LIVE UPDATES
Bota

Vështirësohen hetimet për rrëzimin e helikopterit në Itali, nuk ka kuti të zezë dhe as dëshmitarë

Prokuroria ka nisur një hetim mbi ngjarjen por gjërat komplikohen pasi nuk ka patur dëshmitarë okularë dhe as kuti të zezë në helikopter.

13 Qershor 2022, 14:29 Nga d.a
Vështirësohen hetimet për rrëzimin e helikopterit në
Pamje nga rrezimi

ITALI- Janë zbuluar detaje të reja në lidhje me helikopterin e rrëzuar ku humbën jetën 7 persona në rajonin e Reggio Emilia të Italisë.

Sipas mediave vendase, prokuroria ka nisur një hetim mbi ngjarjen por gjërat komplikohen pasi nuk ka patur dëshmitarë okularë dhe as kuti të zezë në helikopter.

"Nuk do të jetë e lehtë të përcaktohen shkaqet e aksidentit sepse kutia e zezë nuk është parashikuar në këtë lloj helikopteri është e ligjshme që nuk ka,"- tha kreu i Shpëtimit Malor të Monte Cusna, Luca Pezzi.

Ditën e djeshme një teknik i Agjencisë Kombëtare të Sigurisë së Fluturimeve (Ansv) kreu një inspektim në kraterin nën Monte Cusna, ku në përruan Rio Lama, në një pikë të paarritshme në këmbë midis strehëzave Segheria dhe Battisti, u gjetën të shtunën trupat e gjashtë pasagjerëve dhe pilotit në bordin e helikopterit i cili nga Lucca u drejtua për në zonën e Trevisos. 

Operacioni është pjesë e hetimeve të urdhëruara nga prokurori ku pritet që të bëhen edhe autopsitë e trupave, të cilat mund të zbulojnë diçka më shumë për shkaqet e aksidentit. Pikat për t'u sqaruar për fatkeqësinë mbeten të ndryshme. Nëse kanë ndikuar kushtet e motit, nëse ka pasur ndonjë problem tjetër, nëse ka qenë thjesht fatalitet apo ka përgjegjësi. Me pak fjalë, nëse tragjedia mund të ishte shmangur.

"Për momentin nuk është e mundur të shkohet përtej hipotezave të thjeshta, një nga mundësitë është që helikopteri mund të jetë përpjekur të anashkalojë trazirat në zhvillim me një manovër që më vonë doli të ishte fatale. Më pak gjasa, ne besojmë se mund ti ketë goditur rrufeja,"- tha Pezzi.

Helikopteri u zhduk nga radarët pak pasi u ngrit në fluturim të enjten e kaluar ku u gjet dy ditë më vonë në një zonë malore në Reggio Emilia. Në bordin e tij gjendeshin 6 pasagjer, mes tyre 4 turq dhe 2 libanez, si dhe piloti, të 7 humbën jetën nga rrëzimi.

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!