LIVE UPDATES
Bota

Ligji për abortin, Biden: Gratë që udhëtojnë për abort do të mbrohen nga qeveria federale

Presidenti shtoi se qeveria do të sigurojë akses në pilulat që shkaktojnë abortin në shtetet ku ai ishte i ndaluar.

2 Korrik 2022, 09:39 Nga e.k
Ligji për abortin, Biden: Gratë që udhëtojnë për
Joe Biden

SHBA- Miliona gra në SHBA humbën të drejtën kushtetuese për abort në qershor, pasi Gjykata e Lartë rrëzoi vendimin e saj 50-vjeçar Roe v Wade. Vendimi i ka hapur rrugën shteteve individuale për të ndaluar procedurën. Ata janë bërë fushëbeteja lokale në luftën për të përmbysur ose mbështetur shërbimet e abortit ndërkohë Presidenti amerikan Joe Biden është shprehur se gratë që udhëtojnë për abort do të mbrohen nga qeveria federale.

Në të njëjtën kohë, Google thotë se po merr hapa për të hequr të dhënat nga historitë e vendndodhjes së përdoruesve që mund të përdoren për të ndjekur penalisht njerëzit për vizita në klinikat e abortit në SHBA. Gratë në shtetet ku aborti është i ndaluar ose i kufizuar mund të detyrohen të kalojnë kufijtë shtetërorë në pjesë të vendit ku procedura mbetet e ligjshme.

Duke folur në një takim virtual me guvernatorët e shteteve demokrate, Biden tha se ai besonte se disa shtete amerikane do të përpiqeshin të arrestonin gratë që kalonin kufijtë shtetërorë për të pasur akses në abort.

"Unë nuk mendoj se njerëzit besojnë se kjo do të ndodhë. Por do të ndodhë," tha ai.

Presidenti shtoi se qeveria do të sigurojë akses në pilulat që shkaktojnë abortin në shtetet ku ai ishte i ndaluar. Por një ndërhyrje e qeverisë federale mund të çojë në më shumë sfida ligjore që mund të shkojnë deri në Gjykatën e Lartë, tha Dr Mattheë Wilson, një ekspert i shkencave politike në Universitetin Metodist Jugor, për BBC, veçanërisht nëse shtetet besojnë se qeveria federale "është në mënyrë aktive duke punuar për të përmbysur dhe minuar ligjet e shtetit”.

Përmbysja e Roe v Wade ka shkaktuar tronditje në të gjithë SHBA.

Ishte vendimi i Gjykatës së Lartë që siguroi që gratë shtatzëna të kishin të drejtë të abortonin gjatë tre muajve të parë të shtatzënisë, ndërkohë që lejonte kufizime dhe ndalime ligjore në tremujorin e dytë dhe të tretë.

Trembëdhjetë shtete tashmë kanë kufizuar ose bllokuar ndjeshëm aksesin për abortin që nga vendimi i gjykatës.

Biden tha se vetëm fitoret e demokratëve në zgjedhjet afatmesme do t'i jepnin Kongresit fuqinë për të rivendosur të drejtat federale të abortit  kjo do të shkojë në një mënyrë ose në një tjetër pas nëntorit, tha ai.

Peter Boëes i BBC-së në Los Anxhelos thotë se tani ekziston frika se në shtetet që kufizojnë abortin, policia mund të përpiqet të aksesojë historitë e kërkimit dhe të dhënat e vendndodhjes në telefonat inteligjentë në pronësi të njerëzve që po ndjekin planet për të ndërprerë një shtatzëni.

Duke pasur parasysh këtë, Google thotë se në javët e ardhshme, do të fillojë të fshijë informacionin kur sistemet e tij të identifikojnë një udhëtim në një klinikë aborti, qendër këshillimi, strehimore për dhunën në familje ose objekte të tjera që ofrojnë shërbime "veçanërisht personale".

Regjistrimet në historikun e vendndodhjes së një përdoruesi do të hiqen menjëherë pas një vizite në një vendndodhje të ndjeshme.

joe biden shba

Sondazh

Poll

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom- Abilekaj: Media në Shqipëri boton me porosi nga pronari, gazetari ngelet hallka e fundit

Newsroom- Cukali: Komisioni për Diskriminimin veproi me dy standarte për Këlliçin

Newsroom- Abilekaj: Aksioni për Këlliçin u amplifikua nga Rama, u përdor stereotipi për romët

Newsroom- Dizinformimi për Këlliçin, tregoi fuqinë e Veliajt në media

Newsroom- Cukali: Media serioze ka emër dhe pronarë, kërkon falje kur gabon

Newsroom/ Batuta e Cukalit: Nëse do ishin mbjellë 1 mln pemë, do na hante ujku në Myslym Shyri

Newsroom- Pse politikanëve i duhet dizinformimi? Abilekaj: Shmangin filtrin mediatik

Newsroom- Cukali: "Specialistët" e Bashkisë Tiranë bëjnë dizinformim në rrjet

Newsroom, Ep1, P3 - Dizinformimi me sfond politik.

Newsroom, Ep1, P2- Dizinformimi, media botërore di të përgjigjet

Newsroom, Ep1, P1 - Dizinformimi: Kush dizinformon? Politika, media dhe faktorë të tretë

Newsroom/ Abilekaj: Media në botë e lufton dizinformimin, ne kemi media tradicionale të pabesueshme

Newsroom, Episodi 1- Dizinformimi, "arma" e politikës dhe medias

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!