LIVE UPDATES
Bota

Vizita e Abazoviç në Serbi, Vulin: Nuk paraqet asnjë moment historik

Në një postim në faqen e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë, Vulin tha se Abazoviç është i mirëpritur në Serbi, por se do të ishte i lumtur ta shihte Malin e Zi të bënte një hap që nuk është antiserb.

2 Korrik 2022, 12:46 Nga d.a.
Vizita e Abazoviç në Serbi, Vulin: Nuk paraqet asnjë moment
Alkesander Vulin

SERBI- Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandër Vulin, ka vlerësuar se vizita e kryeministrit të Malit të Zi Dritan Abazoviç në Serbi “nuk paraqet asnjë moment historik”.

Në një postim në faqen e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë, Vulin tha se Abazoviç është i mirëpritur në Serbi, por se do të ishte i lumtur ta shihte Malin e Zi të bënte një hap që nuk është antiserb.

"Tensionet duhet të ulen gjithmonë. Çfarë do të bëjë kryeministri i Malit të Zi veçse të vijë në Serbi, çfarë është e panatyrshme dhe historike atje," tha Vulin.

Duke folur për urdhrin e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, për tërheqjen e masave të posaçme për deputetët e Kuvendit të Malit të Zi gjatë hyrjes në Serbi, vulin shpjegoi se ato nuk janë zbatuar asnjëherë për qytetarët e Malit të Zi, të cilët janë të mirëpritur në Serbi, por për deputetë që votuan se Serbia ishte gjenocidale.

Presidenti Aleksandër Vuçiç nuk më pyeti, ai dha urdhër. Ai është president i të gjithë serbëve dhe unë si ministër i punëve të brendshme jam i obliguar të dëgjoj dhe respektoj vendimet e presidentit të të gjithë serbëve"- shtoi Vulin.

Me këtë, Vulin konfirmoi deklaratën e Abazoviçit pas takimit me presidentin e Serbisë, se Vuçiç “urdhëroi” që praktika që ekzistonte dhe se nga 1 korriku, të gjithë qytetarët e Malit të Zi, deputetët, anëtarët e qeverisë, siç i takon, do të mund të shkojë në Serbi të hyjë pa asnjë kufizim.

Sipas tij, sa herë që përfaqësuesit e Malit të Zi vinin në kufirin me Serbinë dhe kur zbatohej një masë ndaj tyre, gjëja e parë që bënin ishte t'i referoheshin lidhjeve, ndikimeve, se sa të fuqishëm dhe me ndikim janë ata në Serbi.

Si nuk të vjen turp, votuat se ishte krijim gjenocidal. Kuvendi i Shqipërisë nuk e votoi që Serbia ishte gjenocidale dhe ju e votuat. Dhe pastaj vini në Vraçar, a nuk do të vizitoni dhjetë. apartamente, apo blej të njëmbëdhjetin?”, tha Vulin.

Ai theksoi se Serbia dhe Mali i Zi duhet të kenë marrëdhënie të mira, se ka shumë serb në Mal të Zi dhe qytetarë malazezë në Serbi dhe se të dy vendet duhet të kenë marrëdhëniet më të mira të mundshme, por nuk mund të pretendojmë se kjo është diçka shumë e përzemërt dhe se Mali i Zi do të bëjë pikërisht atë që i kërkohet në kthesën e parë, nëse Serbisë i ndodh diçka e keqe.

aleksandër vulin dritan abazoviç ne serbi

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha