LIVE UPDATES
Bota

Dënohen me burg 10 nga figurat demokratike në Hong Kong, akuzohen për dy tubime të mbajtura në gusht të vitit 2019

16 Prill 2021, 16:56 Nga DOSJA
Dënohen me burg 10 nga figurat demokratike në Hong Kong, akuzohen

KINË– Një gjykatë në Hong Kong ka dhënë disa vendime me burg dhe dënime me kusht për 10 nga figurat më të shquara pro-demokracisë së territorit, duke përfshirë reformatorë, politikanë dhe një manjat të medias, disa veteranë të tranzicionit nga sundimi britanik në vitet 1990.

Dënimet me burg për organizimin ose pjesëmarrjen në një asamble të paautorizuar, tradicionalisht një vepër e nivelit të ulët që dënohet me gjoba, janë një goditje shumë simbolike për lëvizjen pro-demokracisë, e cila ka qenë në shënjestër të autoriteteve të vendosura për të hequr të gjitha kundërshtimet ndaj Pekinit.

Sipas Guardian, të dënuarit përfshinin Jimmy Lai, një manjat miliarder 72 vjeçar i medias dhe aktivist i demokracisë, dhe udhëheqësin veteran dhe organizator i hapur Lee Cheuk-yan, 64 vjeç. Bashkë i pandehur Martin Martin, 82, i njohur si babai i demokracisë, nuk ishte përballur kurrë në gjyq deri këtë vit. As Margaret Ng, 73 vjeç, ish-ligjvënëse dhe avokate shumë e respektuar, e cila në një fjalim të fuqishëm të Premten i tha gjykatës se ligji duhej të mbronte të drejtat e njerëzve.

Dënimet kishin të bënin me dy tubime të mbajtura në gusht të vitit 2019. Lai dhe Lee Cheuk-yan u dënuan secili me 14 muaj burg. Aktivisti “Flokët e gjata” Leung Kwok-hung mori dënimin më të gjatë, prej 18 muajsh. Martin Lee dhe Margaret Ng u dhanë përkatësisht 11 dhe 12 muaj, por të dy dënimet u pezulluan për dy vjet.

Ish-kryetari i partisë Demokratike Yeung Sum, 73 vjeç, ju dha një dënim me kusht prej tetë muajsh.

Prokurorët ngritën një akuzë të mëtejshme të sigurisë kombëtare kundër Lai të Premten, duke e akuzuar atë për komplot për bashkëpunim me forcat e huaja dhe një tjetër akuzë penale për komplot për të prishur kursin e drejtësisë. Të dy thuhet se kanë të bëjnë me rastin e Andy Li, një aktivist i cili u kap nga autoritetet kineze duke u përpjekur të largohej nga Hong Kongu për në Tajvan me anije.

Drejtori rajonal i Amnesty International në Azi-Paqësor, Yamini Mishra, tha se dënimet ishin kundër ligjit ndërkombëtar.

 “Ndjekja penale, dënimi dhe dënimi i gabuar i këtyre aktivistëve nënvizon qëllimin e qeverisë Hong Kong për të eleminuar të gjithë opozitën politike në qytet,”- tha Mishra.

Më shumë se 10,200 njerëz janë arrestuar në lidhje me protestat masive të vitit 2019, të cilat filluan si kundërshtim të një projektligji të propozuar që lejon ekstradimin në Kinë, por evoluan në lëvizje më të gjerë pro-demokracisë. Kishte konfrontime të shpeshta të dhunshme midis protestuesve dhe policisë, të cilët akuzoheshin për brutalitet.

Këtë javë qeveria gazetoi projekt-ligjet e ndryshimit për të rishikuar sistemin zgjedhor, duke futur vetingun e policisë për kandidatët, duke ndaluar thirrjet për të bojkotuar votimin dhe duke kufizuar numrin e vendeve që kandidatët e opozitës mund të mbanin të mundshme.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota jimmy lai lee cheuk-yan martin martin yamini mishra jimmy lai lee cheuk-yan martin martin yamini mishra

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren