LIVE UPDATES
Bota

Studimi/ ADN-ja zbulon viktimat e qytetit të Pompeit

Skelete të Pompeianëve të lashtë që ishin përpjekur më kot t'i shpëtonin tërbimit të shpërthimit të vitit 79 pas Krishtit, u gjetën të shtrirë përtokë në një dhomë të asaj shtëpie jo shumë larg nga via dell'Abbondanza.

26 Maj 2022, 22:22 Nga DOSJA
Studimi/ ADN-ja zbulon viktimat e qytetit të Pompeit
Skeletet

ITALI- Studiuesit që studiojnë mbetjet njerëzore nga Pompei, kanë nxjerrë sekrete gjenetike nga eshtrat e një burri dhe një gruaje që u varrosën kur qyteti romak u përfshi nga hiri vullkanik. Repubblica shkruan se ata u gjetën brenda Shtëpisë së Farkëtarit. Skelete të Pompeianëve të lashtë që ishin përpjekur më kot t'i shpëtonin tërbimit të shpërthimit të vitit 79 pas Krishtit, u gjetën të shtrirë përtokë në një dhomë të asaj shtëpie jo shumë larg nga via dell'Abbondanza.

Bëhet fjalë për një burrë midis 35 dhe 40 vjeç dhe një grua mbi 50 vjeç. Duke studiuar tani këto kocka mbeten studiuesit e Universitetit të Kopenhagës, të Universitetit të Romës Tor Vergata, i kryer në bashkëpunim me Serena Viva, nga Universiteti i Salentos në Lecce.  Universiteti i Kalifornisë në Irvine dhe federali brazilian i Minas Gerais në Belo Horizonte arritën të merrnin hartën e parë të ADN-së të një prej viktimave të Pompeit të shpërthimit të Vezuvit në vitin 79 pas Krishtit. Hulumtimi, i botuar në Scientific Reports dhe i koordinuar nga Gabriele Scorrano, bëri të mundur rindërtimin e trashëgimisë gjenetike të një Pompeiani që vdiq midis moshës 35 dhe 40 vjeç.

Të dhënat e marra nga shkencëtarët bënë të mundur të konstatohej se ai Pompeian i lashtë kishte shumë elemente gjenetike të ngjashme me ato të banorëve të Italisë qendrore dhe individëve të tjerë që jetonin në Itali në kohën e Perandorisë Romake: shenjat e një sëmundjeje të ngjashme ishin gjetur në mbetjet e tuberkulozit.

Studimi u krye në bashkëpunim me Parkun Arkeologjik të Pompeit, drejtuar nga Gabriel Zuchtriegel.

"Gjendja e ruajtjes së mbetjeve ishte e shkëlqyer. ADN-ja ishte shumë e degraduar, por ne arritëm ta nxjerrim atë gjithsesi," tha Scarano.

(I.A/dosja.al)

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave