LIVE UPDATES
Bota

Zelenskyy: Situatë e vështirë në Bakhmut, Vulhedar dhe Lyman

Autoritetet ukrainase raportuan të premten se të paktën 6 civilë u vranë dhe 20 të tjerë u plagosën gjatë 24 orëve të mëparshme.

4 Shkurt 2023, 22:43 Nga k.m.
Zelenskyy: Situatë e vështirë në Bakhmut, Vulhedar dhe Lyman
Pamje nga lufta në Ukrainë

KIEV- "Ukrainasit do të luftojnë për aq kohë sa të munden për të mbajtur qytetin lindor të Bakhmut,"-kështu u shpreh presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, teksa priti liderët e Bashkimit Evropian (BE) për të diskutuar sanksione të mëtejshme mbi Rusinë dhe perspektivat e Kievit për t'u bashkuar me BE.

"Gjatë 346 ditëve të luftës, shpesh më është dashur të them se situata në front ka qenë e vështirë. Dhe se situata po bëhet më e ashpër. Tani është koha përsëri. Një kohë kur okupatori merr gjithnjë e më shumë forca për të na rrëzuar mbrojtjet. Tani është shumë e vështirë në Bakhmut, në Vuledar, në Lyman. Por tani, si çdo ditë e këtyre 346, qëndrueshmëria e ushtarëve tanë vendos gjithçka,”-tha ai.

Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara thanë se do të dërgonin më shumë se 2.175 miliardë dollarë ndihmë ushtarake amerikane në Ukrainë, duke përfshirë një raketë të re që do të dyfishojë rrezen e sulmit të Kievit për të arritur pjesën më të madhe të territorit ukrainas që tani mbahet nga rusët.

Kreu i komisionit ekzekutiv të BE-së dhe kryesuesi i 27 liderëve kombëtarë të BE-së ishin në Kiev për të demonstruar mbështetje për Ukrainën ndërsa afrohet përvjetori i parë i pushtimit rus të fqinjit të saj më 24 shkurt. Autoritetet ukrainase raportuan të premten se të paktën 6 civilë u vranë dhe 20 të tjerë u plagosën gjatë 24 orëve të mëparshme.

Zelenskyy, i rrethuar nga liderët e BE-së në një konferencë shtypi, tha se sanksionet evropiane duhet të synojnë të sigurojnë se Rusia nuk mund të rindërtojë aftësitë e saj ushtarake./CBA

lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN