LIVE UPDATES
Bota

Tensione në qeverinë italiane/ Draghi largohet nga samiti i NATO-s për të ndaluar rrëzimin

Kryeministri italian Mario Draghi u largua nga samiti i NATO-s në Madrid këtë të mërkurë për t'u kthyer në Romë dhe për të kryesuar një takim të Këshillit të Ministrave për masat ekonomike në mes të tensionit politik në koalicionin qeveritar.

29 Qershor 2022, 23:45 Nga I.A
Tensione në qeverinë italiane/ Draghi largohet nga samiti i NATO-s
Mario Draghi

ITALI- Në ditën e dytë të samitit të Aleancës Atlantike në kryeqytetin spanjoll, Italia do të përfaqësohet nga ministri i Mbrojtjes Lorenzo Guerini, konfirmoi qeveria në një deklaratë. Kryeministri italian Mario Draghi u largua nga samiti i NATO-s në Madrid këtë të mërkurë për t'u kthyer në Romë dhe për të kryesuar një takim të Këshillit të Ministrave për masat ekonomike në mes të tensionit politik në koalicionin qeveritar.

Në ditën e dytë të samitit të Aleancës Atlantike në kryeqytetin spanjoll, Italia do të përfaqësohet nga ministri i Mbrojtjes Lorenzo Guerini, konfirmoi qeveria në një deklaratë. Megjithatë, ndonëse shënimi nuk i referohet këtyre ngjarjeve, gjatë mungesës së Draghit, koalicioni, i mbështetur nga pothuajse të gjitha partitë në parlament, regjistroi një sërë tensionesh, të ardhura konkretisht nga dy partnerët e tij kryesorë, Lëvizja 5 Yjet (M5S, populiste) dhe Liga (në të djathtë).

Nga njëra anë, kreu i M5S dhe ish-kryeministri, Giuseppe Conte, denoncoi sot se Draghi e kishte kritikuar gjatë një bisede telefonike me themeluesin e partisë, Beppe Grillo.

“Më duket sinqerisht serioze që një kryeministër teknik, i investuar nga ne, ndërhyn në jetën e forcave politike që e mbështesin”, sulmoi Conte, i cili megjithatë këmbënguli për vazhdimësinë e tij “besnike dhe konstruktive” në koalicion.

Kryeministri tha të mërkurën se ai tashmë ka folur me Conten dhe se ata do ta bëjnë këtë përsëri të enjten për t'u takuar sa më shpejt të jetë e mundur.  I pyetur për këtë në Madrid, Draghi siguroi se qeveria e tij nuk është në rrezik.

Tensione të tjera erdhën nga Lidhja e Matteo Salvinit, e cila kritikoi nismat parlamentare të M5S dhe Partisë Demokratike (PD, qendra e majtë), gjithashtu në koalicion, për miratimin e projektligjeve për legalizimin e kanabisit dhe dhënien e kombësisë italiane fëmijëve të emigrantëve që kanë studiuar në vendit për pesë vjet.

Salvini thirri sot deputetët e tij dhe denoncoi “dëshirën e dukshme të së majtës për të (bërë) hedhur në erë qeverinë, duke qenë se është kundër këtyre projekteve.

Ministri i Jashtëm, Luigi Di Maio, i cili sapo është larguar nga M5S, duke shkaktuar një përçarje që i ka hequr pothuajse gjysmën e grupit të tij parlamentar, nuk e miratoi qëndrimin e këtyre dy partive.

“Për ditë të tëra, ndërkohë që qeveria italiane është përfshirë në samite të rëndësishme ndërkombëtare, nuk është bërë asgjë tjetër veç nxitjes së tensioneve me debate dhe deklarata surrealiste që kërcënojnë qartë vazhdimësinë e tyre. Kjo dinamikë ka rrezikun e vetëm. të dobësojë besueshmërinë e Italisë, duke errësuar arritjen e objektivave të rëndësishëm si tavani i çmimit të gazit dhe duke na bërë të humbasim fondet e Planit të Rimëkëmbjes” u ankua Di Maio.

lorenzo guerini mario draghi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!