KRYESORET
Bota

Ukrainë/ Ajo që trupat ruse lanë pas në periferi të Kharkivit tregojnë brutalitetin e luftës

CNN shkruan se e para tre makina, të ngarkuara me një prift, qen dhe vrullra të trazuara drejtohet me nxitim përmes fshatit Staryi Saltiv nga veriu, duke ikur nga dhuna ndërsa Ukraina i shtyn forcat ruse nga  Rubizhne.

13 Maj 2022, 20:18 Nga DOSJA
Ukrainë/ Ajo që trupat ruse lanë pas në periferi të
Ukraine

UKRAINË- Dy autokolona me makina civile në një fshat të Ukrainës verilindore flasin për  tërheqjen e Rusisë  nga zona dhe  brutalitetin  që la pas. CNN shkruan se e para tre makina, të ngarkuara me një prift, qen dhe vrullra të trazuara drejtohet me nxitim përmes fshatit Staryi Saltiv nga veriu, duke ikur nga dhuna ndërsa Ukraina i shtyn forcat ruse nga  Rubizhne.

"Ne as nuk e dimë se çfarë po ndodh. Ne nuk qëndruam për të zbuluar," tha një shofer.

Zyrtarët ukrainas thanë këtë javë se ata vazhdojnë të shtyjnë drejt kufirit rus, duke çliruar fshatra të vegjël në periferi të Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i vendit përpara fillimit të  pushtimit. Përparimet e Ukrainës kërcënojnë sikletin simbolik të dëbimit të forcave të Kremlinit në kufirin e tyre, ndërkohë që paraqesin kërcënimin strategjik të ndërprerjes së linjave të furnizimit të Rusisë në Ukrainë dhe forcat e saj më në jug në  rajonin e Donbasit. Përparimet kanë qenë të shpejta gjatë javëve të fundit.

Kolona e dytë flet për atë që Ukraina ka gjetur në prag të Rusisë pesë automjete të mbushura me plumba, dy të djegura deri në djegie.

Më 4 maj, zyrtarët ukrainas kanë thënë se kjo autokolonë po përpiqej të largohej nga qyteti kur u qëllua nga trupat ruse. Vrimat e plumbave përqendrohen në disa nga dyert e shoferëve. Rrobat dhe lodrat e fëmijëve mbushin zonën përreth automjeteve. Zyrtarët ukrainas thanë se katër civilë, përfshirë një vajzë 13-vjeçare, u vranë kur trupat ruse hapën zjarr ndaj kësaj autokolone.

(I.A/dosja.al)

Sondazh

Poll

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët