LIVE UPDATES
Bota

"Përballja e parë me Putin", Zelensky pranon ftesën për të marrë pjesë në samitin e G20 në Indonezi

Presidenti indonezian diskutoi gjithashtu rëndësinë e Ukrainës për zinxhirin botëror të furnizimit me ushqime, duke thënë se duhen bërë të gjitha përpjekjet në mënyrë që Ukraina të mund t'i kthehet përsëri eksportit të ushqimit.

29 Qershor 2022, 18:44 Nga d.a.
"Përballja e parë me Putin", Zelensky pranon ftesën
Volodymyr Zelenskyy

UKRAINË- Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mirëpriti homologun e tij indonezian Joko Widodo në Kiev të mërkurën dhe pranoi ftesën e tij personale për të marrë pjesë në samitin e G20 në Bali në nëntor. 

"Pjesëmarrja e Ukrainës do të varet nga situata e sigurisë në Ukrainë dhe nga kush tjetër mund të marrë pjesë," tha Zelensky në konferencën e përbashkët për shtyp për të shënuar vizitën e parë të Widodo në Ukrainë. 

Zelensky vazhdoi duke thënë se vizita e Widodo ishte e rëndësishme për të ndihmuar në ndalimin e luftës.  

Unë i konsideroj bisedimet tona sot si një hap të rëndësishëm për forcimin e koalicionit global kundër luftës të të gjitha vendeve që mund të rikthejnë dhe garantojnë stabilitet në botë. Ju keni arritur fitoren në luftën tuaj për liri, ne besojmë se mund ta mbrojmë lirinë dhe pavarësinë tonë nga lufta kolonizuese e Federatës Ruse."-shtoi ai.

Widodo tha gjithashtu se ai do t'i përcjellë një mesazh paqeje nga Zelensky presidentit rus Vladimir Putin kur të takohet me të të enjten. Widodo gjithashtu e ftoi Putinin në G20.

Presidenti indonezian diskutoi gjithashtu rëndësinë e Ukrainës për zinxhirin botëror të furnizimit me ushqime, duke thënë se duhen bërë të gjitha përpjekjet në mënyrë që Ukraina të mund t'i kthehet përsëri eksportit të ushqimit.

Në prill, Putin pranoi një ftesë për të marrë pjesë në samitin e G20, kishte njoftuar Widodo. Megjithatë, ka pasur kundërshtim të ashpër për mundësinë e pjesëmarrjes së tij. Shtëpia e Bardhë ka transmetuar privatisht në Indonezi se Rusia nuk duhet të lejohet të marrë pjesë në samitin e G20 të këtij viti. Ministrat e financave nga shumë vende u larguan nga një sesion i G20 me dyer të mbyllura në Uashington në prill, kur delegati rus filloi fjalimet e tij të përgatitura.

samiti i g20

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!