KRYESORET
Bota

FOTO/ Varrezë ruse e tankeve po bëhet një atraksion i ri turistik në Ukrainë

Një duzinë apo më shumë tanke dhe automjete të blinduara të hedhura në erë ndodhen të shpërndara përreth. 

13 Maj 2022, 19:07 Nga DOSJA

 

 

FOTO/ Varrezë ruse e tankeve po bëhet një atraksion i ri turistik

UKRAINË- Në rrugën nga Kievi në Bucha, një pjesë e shkurtër e tokës së djegur në mes të pyllit është kthyer në një atraksion javët e fundit. CNN shkruan se njihet si varreza e tankeve ruse. Një duzinë apo më shumë tanke dhe automjete të blinduara të hedhura në erë ndodhen të shpërndara përreth. Të ndryshkura dhe të deformuara në mënyrë groteske, ato tërheqin vëmendjen e shumë kalimtarëve.

Ata janë ulur atje që kur ushtria ukrainase arriti të çlirojë zonën pasi ishte nën pushtimin rus për disa javë në mars. Me rrymën në dukje të vazhdueshme të lajmeve të këqija që vijnë nga pjesët lindore dhe jugore të Ukrainës, shumë vijnë në këtë vend për të parë nga afër se si duket një fitore. Disa bëjnë një ndalesë të shkurtër për të parë dëmin dhe për të bërë një foto të shpejtë ose dy. Por shumë prej tyre qëndrojnë këtu për një kohë.

Ata ekzaminojnë me kujdes rrënojat e djegura, duke parë brenda automjeteve. Një burrë bën një selfie të buzëqeshur përpara një automjeti të djegur me shkronjën V ende të dukshme në të. Liza Maramon dhe i dashuri i saj u ndalën pranë varrezave të tankeve gjatë rrugës për të vizituar nënën e Maramon që jeton në zonë. Ajo kohët e fundit u kthye në shtëpi pasi u evakuua në fillim të marsit.

“Ajo kaloi pesë ditë e ulur në një bodrum, pa energji elektrike, pa asgjë, ishte shumë e tmerrshme,” tha punonjësja e bamirësisë 26-vjeçare. Nëna e saj u largua kur tanket ruse filluan të mbylleshin në qytet. Dy ditë pasi arritën të iknin, rusët morën kontrollin e qytetit.

 

FOTO/ Varrezë ruse e tankeve po bëhet një atraksion i ri turistik
Pamje nga varreza e tankeve

 

Aty pranë, disa fëmijë ngjiten të lumtur në një tank rus të ndryshkur, sikur të ishte një grup hekurash majmunësh në një shesh lojrash. Vetë Maramon bëri disa foto të automjeteve të shkatërruara dhe planifikoi t'i ndante ato me miqtë dhe t'i postonte në rrjetet sociale.

 

FOTO/ Varrezë ruse e tankeve po bëhet një atraksion i ri turistik
Pamje nga varreza e tankeve

 

Nuk mund ta shpjegoj se si ndihem. Të gjithë duhet ta mbajnë mend këtë. Ne duhet t'u tregojmë njerëzve, gjithë botës. Nuk është normale”, tha ajo.

(I.A/dosja.al)

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar