LIVE UPDATES
Bota

Përplasja me ministrin e jashtëm grek, Erdogan mbështet qëndrimin e Çavusoglu: E vuri atë në vendin e tij

16 Prill 2021, 15:29 Nga DOSJA
Përplasja me ministrin e jashtëm grek, Erdogan mbështet

TURQI– Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan mbrojti me forcë ministrin e tij të jashtëm pas një debati publik me homologun e tij grek, Nikos Dendias.

Erdogan tha Cavusoglu “nuk mund të ishte më i butë” me Dendias sepse “kjo nuk do t’i shkonte për shtat vendit ose popullit tonë”.

“Ministri ynë i jashtëm e vuri atë në vendin e tij përballë kësaj sjelljeje dhe qëndrimi,” – u tha Erdogan gazetarëve.

Sipas mediave të huaja, udhëheqësi turk tha se takimi i tij me Dendias më herët atë ditë u zhvillua në një “atmosferë të ngrohtë”. Dendias gjithashtu i kishte përshkruar bisedimet e tij me Erdogan si “të jashtëzakonshme”.

“Ju nuk tregoni shqetësimin e nevojshëm … për 150,000 Turqit në Greqi. Ju emëroni kryemyftiun e tyre. Ne nuk e caktojmë patriarkun këtu”.-tha Erdogan.

Vizita e Ministrit të Jashtëm Grek, Nikos Dendias në Ankara të Enjten përfundoi në një incident ku ai dhe Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Çavusoglu përdorën deklaratat e tyre përfundimtare për të akuzuar njëri-tjetrin për diskriminim dhe shkelje të ligjeve ndërkombëtare.

“Turqia ka shkelur ligjet dhe konventat ndërkombëtare në Detin Egje dhe në Mesdheun lindor,” – i tha Dendias Cavusoglu në një moment.

“Nëse akuzoni rëndë vendin tim dhe njerëzit para shtypit, unë duhet të jem në gjendje të përgjigjem për këtë,”– u përgjigj Cavusoglu.

Ngjarja e çuditshme diplomatike për shtyp u bë pika dominuese e bisedave në emisionet e lajmeve turke dhe la në hije atë që duhej të ishte një përpjekje nga dy fqinjët e NATO-s për të rregulluar lidhjet pas një viti mosmarrëveshjesh. Ishte hera e parë që të dy ministrat u takuan që kur të dy vendet kaluan në buzë të luftës kur anijet e tyre u përplasën gjatë një shtyrje turke në ujërat e diskutueshme të Mesdheut Lindor gushtin e kaluar.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota marrëdhëniet greqi-turqi mevlüt çavuşoğlu nikos dendias rexhep tajip erdogan marrëdhëniet greqi-turqi mevlüt çavuşoğlu nikos dendias rexhep tajip erdogan

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni