LIVE UPDATES
Bota

Sulmi i xhihadistëve që la 130 të vdekur në Paris, dënohen 20 të akuzuarit, 6 burgime të përjetshme

Vendimet e shumëpritura mbulojnë më shumë se nëntë muaj seanca dëgjimore dhe një hetim gjashtë-vjeçar, në shumë vende, gjetjet e të cilit shkojnë në më shumë se një milion faqe.

29 Qershor 2022, 21:20 Nga I.A
Sulmi i xhihadistëve që la 130 të vdekur në Paris,
Salah Abdeslam

FRANCË- Gjyqtarët kanë dhënë vendimet të mërkurën për 20 burra të akuzuar për sulmet e Parisit të nëntorit 2015 që lanë 130 të vdekur, duke përfunduar gjyqin më të madh në historinë moderne franceze. Vendimet e shumëpritura mbulojnë më shumë se nëntë muaj seanca dëgjimore dhe një hetim gjashtë-vjeçar, në shumë vende, gjetjet e të cilit shkojnë në më shumë se një milion faqe.

Nga 20 burrat në gjyq, gjashtë, përfshirë pesë zyrtarë të lartë të grupit militant Shteti Islamik, janë gjykuar në mungesë të tyre pasi supozohet se kanë vdekur gjatë sulmit. Ndër të pandehurit e tjerë janë Mohamed Abrini, i cili pranoi përfshirjen në sulmet e Parisit, por mohoi se drejtonte operacionin, dhe Mohamed Amri, i cili pranoi se kishte marrë Salah Abdeslamin me makinë në Paris nga Belgjika, por mohoi një lidhje me terrorizmin. Hamza Attou akuzohet se ka larguar të dyshuarin kryesor - por gjithashtu ka mohuar lidhjen me terrorin, dhe Yassine Atar, i cili akuzohet se mban çelësat e një shtëpie të sigurt, por këmbëngul se ai ishte i pafajshëm.

Dënimet që u dhanë:

Mohamed Abrini: burgim i përjetshëm me minimum 22 vjet pas hekurave.

Mohamed Bakkali, Osama Krayem dhe Sofien Ayari: 30 vjet burg, me të paktën dy të tretat pas hekurave

Ali El Haddad Asufi: 10 vjet burg, me të paktën dy të tretat

Yassine Atar: 8 vjet burg me të paktën dy të tretat

Muhamed Usman dhe Adel Haddadi: 18 vjet burg me të paktën dy të tretat

Fabien Clain, Jean-Michel Clain, Ahmad Alkhald, Obeida Aref Dibo dhe Usama Attar (të gjithë supozohen të vdekur): burgim të përjetshëm pa lirim me kusht

Ahmed Dahmani: 30 vjet burg, me të paktën dy të tretat pas hekurave

Ali Oulkadi: 5 vjet burg

Farid Kharkhach: 2 vjet burg

Hamza Attou: 4 vjet burg

Abdellah Chouaa: 4 vjet burg

Mohammed Amir: 8 vjet burg

Çfarë ndodhi në Paris?

Skuadra prej 10 vetash e xhihadistëve të armatosur rëndë fillimisht shënjestroi stadiumin Stade de France, më pas sulmoi kafe-taracat dhe restorantet në rrethin qendror të 10-të dhe 11-të përpara se të shpërthente në sallën e mbushur plot të koncerteve Bataclan. Nëntë nga sulmuesit ose hodhën në erë veten ose u qëlluan për vdekje. Salah Abdeslam hodhi rripin e tij me bombë dhe iku në Belgjikë. Ai u kap muaj më vonë pas një shkëmbimi zjarri në zonën Molenbeek të Brukselit.

salah abdeslam sulmet ne paris

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE