LIVE UPDATES
Bota

Publikohen të dhëna të reja mbi rezidencë luksoze të Putin, ka një fushë golfi, dhoma masazhi dhe disa pishina

16 Prill 2021, 16:28 Nga DOSJA
Publikohen të dhëna të reja mbi rezidencë luksoze të

RUSI– Një hetim nga Fondacioni Kundër Korrupsionit i Alexei Navalny ka zbuluar detaje të reja rreth një nga rezidencat e supozuara të Vladimir Putinit, e pajisur me stalla të mëdha, një fushë golfi dhe një kompleks i shtrirë spa që përfshin një dhomë Cryo.

Duke përdorur pamjet satelitore dhe të dronëve, të dhënat e kompanisë, fotografi dhe të dhëna të tjera, hetuesit kanë lëshuar pamjet e vendndodhjes dhe disa fotografi të një rezidence të zgjeruar pranë Valdai, e cila ata thanë se ishte e preferuara dhe më e fshehta e presidentit rus.

Sipas Guardian, ata pretenduan se rezidenca ishte dhënë pjesërisht me qira nga një prej aleatëve më të afërt të Putinit mbi paratë e taksapaguesve. Ndërsa disa nga pronat buzë liqenit janë në pronësi të shtetit dhe të përcaktuara për përdorim zyrtar, një pjesë më luksoze me një rezidencë është zhvilluar privatisht në atë që është përshkruar si një shesh lojrash për kreun e shtetit.

Në veçanti, hetimi përqendrohet në një kompleks spa 7,000 metra katrorë, planet e dyshemesë së të cilit tregojnë një pishinë noti, dhoma masazhi, një pishinë dhe pajisje të tjera, të tilla si një dhomë krioterapie për trajtimin ekstrem të ftohtit, që merren me qira nga një kompani që pretendohet se i përket një prej miqve të ngushtë të Putinit.

Deklaratat e ndërmarrjes treguan se pronari i kompleksit ka bërë më shumë se 2.7 miliard rubla në dekadën e fundit.

Hetimi u lëshua ndërsa Nvalny mbetet në grevë urie në burg dhe mbështetësit e tij janë duke u bërë presion nga qeveria për të mos vazhduar protestat kundër dënimit të tij dy vjet e gjysmë me akuzat e përvetësimit.

Email-et e më shumë se 500,000 mbështetësve të Navalny, shumë prej të cilëve ishin regjistruar në internet për të marrë pjesë në protesta të reja kundër Kremlinit, u zbuluan nga gazetarët këtë javë nga një grup anonim që e quajti ekipin Navalny “humbës” dhe pretendoi se baza e të dhënave ishte e pavërtetë.

Ekipi i Navalny konfirmoi se baza e të dhënave ishte e vërtetë, por nuk tha nëse ndonjë nga postat elektronike drejtohej nga llogari të automatizuara. Ai u kërkoi falje atyre që ishin në listë, duke thënë se rrjedhja përmbante vetëm email dhe asnjë informacion tjetër personal. Rrjedhja erdhi ndërsa ekipi i Navalny po mbyllet në mbledhjen e 500,000 nënshkrimeve në internet për të filluar protesta të reja që kërkojnë lirinë e liderit të opozitës.

“Baza e të dhënave është reale në krahasim me falsifikimet që u lëshuan më parë,”– shkroi Ivan Zhdanov, drejtori i grupit. ”

Në një mesazh të postuar në internet të Premten, Navalny tha se ai po kërcënohej se do të ushqehej me forcë në një xhaketë të ngushtë nëse nuk e përfundon grevën e urisë kundër trajtimit të tij në një burg rus. Ai ka kërkuar që të vizitohet nga mjeku i tij për mpirje të raportuar në shpinë dhe këmbë, gjë që ai thotë se mund të ketë lidhje me përpjekjen për helmim në jetën e tij që ndodhi vitin e kaluar.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota alexei navalny fondacioni kundër korrupsionit vladimir putin alexei navalny fondacioni kundër korrupsionit vladimir putin

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni