LIVE UPDATES
Bota

Lajçak: Çështja e të zhdukurve është pëparësi në bisedimet Kosovë-Serbi

Zoti Lajçak i bëri këto komente në fund të një vizite treditore në Prishtinë prej nga shkoi në Beograd.

29 Qershor 2022, 20:51 Nga I.A
Lajçak: Çështja e të zhdukurve është
Miroslav Lajçak

BRUKSEL- I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, tha të mërkurën se është vënë në përpjekje për të organizuar një takim politik të nivelit më të lartë, para pushimeve të verës, për t’i dhënë një shtysë të re procesit të normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve. Zoti Lajçak i bëri këto komente në fund të një vizite treditore në Prishtinë prej nga shkoi në Beograd.

“Siç e dini jemi organizatorë të takimeve të rregullta mujore ndërmjet kryenegociatorëve nga të dyja palët. Takimin e radhës do ta kemi në korrik. Por, gjithashtu jemi duke punuar që t’i takojmë të dy udhëheqësit, Kryeministrin Kurti dhe Presidentin Vuçiç, një takim që do të ishte ideal të ndodhë para pushimeve verore në Bruksel. Ka një numër dokumentash të cilat jemi duke i diskutuar, një dokument i rëndësishëm për personat e zhdukur, një dokument i rëndësishëm për bashkëpunimin rajonal”.

23 vjet pas luftës, nga e cila Kosova doli me mbi 5 mijë të zhdukur, ende nuk dihet asgjë për fatin e mbi 1,600 prej tyre. Zoti Lajçak tha se çështja e të pagjeturve është përparësi në procesin e bisedimeve, duke paralajmëruar mundësinë e nënshkrimit të dokumenteve rreth kësaj çështjeje, por nuk dha më shumë hollësi për përmbajtjen e tyre.

Ai tha se procesi i bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është duke ecur mirë dhe se dëshmi për këtë është miratimi i udhërrëfyesit për zbatimin e marrëveshjeve për energjinë, ditë më parë në Bruksel.

“Ky dokument përmban afate të qarta kohore dhe hapa konkret të kësaj marrëveshjeje, dhe me këtë marrëveshje që arritëm javën e kaluar kemi një situatë të re ku një kompani e themeluar në Kosovë dhe sipas ligjeve të Kosovës, do të fillojë të furnizojë me energji elektrike katër komunat veriore me shumicë serbe. Kjo mundëson që të arrihet përfundimi i praktikave të deritashme jotransparente dhe që të gjithë konsumatorët në Kosovë të kenë të njëjtat të drejta dhe detyrime”, tha ai.

Vitin e kaluar, Kryeministri Kurti dhe Presidenti Vuçiç u takuan dy herë në Bruksel, por pa ndonjë përparim. Që nga ajo kohë, zoti Lajçak ka zgjedhur të zhvillojë takime të ndara që të sigurohet se takimi i radhës të ketë rezultate konkrete.

“Nuk dëshirojmë t’i shohim udhëheqësit që takohen e pastaj e kritikojnë njëri tjetrin, dëshirojmë të shohim që takohen dhe pajtohen për gjëra që janë të rëndësishme për qytetarët në Kosovë dhe në Serbi. Siç e dini, kam patur mundësinë të jem në darkë joformale në muajin maj në Berlin me Kryeministrin Kurti dhe Presidentin Vuçiç, dhe tani ndjej se e kemi vrullin që të zhvillojmë takime më të shpeshta e më të rregullta ndërmjet udhëheqësve”, tha ai.

Kosova dhe Serbia janë përfshirë në një proces bisedimesh për normalizimin e marrëdhënieve që nga viti 2011 dhe që atëherë janë arritur një varg marrëveshjesh.
Një anketë e Institutit Demokratik të Kosovës, e zhvilluar në Kosovë dhe Serbi, nxjerr në pah se qytetarët janë përgjithësisht të pakënaqur nga rezultati i bisedimeve. Sipas studimit që u publikua të mërkruën, 49.3 për qind e të anketuarve në Kosovë dhe 56.5 për qind e atyre në Serbi besojnë se marrëdhëniet ndërmjet dy shteteve janë siç kanë qenë pavarësisht bisedimeve.

“Vetëm 11 për qind e të anketuarve në Kosovë dhe 7.9 për qind në Serbi, besojnë se qytetarët po përfitojnë diçka nga ky proces”, tha Violeta Haxholli nga Instituti Demokratik i Kosovës.

Në Kosovë, sipas studimit, Serbia shihet si përgjegjëse për mungesën e përparimit, ndërsa në Serbi përgjegjës shihet Bashkimi Evropian. 75.4 për qind e të anketuarve në Serbi dhe 70.3 për qind e të anketuarve në Kosovë nuk janë të kënaqur me rolin ndërmjetësues të Bashkimit Evropian në procesin e bisedimeve.

Në pyetjen se a mendojnë që Serbia dhe Kosova mund të arrijnë një marrëveshje përfundimtare që përfshin njohjen e ndërsjellë, 35.4 për qind e të anketuarve në Kosovë e besojnë një gjë të tillë, ndërsa në Serbi 56.1 për qind besojnë se nuk do të ketë fare marrëveshje përfundimtare.

Marrë nga VOA

miroslav lajçak

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE