KRYESORET
Bota

Komentet e Erdogan, Ministri finlandez: Do të takohem me homologun turk për të diskutuar

Iltalehti shkruan se konferenca për shtyp e të premtes pasdite e ministrit të Jashtëm Pekka Haaviston dhe ministrit të jashtëm portugez Gomes Cravinho u fokusua në çështjet e medias me deklaratat negative të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në lidhje me anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO.

13 Maj 2022, 19:29 Nga DOSJA
Komentet e Erdogan, Ministri finlandez: Do të takohem me homologun turk
Pekka Haavisto

FINLANDË- Ministri i Jashtëm i Finlandës Pekka Haavisto komentoi shkurtimisht komentet negative të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Iltalehti shkruan se konferenca për shtyp e të premtes pasdite e ministrit të Jashtëm Pekka Haaviston dhe ministrit të jashtëm portugez Gomes Cravinho u fokusua në çështjet e medias me deklaratat negative të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan në lidhje me anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Sipas Erdogan, anëtarësimi i vendeve në NATO do të ishte një gabim. Erdogan thotë se ka shumë organizata terroriste në Finlandë dhe Suedi. Haavisto thotë se në pranverë ka vizituar dy herë Turqinë dhe është takuar me ministrin e Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu. Haavisto tha se ka marrë një mesazh pozitiv nga diskutimet për anëtarësimin në NATO.

"Në fakt, nesër në Berlin do të kem mundësinë të takohem me kolegun Çavuşoğlu dhe të vazhdojmë diskutimet tona. Ne kemi nevojë për përmbajtje në një proces të tillë. Nuk ndodh brenda një dite. Le t'i trajtojmë gjërat hap pas hapi," tha Haavisto.

Haavisto vuri në dukje se në një proces si anëtarësimi në NATO, vende të ndryshme mund të duan të nënvizojnë gjëra të ndryshme dhe të shfrytëzojnë rastin për të paraqitur pikëpamjet e tyre politike. Ai përmendi veçanërisht Kroacinë, presidenti i së cilës bëri komente kritike në fund të prillit dhe kërkoi ministrin e jashtëm të vendit të shpjegonte çështjen.

(I.A/dosja.al)

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar