LIVE UPDATES
Aktualitet

“T’ka mami yll” apo ‘mish për top’ në duart e Albi Nakos?

13 Tetor 2021, 13:44 Nga DOSJA
“T’ka mami yll” apo ‘mish për top’ në

TIRANË– Një episod i emisionit “T’ka mami yll” ka marrë mijëra shikime e miliona shpërndarje në rrjetet sociale dhe kjo jo për shkak të një mesazhi pozitiv apo të ndonjë batute, por për shkak të një audicioni kërcimi që për një vajzë të vogël është që është kthyer në një sfidë jete: Të lërë ushqimin, që të jetë një balerinë e mirë!

Janë vetëm disa sekonda të këtij ‘dance reality show’ që drejtohet nga moderatorja Ilda Bejleri, ideator e producent ka koreografin Albi Nako, ndërsa pjesë e jurisë janë edhe gazetarja Erjona Rusi e pedagogia e Universitetit të Arteve Riselda Sejdia, që tregojnë se si një fëmijë i mbushur është i papranueshëm për televizionet tona, e sidomos për të kërcyer.

Sapo mbaron kërcimin bashkë me dy djemtë e tjerë, Liana e vogël pyetet nga juria Albi Nako, Erjona Rusi e Riselda Sejdia nëse ka ngrënë apo do të kërkojë për të ngrënë e për të pirë.

“Çfarë po pi ti? Ke ngrënë gjë ke ngrënë? Po çfarë shkëlqimi, ajo po pi, sot s’do na kërkosh gjë për të ngrënë…?”– janë fjalët me të cilët përballet vajza e cila me siguri ka parë reklamën dhe ka shkuar të konkurrojë për hobin e saj, që është kërcimi.

Liana përgjigjet me vetëm me një ‘Po’ të thatë dhe vijon të shikojë e habitur jurinë, teksa në dorë mban një lëng qershie, gjë që ndoshta në ato momente mund t’i jetë dukur sikur të kishte mëkati më i madh që kishte bërë dhe priste ndëshkimin.

Por, nuk mbaron me kaq….

Vogëlushja filloi të pyetej sërish në lidhje me peshën.

 “Pse erdhe këtu zemër?– e pyet Albi Nako.

(Ndoshta për të luajtur futboll?)

“Për të kërcyer!”- përgjigjet Liana.

Je e sigurt,”– vijon Nako.

Po,”- thotë e vogla.

“Çfarë të pëlqen më shumë të ushqehesh apo të kërcesh?”- shton Albi Nako.

Pas tij nis edhe gazetarja Erjona Rusi.

“Pra, ti do të rrije pa ngrënë për të kërcyer?”- thotë gazetarja.

Në fakt dini gjë, është kusht ky? Që të kërcesh duhet të rrish pa ngrënë? Vetë Nako dhe Sejdia rrinë pa ngrënë?

Por, drama e Lianës me ushqimin nuk mbaron këtu…

Vajzës i japin diçka për të ngrënë dhe Albi Nako e thërret pranë vetes.

“Ti për gjithë këtë mundim që bëre, që erdhe këtu dhe sakrifikove ardhjen tënde për të ngrënë, mund ta hash tani,”- tha Nako.

“Më duket se për këtë ka ardhur goca,”- shtoi Rusi.

“Sigurisht sepse e kishte marrë vesh. Si bën njeriu kur i shikon diçka, thjesht nxjerr gjuhën…ia bën mmmm….çfarë përqëndrimi ka në ushqim kjo, kështu duhet shijuar dhe performance të dashur student. Kjo s’është e drejtë, kjo ha dhe ju rrini e lëpiheni aty, sulm, ëmbëlsohuni pak para sfidës tjetër…,”-vijon Nako.

 

 

A post shared by ICONSTYLE (@iconstyle_al)

Episodet s’është se mbarojnë me kaq. Këtë herë ‘vulën’ do ia vendoste pedagogia Sejdia.

Ajo merr një gjë për të ngrënë, në dukje biskotë apo patatinë dhe e vendos përpara gojës së Lianës. Ndërsa e vogla përpiqej ta hante, Sejdia distancohej dhe kështu agonia për ta konsumuar atë copë ushqim, zgjatej.

I keni parasysh trajnimet e qenve, që profesorët u japin dozën e ushqimit kur binden? Pikërisht, një skenë e tillë ishte!

 

 

A post shared by VASHAT (@vashat__)

Këto pamje u bënë mjaft virale dhe qytetarëve shqiptarë e ndjekësve në rrjetet sociale nuk mund të mos prekeshin. Të gjithë e vunë veten në vendin e një vajze të vogël që bullizohej sepse i pëlqente ushqimi dhe kritikat për programin ishin të shumta.

“3 Injorantët. S’të bën shkolla njeri nëse jeni 3 shpirtzinj,”- shkruan në një koment Dafina Zeqiri.

“Ti je një dritë o zemër e vogël dhe mos ndalo kurr së ndjekuri ëndrrat e tua! Këta që të flasin për peshën janë injorantë s’kanë faj!”

“Ccfarë injorantësh ..pse mos i mbajnë gjë ata me bukë që i përmendin bukën…pa pikë turpi njerëz pa vlerë e heqin dhe veten si të famshëm pa leri të tjerat ..ju peshtyfsha famen e juaj me kto q i beni femijeve.”

“E tmershme si nuk mendojne nje here per demin psikologjik tek femija… nuk e di dmth.”

“Ska fjal! Turp! Idiotesi!”

“Drite e bukur ti shkelqen ne menyren tende, vazhdo ndiqi endrrat e tua e tregoju ktyre mizerjeve nje dite kur te kesh pak kohe nga fama jote qe te pret se sa shum mundesh te besh. Tiu vij turp o plera qe mundoheni te veni ne loje nje engjell, shpresoj shume qe Zoti tu denoje me kte sjelle qe patet ndaj nje femije njerez pa kulturë,”- janë vetëm disa prej mijëra e mijëra komenteve.

A reagoi ndonjë nga anëtarët e jurisë? Po, gazetarja Erjona Rusi mohoi në mënyrë absolute të ketë bullizuar vajzën e vogël. Atë që ‘tërboi’ një rrjet të tërë Rusi e konsideroi një batutë të gabuar dhe tha se për këtë gjë nuk do t’i kërkonte falje askujt përveçse prindërve të vajzës.

“Liana është çokollata, karamelja apo edhe puftja që e kam dashur që sa e pashë. Batutë e gabuar ajo që patë në emision? Patjetër që po. Por kurrsesi bullizëm. Nuk do guxoja kurrë të denigroja një fëmijë për asnjë arsye e jo më për shkak të peshës dhe nuk e kam bërë këtë. Nëse nuk e keni përjetuar vetë, hapni fjalorin e shiheni mirë përkufizimin e bullizmit. E dyta, nëse do kishit parë gjithë bisedën e zhvilluar me atë fëmijë që kur vjen, do kuptonit që ajo fjali vjen pasi folëm për sufllaqen që Lijana kërkoi. Dhe unë nuk jam as idiote e as monstër që t’i them një fëmije rri pa ngrënë gjithë ditën vetëm që të kërcesh. Por a do hiqte dorë nga sufllaqja, pra ushqimi që ishte përmendur. Por ne kemi xhiruar mbi 5 orë e jo çdo gjë del në transmetim. Këta të fundit duan vetëm që fëmija i tyre të heqë dorë nga këto ushqime ndaj e kanë sjellë në akademi që të bëhet e ndërgjegjshme dhe të stërvitet. Kështu që si konkluzion: Duke u bazuar tek një fjali, ju mund të bëni një fushatë të tërë denigruese dhe të mallkoni sa të doni pa parrë parasysh asgjë tjetër. Gjithsesi unë sa herë ta shoh ‘karamelen’, do vazhdoj ta përqafoj e do t’i them të heqë dorë nga sufllaqet dhe picat se i bëjnë dëm,”- tha Rusi.

Por çfarë është bullizimi si fjalë?

Bullizëm janë sjelljet e përsëritura, të dëmshme e agresive ndërmjet personave që ndryshojnë në nivelin e tyre të forcës dhe mund të jenë si fizike, ashtu edhe psikologjike. Ato përfshijnë goditjet, rrahjet, ngacmimet verbale, gjestet fyese, përjashtimin ose thjesht presionin për t’iu përshtatur atyre që dëshiron apo thotë bullisti.

Bullizmi shoqëror është gjithashtu një nga llojet e pullizmit, që vihet në veprim me anë të taktikës së përjashtimit.

Rasti konkret është Liana. Ky lloj bullizimi përfshin moslejimin e qëllimshëm të dikujt për t’u bërë apo për të qenë pjesë e një grupi shoqëror, duke e distancuar këtë të fundit, si nga grupet sportive, aktivitetet e ndryshme, si kërcimi, vetëm për faktin se është ‘ndryshe’. Fjala ‘ndryshe’ përfshin të qenit më i dobët ekonomisht, më e rrumbullakosur në fizik apo larg standarteve të bukurisë që kanë vendosur rrjetet sociale. Në këtë rast personi që bullizohet, Liana, ose konsiderohet si i padukshëm, ose në kohën e lirë të bullizuesve vihet në qendër të vëmendjes.

Jemi dakort me shpjegimin e fjalës bullizëm?

Riselda Sejdia dhe Albi Nako nuk e kanë marrë ende mundimin të shpjegohen. Në fakt për Nakon kjo nuk është hera e parë. Në rubrikën “Just Dance” në Top-Channel Nako iu drejtua  Belës, një konkurenteje më të madhe në moshë se të tjerat dhe i tha se mirë do të ishte të martohej e të bëntë fëmijë.

Këtë gjë koreografi e kaloi vetëm me fjalët: Njihem prej vitesh me Belën dhe për gjithçka u fol kishim rënë dakord më parë.

Në fakt fytyra e Belës në ato çaste që mori kritikën nuk dukej se ishte pjesë e një skenari.

Nuk mund të lëmë pa përmendur se Albi Nako ka edhe një akademi kërcimi nën emrin “Albi Nako Dance Academy”, ku studiojnë mosha nga më të vegjlit e deri tek balerinët që shohin në shumë ekrane.

Nisur nga përsëritja e denigrimit të figurës së konkurrentëve në televizione, mos ndoshta Komisioneri për Diskriminimin duhet të ngrejë një shqetësim për sjelljen e një personi të tillë.

Mos duhet ushtruar një hetim në akademinë e Nakos? A është një sjellje e vazhdueshme e tij ndaj nxënësve? A ushtron ai shunë psikollogjike ndaj atyre që e paguajnë për t’i mësuar të kërcejnë?

Por gjëja më minimale që duhet bërë është që koreografi Albi Nako të mos dalë më në televizion!

(F.m/Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

kryesore sociale albi nako bullizmi ne televizion erjona rusi liana riselda sejdia tka mami yll albi nako bullizmi ne televizion erjona rusi liana riselda sejdia tka mami yll

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra