku ofrohet edhe këshillimi psikologjik, tregon se “ ata të thonë se ça është Covid-19, nuk ofrojnë këshillim psikologjik”.

Përpos mos bindjes që nuk duhet të dalë rrugëve të zonës ku ajo banon, e reja thotë se maska i mjafton për të mos infektuar personat e tjerë dhe se nuk ka asgjë për se të mos dalë se ajo tashmë është qetësuar. Megjithëse për të dalë nuk ka asnjë rekomandim mjeku dhe nuk ka bërë asnjë tampon që të konfirmojë se ajo është negative.

Por a është M.H dhe shumë të tjerë të infektuar që thyejnë izolimin arsyeja që kemi arritur deri në 501 raste të reja në ditë?

Natyrisht që po! Të dhënat tregojnë se një person mund të infektojë deri në pesë persona të tjerë dhe pikërisht për këtë fakt, ata që janë pozitiv me Covid-19 duhet të izolohen në shtëpi. Shifrat në vendin tonë janë alarmante. Gjatë kësaj jave pozitiviteti i infektimit ka arritur deri në 25,6% dhe zyrtarisht vendi ynë është në valën e dytë të Covid-19. Që prej fillimit të pandemisë, u vërejt mosbesimi i qytetarëve tek sëmundja, ndryshe nga tani ku nuk besojnë tek autoritetet. Pikërisht në datën 15 Mars të këtij viti kur edhe vendi ynë u “pushtua” nga infektimet e Covid-19, qeveria miratoi njëakt normativ ku u përcaktuan masat e veçanta që do të merren ndaj personave fizikë/juridikë apo individë, shqiptarë ose të huaj, pavarësisht vendbanimit të tyre, të cilët shkelin rregullat, vendimet, urdhrat dhe udhëzimet e nxjerra nga organet kompetente, gjatë gjithë kohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID-19. Në këtë akt përcaktohet edhe masa administrative për personat që nuk zbatojnë karantinën e detyrueshme. Pika 4 e Nenin 3 përcakton “Dënohet me gjobë në masën 700 000 (shtatëqind mijë) lekë, shtetasi, i cili ka rezultuar pozitiv dhe nuk zbaton urdhrin e dhënë nga organet kompetente për vetë-karantinimin e detyrueshëm. Gjë që më vonë ndryshoi nga Kuvendi ku u ndryshua ligji dhe u përcaktua se “shkelja e rregullave të karantinimit apo izolimit, kur personit i është njoftuar individualisht ky detyrim nga autoritetet përkatëse shëndetësore, dënohet nga dy deri në tre vjet”.

Ndërkaq, Policia e Shtetit konfirmon se që prej fillimit të pandemisë dhe vendosjes së rregullave të lart përmendura janë penalizuar 20 qytetarë të cilët kanë qenë të infektuar dhe nuk kanëzbatuar rregullat e karantinimit.

Por 25-vjeçarja duket se nuk është e informuar për këtë fakt dhe më e keqja është se edhe shumë të tjerë që ajo njeh nuk e dinë këtë fakt.

“Të gjitha shoqet e mia kështu lehtë e kanë kaluar dhe kanë dalë e nuk i ka ndodhur gjë. Kanë mbajtur maskë dhe kaq,” tregon vajza e cila është e bindur se nuk ka bërë asnjë gabim.

Deri më tani situata në Shqipëri është mjaft e rëndë e rastet po rriten dita-ditës edhe më shumë. Ndërkaq, spitalet janë të tej mbushur dhe qytetarët presin me ditë të tëra të marrin përgjigjet e tamponëve, ku ka pasur raste që përgjigja ka dalë edhe kur pacienti ka vdekur. Ka nga ata që janë të infektuar dhe nuk dalin vetëm për shëtitje si 25 vjeçarja, por bëjnë edhe pazare në marketin e lagjes, dalin pinë kafe, apo edhe nga ata që shkojnë në punë me frikën se nuk do të paguhen, apo edhe mund të humbin vendin e punës.

Marrë nga Gazeta “Si”

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sociale Sociale koronavirusi ne shqiperi koronavirusi ne shqiperi

Sondazh

Poll

Ekonomi 7 Nëntor 2020, 13:36

Biznesi i veshjeve po orientohet nga ato sportive

Stili ritmik i jetës dhe tendencat e modës së viteve të fundit drejt komfortit kanë rritur kërkesën për veshje sportive në vend. Në renditjen e “Monitor 200 sip...

Ekonomi 7 Nëntor 2020, 11:05

Industria përpunuese, pse vetëm pak fitojnë

Me pak përjashtime, industria përpunuese renditet ndër sektorët me normat më të ulëta të fitimit në ekonomi, me një mesatare prej 6-8%. Përpunuesit pohojnë se n...

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng