LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Covid-19 ‘pushton’ muzikën/ Revoltohen këngëtarët me famë botërore,  ‘yjet’ kërkojnë hapjen e koncerteve live,

3 Korrik 2020, 14:55 Nga DOSJA
Covid-19 ‘pushton’ muzikën/ Revoltohen

BRITANI E MADHE– Pandemia e koronavirusit solli një rënie edhe në industrinë e muzikës ku për të parandaluar sëmundjen vdekjeprurëse u anuluan koncertet dhe tubimet e mëdha. Mirëpo edhe pse disa shtete kanë bërë lehtësimin e masave, zhvillimi i koncerteve live as që nuk diskutohet.  Të prekur nga kjo situatë nuk janë vetëm këngëtarët shqiptarë por edhe ato botërorë.

Së fundmi këngëtarët me famë botërore si  Ed Sheeran, Rita Ora dhe Dua Lipa janë bërë pjesë mes 1.500 artistëve që kanë nënshkruar një letër të hapur për sekretarin të kulturës në Britani  ku bëjnë thirrje për mbështetje për skenën e muzikës live të Mbretërisë së Bashkuar.

 

 

Ed Sheeran, Rita Ora and Dua Lipa are among 1,500 artists who have signed an open letter calling for support for the UK’s live music scene. The Rolling Stones, Skepta, Little Mix and Coldplay also signed the message to the culture secretary, which warned of the impact Covid-19 could have on venues and the industry as a whole. With gigs and festivals unlikely to return until 2021, there have already been “hundreds of redundancies”. The letter say venues need a proper timetable for re-opening and, in the future, VAT on tickets should be scrapped. The government says it wants to help but adds many in the industry are already getting some kind of support. Tap the link in our to find out more about the impact lockdown has had on the music industry and what the government has said about its return. #Music #LiveMusic #EdSheeran #DuaLipa #RitaOra #BBCNews

A post shared by BBC News (@bbcnews) on

Po ashtu në këtë letër kanë nënshkruar edhe Rolling Stones, Skepta, Little Mix dhe Coldplay gjithashtu nënshkruan në letër për zvillimin e koncerteve.

Ndërkohë sekretari i kulturës në Britani pak kohë më parë ka paralajmruar mbylljen e tyre për shkak të ndikimit që mund të kenë në përhapjen e koronavirusit.

Në letrën drejtuar Oliver Doëden kërkohet “afat i qartë, i kushtëzuar” për rihapjen e vendeve pa distanca sociale, mbështetje financiare dhe përjashtim të TVSH-së në shitjet e biletave. Eric Clapton, Beverley Knight, Little Mix dhe Skepta janë ndër yjet e tjerë që kanë shtuar emrat e tyre.

Përveç nënshkrimit të letrës këngëtarja shqiptare Rita Ora ka bërë edhe një postim në Instgram, ku shprehet se njerësit kanë nevojë për muzikë dhe se ajo po shkon drejt fundit.

 

 

Right now, the future for hundreds of thousands of people who work in live music is uncertain. I’m so honoured to be part of the call on the U.K. Government to protect the venues, festivals and everyone working in the live sector!!❤️ Let’s all show our support to the people that need it by uploading photos from the last show you went to with #LetTheMusicPlay and be heard!! This footage is from one of my latest shows, a tribute concert for my friend @avicii in 2019 ??? [email protected]

A post shared by RITA ORA (@ritaora) on

“Tani për tani, e ardhmja e qindra mijëra njerëzve që punojnë në muzikë live është e pasigurt. Jam shumë e nderuar të jem pjesë e thirrjes në Qeverinë e Britanisë për të mbrojtur arenat, festivalet dhe të gjithë ata që punojnë në sektorin live !!  Le ta tregojmë të gjithë mbështetjen tonë për njerëzit që kanë nevojë!!”- ka shkruar Rita.

(A.K.Dosja.al)

 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

showbiz showbiz dua lipa ed sheeran rita ora dua lipa ed sheeran rita ora

Sondazh

Poll
Art&Argëtim 3 Korrik 2020, 07:42

TIRANË-Raporti përmbledhës i asaj mbledhje, ku organizata bazë e ka “kryqëzuar” kryeredaktorin Mitrojorgji, duke i kërkuar llogari si për krushkun e tij “a...

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari