LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/Sulmet me raketa ruse vrasin 21 civilë në Odesa, Zelenskyy: Terror njerëzor

Kompania shtetërore bërthamore e Ukrainës, Energoatom, ka rivendosur lidhjen e saj midis Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike dhe sistemeve të mbikëqyrjes së centralit bërthamor në qytetin juglindor të Zaporizhzhia. Lidhjet ishin prishur si rezultat i pushtimit rus.

2 Korrik 2022, 07:52 Nga d.a.
LUFTA/Sulmet me raketa ruse vrasin 21 civilë në Odesa, Zelenskyy:
Lufta ne Ukraine

UKRAINË- Shpërthime të fuqishme tronditën qytetin ukrainas të Mykolaiv herët të shtunën, tha kryebashkiaku. Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në të gjithë rajonin e Mykolaiv, i cili kufizohet me portin jetik eksportues të Odesa-s, përpara shpërthimeve. “Ka shpërthime të fuqishme në qytet! Qëndroni në strehimore!” Oleksandr Senkevich, kryebashkiaku, shkroi në aplikacionin e mesazheve Telegram. Nuk dihet menjëherë se çfarë i shkaktoi shpërthimet.

Kompania shtetërore bërthamore e Ukrainës, Energoatom, ka rivendosur lidhjen e saj midis Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike dhe sistemeve të mbikëqyrjes së centralit bërthamor në qytetin juglindor të Zaporizhzhia. Lidhjet ishin prishur si rezultat i pushtimit rus.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, denoncoi sulmin e Rusisë të premten në qytetin turistik jugor Serhiivka si “terror të ndërgjegjshëm, të synuar qëllimisht rus dhe jo një lloj gabimi”. Sulmi në qytetin afër Odesa-s, i cili vrau të paktën 21 njerëz, u zhvillua menjëherë pasi Rusia tërhoqi trupat e saj nga posta strategjike e Detit të Zi të ishullit të gjarpërinjve.

Ushtria e Ukrainës akuzoi Rusinë për kryerjen e sulmeve duke përdorur municione ndezëse të fosforit në ishullin e gjarpërinjve një ditë pas tërheqjes së forcave nga Moska. "Sot rreth orës 18.00 … avionët e forcave ajrore ruse SU-30 kryen dy herë sulme me bomba fosfori në ishullin Zmiinyi," tha të premten në një deklaratë, duke përdorur një emër tjetër për ishullin e gjarpërinjve.

Planet e rindërtimit të Ukrainës do të duhet të adresojnë rivendosjen e ekosistemeve të shkatërruara nga lufta , tha komisioneri i Bashkimit Evropian për mjedisin. Virginijus Sinkevicius paralajmëroi se kostoja mjedisore e konfliktit "po rritet çdo ditë" dhe tha se mund të duhen "breza" për t'u kapërcyer.

SHBA njoftoi të premten se do t'i siguronte Ukrainës një ndihmë ushtarake prej 820 milionë dollarësh. Paketa e re e ndihmës do të përfshijë sisteme të reja raketore tokë-ajër dhe radarë kundër artilerisë për t'iu përgjigjur sulmeve me rreze të gjatë të Rusisë.

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka marrë titullin Qytetar Nderi i Odesës , raporton Kyiv Independent. Të premten, kryetari i bashkisë së Odesa-s, Henadiy Trukhanov, nënshkroi një urdhër që i jep Johnson-it Distinktivët e Nderit Hryhoryia Marazly të shkallës I, II, III, i cili automatikisht i jep atij titullin.

lufta ukraine-rusi volodymyr zelenskyy

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN