LIVE UPDATES
Aktualitet

Komisioni/ Kushi flet për skenarët ndaj Covid: Jemi gati (DEBATET)

13 Tetor 2021, 08:49 Nga DOSJA
Komisioni/ Kushi flet për skenarët ndaj Covid: Jemi gati (DEBATET)

TIRANË– Ministrja e Arsimit, Evis Kushi deklaroi ditën e sotme se në rast se situata përkeqësohet nga Covid do të vihen në funksion skenarët e përgatitur. Ajo u shpreh gjatë Komisionit të Edukimit dhe Mjetet e Informimit Publik se nëse do të rriten shifrat nga Covid-19, i kanë gati skenarët për mësimin online dhe të alternuar.

“Nëse gjendja me Covid përkeqësohet ne i kemi gati skenarët e mundshëm për mësim fizikisht, me alternim dhe online. Vijon trajtimi për aftësitë dixhitale të mësuesve nëse kthehemi në mësim online. Kemi bërë arritje të mëdha. Skenari i dytë është skenari i kombinuar dhe skenari i tretë i cili është më i vështiri është ai i mësimit online. Unë besoj se ne nuk do të arrijmë në skenarin më të vështirë të mësimit online dhe as në atë të kombinuar edhe për shkak të vaksinimit të mësuesve.’- u shpreh ministrja gjatë Komisionit që vijoi për më shumë se 4 orë me radhë.

Kryetari i Komisionit, Agron Gjekmarkaj u largua nga seanca pasi nuk ndihej mirë. Ai kërkoi ndjesë duke qenë se nuk ndihej mirë nga ana shëndetësore, për t’ja lënë vendin zv.kryetarit Petro Koçit.

Gjatë komisionit, ministres iu bërë pyetje të ndryshme nga deputetët e opozitës për masat në shkolla. Deputeti Luçiano Boçi preku konfliktin mes dy mësueseve te gjimanzi ‘Andon Zako Çajupi’ në Tiranë, duke u shprehur se pas atij incidenti figura e mësuesit nuk do jetë më njësoj. Ai gjithashtu denoncoi rastin e një edukatoreje e cila sipas tij është hequr nga puna pasi u angazhua me politikë.

Ministrja Kushi deklaroi se janë marrë masa nga zyra arsimore e Tiranës për rastin e dy mësueseve që u përfshinë në konflikt. Ajo shpreson që të mos ndodhin më ngjarje të tilla dhe sidomos brenda ambienteve të shkollave.

Për mësimin në shkollën në Babicë, Kushi deklaroi se fotot e qarkulluara nga Partia Demokratike ishin montazh pasi ka parë video se mësimi vijon normalisht për fëmijët.

ZHVILLIMET NË KOMISION ORË PAS ORE:

15:04

Debati në Komision/ ‘Revolotohet’ Gjylameti: Nëse vijoni kështu, do largohemi!

13:36

PËRPLASJET në Komision/ Koçi urdhëron Zhupën: Mos ndërhy më, more vesh?

12:26

Mësimi i nxënësve të Babicës në lokal, Kushi: Pamjet ishin montazh

12:11

La në mes drejtimin e Komisionit, Gjekmarkaj i helmuar nga ushqimi

11:40

Sherri te Çajupi, Kushi: Nuk hiqen mësueset nga puna me një rënë të lapsit

11:39

Boçi denoncon heqjen e edukatores nga puna, Kushi: Nuk jam në dijeni

11:13

Sherri te ‘Çajupi’, Boçi: Mësuesi nuk do shihet me syrin e mëparshëm

10:57

I skuqur në fytyrë & me maskë, Gjekmarkaj: Për arsye shëndetësore do largohem

10:24

Boçi-Kushit: Meqë jemi të dy nga Elbasani, nuk bëhet m’ka çu nëna me la gojën

(a.b)/dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

kryesore politike evis kushi komisioni i edukimit 13 tetor 2021 nisja e shkollave evis kushi komisioni i edukimit 13 tetor 2021 nisja e shkollave

Sondazh

Poll

Aktualitet 13 Tetor 2021, 12:03

Arrestohen 9 persona në Tiranë

TiranëVihen në pranga 9 shtetas, për vepra të ndryshme penale.Specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve bënë arrestimin në flagrancë të shtetasve G. D,...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE