LIVE UPDATES
Bota

“U habita kur e ripashë”, 101-vjeçares holandeze i kthehet një pikturë e vjedhur nga nazistët

Portreti i vitit 1683 nga piktori holandez Caspar Netcher, veprat e të cilit gjenden në Galerinë Kombëtare në Londër, u var në shtëpinë e saj atërore në Arnhem dhe ishte tepër e veçantë për babain e saj, Hendrik Schmid van Helder, një mjek i qytet, i cili u detyrua të fshihej kur nuk pranoi të merrte urdhra nga nazistët.

13 Qershor 2022, 14:18 Nga d.a

“U habita kur e ripashë”, 101-vjeçares holandeze i

HOLANDË- Shpresa vdes e fundit thuhet dhe kjo sigurisht është e vërtetë në rastin e Charlotte Bischoff van Hemskerk, e cila, edhe pse në moshën 101-vjeçare, u ribashkua me një pikture që kishte një vlerë të veçantë emocionale për të.

Sipas CNN Greece, portreti i vitit 1683 nga piktori holandez Caspar Netcher, veprat e të cilit gjenden në Galerinë Kombëtare në Londër, u var në shtëpinë e saj atërore në Arnhem dhe ishte tepër e veçantë për babain e saj, Hendrik Schmid van Helder, një mjek i qytet, i cili u detyrua të fshihej kur nuk pranoi të merrte urdhra nga nazistët.

Pas pushtimit gjerman të Holandës në vitin 1940, ai e mbajti pikturën në një bankë në Arnhem, duke besuar se atje do të ishte e sigurt. Por nazistët hynë në thesar dhe e morën atë, në mes të plaçkitjeve dhe shkatërrimeve të përhapura.

Në kaosin e luftës, piktura u zhduk, por Komisioni për Artin e Grabitur në Evropë zbuloi se ai ishte rishfaqur në një galeri në Dyseldorf në vitet 1950. Në vitin 1969 ajo u shit në ankand në Amsterdam dhe në 1971 një koleksionist privat në Gjermani e bleu pikturën. Pas negociatave me këtë të fundit, piktura iu kthye Charlotte Bischoff van Hemskerk vitin e kaluar.

Isha e habitur. Ai do të ishte shumë i lumtur që ajo u kthye”, tha ajo teksa shikonte sërish pikturën dhe duke iu referuar babait të saj, i cili vdiq në vitin 1969.

Pasi e mbajti pikturën për gjashtë muaj, ajo vendosi ta shiste në ankandin e Sotheby më 6 korrik. Shtëpia e ankandeve vlerësoi se çmimi i tij do të arrijë në 30-50,000 paund.

charlotte bischoff van hemskerk

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!