LIVE UPDATES
Bota

LISTA/ Fluturat që mund të mos i shohim më kurrë në Britani

Njerëzit po nxisin humbjen e fluturave duke shkatërruar habitatet e pasura me kafshë të egra, thotë Shefi i Shkencës për Ruajtjen e Fluturave Dr Richard Fox.

26 Maj 2022, 19:16 Nga DOSJA
LISTA/ Fluturat që mund të mos i shohim më kurrë në
Flutura

ANGLI- Një raport nga Butterfly Conservation paralajmëron se 24 nga 58 speciet e fluturave nw Britani mund të zhduken së shpejti. Pesë specie më shumë kërcënohen të zhduken sesa kur organizata bamirëse përpiloi një listë të kuqe për herë të fundit, 11 vjet më parë. Njerëzit po nxisin humbjen e fluturave duke shkatërruar habitatet e pasura me kafshë të egra, thotë Shefi i Shkencës për Ruajtjen e Fluturave Dr Richard Fox.

"Ata janë shkatërruar fjalë për fjalë, janë lëruar, janë mbuluar me plehra dhe janë përdorur për të rritur të korrat ose për strehim," tha ai për BBC News.

Por ka njëfarë shprese. Disa lloje janë rikthyer nga puna intensive e konservimit. Këtu janë fluturat që mund të mos i shohim më kurrë në Britani dhe tre që janë shpëtuar.

Druri i bardhë

Kjo flutur e vogël, që fluturonte ngadalë jetonte në pjesën më të madhe të Anglisë jugore dhe Uellsit. Tani e rrezikuar, ajo gjendet kryesisht në Midlands.

Bisht dallëndyshe

Kjo flutur e rrallë spektakolare është bërë më e rrezikuar që nga viti 2011. Është vendas në Norfolk Broads ku ushqehet me lule, duke përfshirë gjembaçin.

Adonis Blues

Tani e ri-kategorizuar si më e kërcënuar, kjo krijesë jeton në Anglinë jugore dhe zakonisht shihet në prill dhe në fund të korrikut. Në zonat ku Adonis Blues lulëzon, ajo mund të shihet në qindra.

Heath i madh

Kjo është një nga fluturat e prekura nga ndryshimet klimatike, thotë Butterfly Conservation. Të katër llojet e fluturave në Mbretërinë e Bashkuar që preferojnë të jetojnë në zonat veriore, me klimë më të freskët dhe të lagësht, janë të rrezikuara.

Scotch Argus

Efektet e ndryshimeve klimatike janë të dukshme edhe me rënien e kësaj specie. Në vitin 2011, shkencëtarët nuk e konsideruan atë nën kërcënim. Tani është renditur si e pambrojtur.

Blu e madhe

Kjo flutur blu e errët u zhduk në Britani në vitin 1979, por tani mund të dallohet duke tundur krahët e saj kryesisht në Somerset.

Fritillary me perla

Kjo është bërë më pak e kërcënuar që nga viti 2011. Vemjet e saj kanë nevojë për një habitat pyjor të hapur dhe të ngrohtë, në mënyrë që të mund të shijojnë rrezet e diellit dhe të ushqehen me manushaqe. Konservatorët kanë pastruar zonat e pyllit për të jetuar fluturat, kryesisht në skajet e Dartmoor.

Duka i Burgundisë

Tani e gjetur kryesisht në Anglinë jugore, vemja e kësaj fluture ushqehet me lopata dhe aguliçe. Konservatorët kanë punuar shumë për të krijuar ekuilibrin e duhur të bimësisë në mënyrë që ajo të mund të lulëzojë.

(I.A/dosja.al)

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra