KRYESORET
Bota

Daçiç: Do vazhdojmë me fushatën për të rritur numrin e çnjohjeve të Kosovës

Tajung shkruan se sipas Daçiç fushata e Beogradit shkatërron konceptin se gjithçka ka përfunduar dhe se Serbia duhet vetëm të njohë 'Kosovën'.

13 Maj 2022, 19:43 Nga DOSJA
Daçiç: Do vazhdojmë me fushatën për të rritur
Ivica Dacic

SERBI- Kryetari i parlamentit serb Ivica Daçiç tha të premten se numri i vendeve që do të revokojnë njohjet e tyre të Kosovës do të rritet vazhdimisht si rezultat i fushatës së re të Beogradit që synon çnjohjet e mëtejshme të shpalljes së pavarësisë së vendit.

"Vazhdimi i fushatës për çnjohje të 'Kosovës' është një përgjigje logjike për faktin se Prishtina nuk e respekton Marrëveshjen e Uashingtonit. Kjo është përgjigja që po i dëmton më së shumti ata. Jam i sigurt që të gjitha vendet perëndimore do ta dënojnë fushatën tonë të çnjohjes. , ndërsa askush nuk tha asnjë fjalë kundër kërkesës së Prishtinës për pranim në Këshillin e Evropës”, ​​tha Daçiç.

Tanjug shkruan se sipas Daçiç fushata e Beogradit shkatërron konceptin se gjithçka ka përfunduar dhe se Serbia duhet vetëm të njohë 'Kosovën'.

"Asgjë nuk ka mbaruar dhe Serbia nuk do ta njohë 'Kosovën'. Situata ka ndryshuar në mënyrë drastike vitet e fundit - 22 vende e kanë ç'njohur 'Kosovën'. Tani, numrat janë në favorin tonë - 100 nga 193 shtete anëtare të OKB-së nuk e njohin Kosova. Kur të vazhdojë fushata jonë e çnjohjes, numri do të rritet vazhdimisht sepse rëndësia e parimit të integritetit territorial tani vlerësohet më shumë se kurrë në bashkësinë ndërkombëtare. Mendoj se parimi vlen edhe për Serbinë dhe integritetin e saj territorial," tha ai.

Në një deklaratë pas një sesioni të Këshillit të Sigurisë Kombëtare më herët gjatë ditës, Ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikola Selakoviç tha se i kishte paraqitur presidentit Aleksandar Vuçiç shënime nga katër shtete që e kishin çnjohur të ashtuquajturën Kosovë.

"Këshilli i Sigurisë Kombëtare autorizoi presidentin Vuçiç që të informojë publikun e gjerë se cilat janë ato vende kur ai e sheh të arsyeshme," tha Selakoviç.

(I.A/dosja.al)

Sondazh

Poll

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët