LIVE UPDATES
Bota

Vendimi i qeverisë së Kosovës, Vuçiç: Prishtina po përgatit sulm për serbët në veri

Duke folur pas një takimi me të dërguarin e Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, Vuçiç tha se fakti që qeveria e Kosovës caktoi një afat deri më 31 shtator për të zëvendësuar targat serbe, do të thotë se pikërisht atëherë është planifikuar sulmi.

29 Qershor 2022, 21:04 Nga I.A
Vendimi i qeverisë së Kosovës, Vuçiç: Prishtina po
Aleksandar Vuçiç

SERBI- Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka reaguar pas vendimin që qeveria e Kosovës ndërmorri për targat serbe. N1info shkruan se sipas Vuçiç, autoritetet në Prishtinë po planifikojnë një sulm në veriun e Kosovës, në të cilin jetojnë dhe serbë.

Duke folur pas një takimi me të dërguarin e Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, Vuçiç tha se fakti që qeveria e Kosovës caktoi një afat deri më 31 shtator për të zëvendësuar targat serbe, do të thotë se pikërisht atëherë është planifikuar sulmi. Vuçiç shtoi se Serbia është gjithmonë e gatshme për dialog, por disa njerëz nuk janë të gatshëm edhe pse kanë pasur mbështetjen e fuqive perëndimore.

“Ata kishin mbështetjen e plotë të Britanisë së Madhe, Gjermanisë dhe vendeve të tjera të Kuintit. Kanë marrë dy vendime: një për refuzimin e të drejtës së hyrjes me letërnjoftime personale ku vendosin letrat për të lejuar hyrjen. Vendimi i dytë ka për qëllim dëbimin e serbëve nga veriu i Kosovës, krijimin e një stuhie të re (operacioni ushtarak kroat kundër zonave të kontrolluara nga serbët në luftën e viteve 1990) ku ata duan të bindin serbët në harkun kohor të dy muajve që të regjistrohen me targa shqiptare RKS. Ata ndoshta do të shpërndajnë fletëpalosje, pamflete, ju e dini se si ishte në Luftën e Dytë Botërore për të bindur serbët dhe nëse nuk i bindin ata do t'u marrin targat dhe automjetet. Ata nuk janë të interesuar se sa serb do të mbijetojnë”, tha Vuçiç.

Ai gjithashtu ka thënë se Prishtina duhet të mendojë tre herë deri më 30 shtator para se të vazhdojë të mbulojë targat e automjeteve me emrat e qyteteve serbe. Megjithatë, Vuçiç shtoi se Serbia nuk do të ndërmarr ndonjë aksion ushtarak pas këtij afati në formë ultimatumi.

“Nuk do të ndërmarrim ndonjë aksion ushtarak, por kërkojmë nga ta që të mos konfiskojnë pronat e njerëzve tanë dhe të mos ndjekin dhe përjashtojnë qytetarët tanë. Kjo është kërkesa jonë e madhe. Lusim këta njerëz të fortë që të mos e bëjnë këtë”, tha Vuçiç.

Qeveria e Kosovës prezantoi sot vendimin me masa reciproke për serbët që hyjnë në Kosovë, sipas të cilave atyre u jepen dokumente të përkohshme identifikimi në të njëjtën mënyrë si qytetarët e Kosovës që marrin letra të përkohshme kur kalojnë në Serbi.

aleksandar vuçiç reciprociteti per targat

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE