LIVE UPDATES
Bota

LUFTA E MADHE- Operacionet në lumenj do përcaktojnë "rrjedhën" e luftës

Inteligjenca britanike sot ka deklaruar se operacionet e kalimit të lumenjve do përcaktojnë rrjedhën e luftës

13 Qershor 2022, 13:48 Nga d.d
LUFTA E MADHE- Operacionet në lumenj do përcaktojnë
Foto ilustruese

UKRAINË-Lufta në Ukrainë sot ka hyrë në ditën e 110. Inteligjenca britanike sot ka deklaruar se operacionet e kalimit të lumenjve do përcaktojnë rrjedhën e luftës. Forcat e Moskës kanë shkatërruar urën që lidh dy qytetet në lindje të Ukrainës.

Sipas The Guardian, Rusia ka ‘goditur’ Sievierodonetsk ndërsa frika është rritur për civilët. Gjermania ka refuzuar të konfirmojë nëse kancelari gjerman Olaf Scholz, do të udhëtojë në Kiev me homologët francezë dhe italianë. 

Ngjarjet më të fundit nga lufta

-Operacionet e kalimit të lumit ka të ngjarë të përcaktojnë rrjedhën e luftës, thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar. Gjatë muajve të ardhshëm, operacionet e kalimit të lumenjve ka të ngjarë të jenë ndër faktorët më të rëndësishëm përcaktues në rrjedhën e luftës.

-SHBA ka njoftuar se do të bojkotojë Forumin Ndërkombëtar të Shën Petersburgut që do të zhvillohet në Rusi në fund të këtij muaji. 

-Ushtria ruse ka ngritur një tjetër spital për shkak të viktimave të mëdha. Raporton Kyiv Independent. Ushtria ruse po ngre një spital shtesë në fshatin Shebekino në Belgorod Oblast të Rusisë, sipas shtabit të përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

-Ukraina mbetet nën kontrollin e fabrikës kimike Azot në Sievierodonetsk, ku qindra civilë janë strehuar, tha të shtunën guvernatori i rajonit, pasi një separatist i mbështetur nga Rusia pretendoi se 300 deri në 400 luftëtarë ukrainas ishin gjithashtu të bllokuar atje. 

-Një komision i Kombeve të Bashkuara ka mbërritur në Ukrainë të shtunën për të hetuar krimet e luftës. Nënkryetarja e parlamentit të Ukrainës Olena Kondratyuk tha se qëllimi i komisionit është të regjistrojë krimet e luftës dhe shkeljet e të drejtave të njeriut.

-Përafërsisht 10,000 ushtarë ukrainas janë vrarë që nga pushtimi rus i vendit në shkurt, sipas një këshilltari ushtarak të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

-Agjencia Evropiane e Rojës Kufitare dhe Bregdetare, ka njoftuar se 2.5 milionë ukrainas janë kthyer në vendin e tyre që nga fillimi i luftës në shkurt. Agjencia tha gjithashtu se 5.5 milionë ukrainas kanë ikur në BE që nga fillimi i luftës.

 

lufta ukrain-rusi olaf scholz

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre