LIVE UPDATES
Bota

Suedia dhe Finlanda janë në prag të anëtarësimit në NATO, pse kjo ka rëndësi dhe çfarë vjen më pas

Ky zbulim erdhi gjatë një samiti të NATO-s në Madrid që tashmë është bërë një nga takimet më të rëndësishme në historinë e aleancës ushtarake.

29 Qershor 2022, 21:59 Nga I.A
Suedia dhe Finlanda janë në prag të anëtarësimit
NATO

SPANJË- Suedia dhe Finlanda janë vendosur zyrtarisht t'i japin fund dekadave të neutralitetit dhe t'i bashkohen Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), në një përparim historik për aleancën që i jep një goditje presidentit rus Vladimir Putin. Pengesa e fundit e madhe për hyrjen e dy vendeve në bllok u hoq kur Turqia hoqi kundërshtimin e saj të martën. Ky zbulim erdhi gjatë një samiti të NATO-s në Madrid që tashmë është bërë një nga takimet më të rëndësishme në historinë e aleancës ushtarake.

Të dy vendet tani pritet të bëhen anëtarë të plotë të NATO-s shpejt, duke mbështetur krahun lindor të bllokut brenda disa muajsh nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia. Këtu keni gjithçka që duhet të dini se pse ndodhi lëvizja, çfarë vjen më pas dhe pse ka rëndësi.

Cilat janë zhvillimet e fundit?

Suedia dhe Finlanda njoftuan të dyja synimin e tyre për t'u bashkuar me NATO-n në maj, pasi pushtimi rus i Ukrainës shkaktoi një ndryshim të papritur në qëndrimet ndaj anëtarësimit në bllok. Ky njoftim u mirëprit nga pothuajse të gjithë udhëheqësit e NATO-s, por kishte një pengesë të rëndësishme. Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, tha se nuk po e shikon "pozitivisht" anëtarësimin e të dyja vendeve në NATO, duke i akuzuar ato për strehimin e "organizatave terroriste" kurde Sipas rregullave të NATO-s, vetëm një shtet anëtar mund të vërë veton ndaj anëtarësimit të një aplikanti të ri.

Megjithatë, një përparim i madh diplomatik midis tre vendeve u bë në samitin e NATO-s në Madrid të martën. Turqia nënshkroi një memorandum trepalësh me Finlandën dhe Suedinë, duke hequr kundërshtimin e saj dhe duke i mirëpritur zyrtarisht për t'u bashkuar me bllokun.

"Në NATO, ne kemi treguar gjithmonë se pavarësisht nga dallimet tona, ne gjithmonë mund të ulemi, të gjejmë gjuhën e përbashkët dhe të zgjidhim çdo çështje. Politika e dyerve të hapura të NATO-s ka qenë një sukses historik," u tha gazetarëve në Madrid Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Të mërkurën, NATO ftoi zyrtarisht Suedinë dhe Finlandën të bashkohen, duke nisur një proces shumëfazor që do të përfundojë me anëtarësimin e plotë të të dy vendeve. Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky foli të mërkurën në samitin e NATO-s në Madrid, ku një përparim kyç diplomatik i ka hapur rrugën Suedisë dhe Finlandës për t'u bashkuar.

Çfarë ndodh më pas?

Stoltenberg tha të mërkurën se ai pret që Suedia dhe Finlanda të bëhen anëtarë të aleancës ushtarake shpejt. Ftesa ndez një proces pranimi me shtatë hapa. Momentet kyçe përgjatë kësaj rruge përfshijnë bisedimet midis NATO-s dhe vendeve kandidate. Kandidatët duhet të pranojnë zyrtarisht detyrimet e anëtarësimit, dhe më pas shtetet anëtare aktuale të nënshkruajnë një Protokoll Aderimi, përpara se ta ratifikojnë individualisht atë në atdhe.

"Ne kemi nevojë për një proces ratifikimi në 30 parlamente që kërkon gjithmonë pak kohë, por unë pres gjithashtu që të shkojë mjaft shpejt sepse aleatët janë të gatshëm të përpiqen ta bëjnë atë proces ratifikimi të ndodhë sa më shpejt që të jetë e mundur," shpjegoi Stoltenberg të mërkurën.

Pas kësaj, vendi kandidat ftohet zyrtarisht të aderojë në Traktatin e Uashingtonit, dokumenti themelues i aleancës. NATO-ja ka një politikë "të dyerve të hapura"  çdo vend mund të ftohet të anëtarësohet nëse shpreh një interes, për sa kohë që është në gjendje dhe dëshiron të mbështesë parimet e traktatit themelues të bllokut. Procesi i ratifikimit zakonisht zgjat rreth një vit, nga nënshkrimi i Protokollit të Anëtarësimit nga anëtarët ekzistues deri në vendin që i bashkohet Traktatit të Uashingtonit. Por lufta në Ukrainë i ka shtuar një urgjencë të paprecedentë anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës dhe afati kohor mund të përshpejtohet në përputhje me rrethanat.

samiti i nato ne madrid presidenti turk rexhep tajip erdogan volodymyr zelensky jens stoltenberg

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve